• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Harrisová vyzvala na okamžité prímerie v Pásme Gazy

  • 6:40 04.03.2024
  • Washington
Harrisová vyzvala na okamžité prímerie v Pásme Gazy

Viceprezidentka USA Kamala Harrisová v nedeľu vyzvala na okamžité prímerie v Pásme Gazy a dôrazne naliehala na Izrael, aby povolil väčšie dodávky pomoci do palestínskej enklávy na zmiernenie "humanitárnej katastrofy" a neľudských podmienok, ktorým čelia Palestínčania. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a Reuters.

Vzhľadom na nesmierny rozsah utrpenia v Gaze je potrebné okamžite uzavrieť dohodu o prímerí aspoň na najbližších šesť týždňov, ktorá je v súčasnosti na stole,“ povedala Harrisová. Zároveň vyzvala hnutie Hamas, aby súhlasilo s dohodou a prepustilo rukojemníkov zajatých počas útoku zo 7. októbra.

Ľudia v Gaze hladujú. Podmienky sú neľudské a naša spoločná ľudskosť nás núti konať... Izraelská vláda musí urobiť viac pre výrazné zvýšenie prílevu pomoci. Žiadne výhovorky,“ uviedla. Podľa jej slov „musí Izrael otvoriť nové hraničné priechody“ a „nesmie zavádzať žiadne zbytočné obmedzenia na poskytovanie pomoci“.

Išlo dosiaľ o jedno z najostrejších vyjadrení amerického predstaviteľa smerom k Izraelu týkajúce sa zlepšenia podmienok v Pásme Gazy, všíma si Reuters.

Izrael v nedeľu bojkotoval rokovania v Káhire o novej dohode o prímerí po tom, ako Hamas odmietol jeho požiadavku na predloženie úplného zoznamu rukojemníkov, ktorí sú stále nažive, napísal spravodajský web The Times of Israel (TOI) s odvolaním sa na nemenovaného vládneho úradníka.

Hamas tvrdí, že chce prímerie. Dohoda je na stole... Uzavrime prímerie. Spojme rukojemníkov s ich rodinami. A poskytnime okamžitú pomoc obyvateľom Gazy,“ dodala americká viceprezidentka.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

VČERA - 17:44Zahraničné

Počet prípadov osýpok v Európe naďalej prudko rastie a ohrozuje milióny detí.