• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.4.2024Meniny má Dana, Danica
Bratislava

Nemecké odbory vyhlásili štrajky v leteckej a železničnej doprave

  • 6:19 05.03.2024
  • Bratislava
Nemecké odbory vyhlásili štrajky v leteckej a železničnej doprave

Nemecké odbory v pondelok vyzvali na obnovenie štrajkov v leteckej spoločnosti Lufthansa a železničnej spoločnosti Deutsche Bahn.

Požadujú zvýšenie platov o 12,5 percenta. Štrajk sa začne vo štvrtok a potrvá do soboty rána. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Výzva na štrajk prišla necelý týždeň po poslednom štrajku pozemného personálu v oddeleniach technickej podpory a leteckého výcviku spoločnosti Lufthansa. Táto protestná akcia nemala vplyv na cestujúcich, najnovšia ho bude mať.

Lufthansa ponúkla postupné zvýšenie miezd, odbory s tým však nesúhlasia. Ďalšie kolo rokovaní je na programe 13. a 14. marca.

Jednodňový štrajk personálu spoločnosti Lufthansa vo februári postihol v Nemecku približne 100.000 cestujúcich, pričom zrušili 80 až 90 percent komerčných letov tejto leteckej spoločnosti.

Odborový zväz rušňovodičov GDL v pondelok ohlásil „vlnu štrajkov“ po tom, ako stroskotali rokovania so spoločnosťou Deutsche Bahn o vyšších mzdách a kratšom pracovnom týždni. Prvý štrajk bude trvať 35 hodín. Začne sa v stredu o 16.00 h pre nákladnú dopravu a od štvrtkovej polnoci aj pre osobnú dopravu.

Odborový zväz GDL okrem zvýšenia platov, ktoré by pomohlo rušňovodičom zvládnuť vyššie životné náklady, presadzuje aj skrátenie pracovného týždňa z 38 hodín na 35 hodín bez zníženia mzdy. Spoločnosť Deutsche Bahn sľúbila zvýšenie miezd o 13 percent a od roku 2026 aj skrátenie pracovného týždňa o hodinu.

Niekoľkodňový výpadok rušňovodičov v januári spôsobil problémy tisícom cestujúcich a zvýšil tlak na dodávateľské reťazce, ktoré už boli narušené napätím na Blízkom východe.

Nemecko, ktoré je najväčšou európskou ekonomikou, v uplynulých mesiacoch zasiahlo množstvo štrajkov v rôznych odvetviach vrátane dopravy, štátnej správy a supermarketov. Zamestnanci, ktorých v posledných rokoch negatívne postihla inflácia a pandémia koronavírusu, požadujú vyššie mzdy, aby zvládali stúpajúce životné náklady.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Irán varoval Izrael aj pred

Irán varoval Izrael aj pred "najmenšou" odvetou za nedávny útok

DNES - 16:12Zahraničné

Iránsky prezident Ebrahím Raísí varoval Izrael, že ak podnikne "čo i len najmenší krok" ako odvetu za víkendový iránsky raketový a dronový útok, odpoveď z Iránu bude preň "bolestivá".

Pavel: Názory na zahraničnú politiku by nemali narúšať vzťahy Čechov a Slovákov

Pavel: Názory na zahraničnú politiku by nemali narúšať vzťahy Čechov a Slovákov

DNES - 15:29Zahraničné

Rozdielne názory na zahraničnú politiku medzi niektorými českými a slovenskými politikmi by podľa českého prezidenta Petra Pavla nemali narúšať vzťahy medzi občanmi oboch krajín.

Ruské úrady nariadili evakuáciu záplavami ohrozených lokalít na západe Sibíri

Ruské úrady nariadili evakuáciu záplavami ohrozených lokalít na západe Sibíri

DNES - 15:27Zahraničné

Ruské úrady v utorok vyzvali obyvateľov 21 záplavami ohrozených miest a obcí na západnej Sibíri, aby opustili svoje domovy.

Nemecko vyzvalo EÚ na uvalenie nových sankcií na iránske drony

Nemecko vyzvalo EÚ na uvalenie nových sankcií na iránske drony

DNES - 14:13Zahraničné

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v utorok vyzvala Európsku úniu, aby po víkendovom útoku Teheránu na Izrael uvalila nové sankcie na iránske drony.

Zelenskyj: Ukrajine sa minuli rakety pri obrane dôležitej elektrárne

Zelenskyj: Ukrajine sa minuli rakety pri obrane dôležitej elektrárne

DNES - 14:10Zahraničné

Rusko dokázalo zničiť dôležitú elektráreň dodávajúcu elektrickú energiu do Kyjeva, pretože sa Ukrajine minuli obranné rakety. Vyhlásil to v utorok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.