• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Nemecké odbory vyhlásili štrajky v leteckej a železničnej doprave

  • 6:19 05.03.2024
  • Bratislava
Nemecké odbory vyhlásili štrajky v leteckej a železničnej doprave

Nemecké odbory v pondelok vyzvali na obnovenie štrajkov v leteckej spoločnosti Lufthansa a železničnej spoločnosti Deutsche Bahn.

Požadujú zvýšenie platov o 12,5 percenta. Štrajk sa začne vo štvrtok a potrvá do soboty rána. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Výzva na štrajk prišla necelý týždeň po poslednom štrajku pozemného personálu v oddeleniach technickej podpory a leteckého výcviku spoločnosti Lufthansa. Táto protestná akcia nemala vplyv na cestujúcich, najnovšia ho bude mať.

Lufthansa ponúkla postupné zvýšenie miezd, odbory s tým však nesúhlasia. Ďalšie kolo rokovaní je na programe 13. a 14. marca.

Jednodňový štrajk personálu spoločnosti Lufthansa vo februári postihol v Nemecku približne 100.000 cestujúcich, pričom zrušili 80 až 90 percent komerčných letov tejto leteckej spoločnosti.

Odborový zväz rušňovodičov GDL v pondelok ohlásil „vlnu štrajkov“ po tom, ako stroskotali rokovania so spoločnosťou Deutsche Bahn o vyšších mzdách a kratšom pracovnom týždni. Prvý štrajk bude trvať 35 hodín. Začne sa v stredu o 16.00 h pre nákladnú dopravu a od štvrtkovej polnoci aj pre osobnú dopravu.

Odborový zväz GDL okrem zvýšenia platov, ktoré by pomohlo rušňovodičom zvládnuť vyššie životné náklady, presadzuje aj skrátenie pracovného týždňa z 38 hodín na 35 hodín bez zníženia mzdy. Spoločnosť Deutsche Bahn sľúbila zvýšenie miezd o 13 percent a od roku 2026 aj skrátenie pracovného týždňa o hodinu.

Niekoľkodňový výpadok rušňovodičov v januári spôsobil problémy tisícom cestujúcich a zvýšil tlak na dodávateľské reťazce, ktoré už boli narušené napätím na Blízkom východe.

Nemecko, ktoré je najväčšou európskou ekonomikou, v uplynulých mesiacoch zasiahlo množstvo štrajkov v rôznych odvetviach vrátane dopravy, štátnej správy a supermarketov. Zamestnanci, ktorých v posledných rokoch negatívne postihla inflácia a pandémia koronavírusu, požadujú vyššie mzdy, aby zvládali stúpajúce životné náklady.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

VČERA - 17:44Zahraničné

Počet prípadov osýpok v Európe naďalej prudko rastie a ohrozuje milióny detí.