• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.4.2024Meniny má Valér
10°Bratislava

Pozor na tieto aplikácie: Falošný WhatsApp môže ohroziť vaše súkromie a mobilný telefón

  • 19:38 02.03.2024
  • Bratislava
Pozor na tieto aplikácie: Falošný WhatsApp môže ohroziť vaše súkromie a mobilný telefón

Ak používate tieto aplikácie, mali by ste ich okamžite vymazať.

Spoločnosť ESET upozorňuje na niekoľko aplikácií, ktoré predstavujú bezpečnostnú hrozbu a používatelia smartfónov by ich mali okamžite vymazať. V tlačovej správe ESET varuje pred najčastejšími hrozbami, ktoré zaznamenali od začiatku roka na zariadeniach s operačným systémom Android.

Spoločnosť ESET zverejnila niekoľko názvov nebezpečných aplikácií, ktoré patrili medzi najviac sťahované od začiatku roka 2024, napriek tomu, že obsahovali malvér:

  • My City: Star Horse Stable - hra, ktorá obsahuje škodlivý softvér Andreed
  • Life Palmistry - Palm&Gender - aplikácia na čítanie z ruky, ktorá obsahuje škodlivý softvér Hiddad
  • FM WhatsApp - upravená neoficiálna verzia aplikácie WhatsApp, ktorá obsahuje škodlivý softvér Triada

Najčastejším vírusom v podvodných aplikáciách bol adware Andreed. Tento agresívny vírus zobrazuje nevyžiadanú reklamu, ktorá sama o sebe nie je nebezpečná, no nepozorný používateľ sa môže cez tieto reklamy prepracovať k horším vírusom. Andreed mal podľa ESETu takmer 15 % úspešnosť. To znamená, že každý desiaty podvod prostredníctvom malvéru bol zaručene tento reklamný podvod.

S ukradnutými údajmi vás môžu vydierať

ESET upozorňuje aj na trójske kone Triada a Hiddad. Používatelia sťahujú tento malvér najmä z podvodných obchodov s aplikáciami. Patria sem aj neoficiálne stránky so súbormi .apk. Na Google Play by tieto aplikácie už nemali byť dostupné.

Zatiaľ čo Hiddad funguje podobne ako Andreed, teda zobrazuje nežiaduce reklamy, Triada je oveľa horšia. Tento škodlivý softvér zhromažďuje informácie o používateľovi tým, že si vyžiada povolenie všetkých potrebných oprávnení hneď pri inštalácii. Hackeri na celom svete používajú tento vírus aj ako ransomvér. Prostredníctvom neho kradnú veľké množstvo údajov a potom požadujú výkupné.

Experti z ESETu odporúčajú používateľom, aby sťahovali hry a aplikácie len zo služby Google Play, a ak majú deti, určite by ich mali poučiť o nástrahách a rizikách sťahovania mimo oficiálnych obchodov. Práve populárne hry zadarmo alebo so zľavou môžu byť veľkým lákadlom aj pre najmladších používateľov.

„Smartfóny sa stávajú plnohodnotnou alternatívou počítačov, najmä pre mladšie generácie. Útočníci, ktorým ide predovšetkým o finančný zisk, sa na ne zameriavajú aj z tohto dôvodu. Navyše, telefóny už vlastnia aj deti, a preto sú ďalšou zraniteľnou skupinou používateľov, na ktorú sa škodlivý kód zameriava," upozornil vedúci analytik Martin Jirkal zo spoločnosti ESET.

Zdroj: Info.sk, TM, eset.com, kaspersky.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Rodine sa stratil pes, takto ho našli medzi medveďmi

Video: Rodine sa stratil pes, takto ho našli medzi medveďmi

VČERA - 19:10Zaujímavosti

Dron zachytil prekvapivé zábery strateného huskyho.

Počas letnej sezóny sprístupnia aj doteraz

Počas letnej sezóny sprístupnia aj doteraz "skryté" časti Spišského hradu

VČERA - 8:55Zaujímavosti

Na Spišskom hrade pripravili na novú turistickú sezónu viacero noviniek.

Futurológ: Blížime sa k singularite, toto sa stane už o 5 rokov

Futurológ: Blížime sa k singularite, toto sa stane už o 5 rokov

VČERA - 7:06Zaujímavosti

Podľa uznávaného futurológa Raya Kurzweila, z ktorého predpovedí sa vyplnilo takmer 86 percent, technológia v roku 2029 dosiahne nový míľnik, ktorý ovplyvní aj ľudstvo.

Čo robiť, ak pri pristávaní lietadla začujete desivé zvuky?

Čo robiť, ak pri pristávaní lietadla začujete desivé zvuky?

22:09 15.04.2024Zaujímavosti

Počas pristávania lietadla sa pasažieri na palube môžu stretnúť s celým radom nepríjemných zvukov, ktoré stupňujú strach z lietania. Často sa ich však vôbec netreba báť.