Pellegrini a Demetriosová debatovali o cyperskej otázke aj o výzvach pre EÚ
- 17:52 04.03.2024
- Nikózia

Predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho prijala v pondelok na pôde Snemovne reprezentantov Cyperskej republiky jej predsedníčka Annita Demetriosová, ktorá sa poďakovala za prítomnosť slovenských vojakov v mierovej misii OSN na Cypre.
Diskutovali aj o výzvach, ktorým čelí EÚ. Pellegrini zároveň deklaroval snahu Slovenska aj naďalej prispievať k mierovej misii.
Demetriosová ocenila, že Slovensko podporuje riešenie cyperskej otázky. Obaja podľa nej uznávajú nevyhnutnosť nastolenia mieru, a to nielen na Cypre. Pellegrini zdôraznil, že aj v prípade Cypru drží SR líniu v tom, že nikdy neuzná odtrhnutie územia jednostranným rozhodnutím napríklad etnickej skupiny či zabratím územia vojenskou cestou. „Slovensko neuznáva riešenie tohto konfliktu ako riešenie dvoch štátov, ktoré by mali vzniknúť, pretože šlo o inváziu vtedajšieho Turecka na severnú časť Cypru,“ uviedol.
So šéfkou cyperského parlamentu našli podľa Pellegriniho zhodu na riešení európskych záležitostí, napríklad problému migrácie. „Cyprus je priamo zasiahnutý migračnými tokmi,“ povedal a doplnil, že Demetriosová trvá na riešení migrácie iným spôsobom, napríklad vytvorením tzv. hotspotov ešte na území, kde migrácia vzniká, a to mimo územia EÚ. Otvorila aj diskusiu o práve veta členských krajín EÚ. „Aj v tomto sme sa zhodli. Aj Cyprus ako malá krajina deklaroval, že nebude nikdy súhlasiť s oslabovaním pozícií aj malých členských krajín pri rozhodovaní o vážnych veciach,“ zdôraznil šéf NR SR s tým, že tak by sa stratila potreba hľadať konsenzus.
Pellegrini a Demetriosová sa dotkli aj témy blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu. Podľa Pellegriniho treba hovoriť o úspešnom príbehu rozvoja Slovenska za posledných 20 rokov, počas ktorých je krajina členom EÚ. Pripomenul, že dôvera Slovákov v EÚ klesá. EÚ nie je podľa šéfa NR SR schopná vyslať signál občanom, že ich vie ochrániť a že je schopná ochrániť vonkajšie hranice. Pellegrini zdôraznil potrebu presadzovať v eurovoľbách štandardné politické strany, „aby sme sa vyhli tomu, že sa Európa rozrastie o nejaké silné extrémistické strany, pretože si myslím, že to nie je dobré pre budúcnosť EÚ“.

Kallasová žiada väčší medzinárodný tlak na Rusko
Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová v nedeľu vyzvala na „čo najsilnejší medzinárodný tlak“ na Rusko v reakcii na jeho nočné útoky na Ukrajinu.

Moskva a Kyjev si vymenili po 303 zajatcov, naplnili tak dohodu z Istanbulu
Rusko a Ukrajina si v nedeľu v rámci tretej fázy vymenili zvyšných 303 vojnových zajatcov v súlade s dohodou, ktorá vzišla z priamych rokovaní v tureckom Istanbule.

Trump obhajuje rozhodnutie zakázať Harvardu prijímať zahraničných študentov
Americký prezident Donald Trump v nedeľu obhajoval rozhodnutie svojej administratívy zakázať Harvardovej univerzite prijímať zahraničných študentov.

Nočné ruské údery na Ukrajinu majú už 12 obetí
Rusko pri nočnom kombinovanom útoku na Ukrajinu vypustilo deväť balistických rakiet, približne 60 striel a takmer 300 bezpilotných lietadiel, oznámili ukrajinské vzdušné sily.

Ruské útoky na Ukrajinu si vyžiadali deväť obetí, z toho štyri v okolí Kyjeva
Vojna na Ukrajine si celkovo vyžiadala desaťtisíce obetí a milióny ľudí museli opustiť svoje domovy.