• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

V rebríčku ľudí, ktorí menia Slovensko, magazínu Forbes je i vedec Pavol Čekan

  • 18:02 29.02.2024
  • Bratislava
V rebríčku ľudí, ktorí menia Slovensko, magazínu Forbes je i vedec Pavol Čekan

Magazín Forbes Slovensko zostavil rebríček ľudí - Changemakerov, ktorí menia Slovensko k lepšiemu.

Osobnosti vyberali v štyroch kategóriách, a to umelá inteligencia, zelená transformácia, moderná medicína a vzdelávanie. V rebríčku je napríklad vedec Pavol Čekan či riaditeľka Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií (KInIT) Mária Bieliková. Vo štvrtok o tom informoval magazín Forbes Slovensko.

Forbes vybral spolu s expertmi pre každú kategóriu tri osobnosti, ktoré majú strategický vplyv na oblasti, ktorých posun vpred pomôže Slovensku napredovať. „Mediálny priestor v súčasnosti zahlcuje množstvo zástupných tém, ktoré majú odpútavať pozornosť od skutočných výziev. S Forbes changemakermi sme chceli pozornosť obrátiť na ľudí riešiacich problémy, ktoré nás ako spoločnosť ozaj pália,“ priblížil editor Forbes Slovensko Milan Čupka.

Medzi osobnosti, ktorých inovácie podľa Forbes posúvajú Slovensko vpred alebo rezonujú vo svete, patrí vedec a generálny riaditeľ biotechnologického startupu MultiplexDX Pavol Čekan. Miesto v rebríčku získal za vývoj unikátneho testu na rakovinu prsníka a vytvorenie liečby pre pacientky na mieru, čím sa výrazne zvyšujú ich šance na vyliečenie.

Svoje miesto v rebríčku changemakerov majú aj bratia Robert a Martin Hermanovci s ich aplikáciou na báze umelej inteligencie, ktorá pomáha lekárom rozoznať, ktorí pacienti s infarktom potrebujú pomoc ako prví. Ich aplikáciu používajú v sanitkách a nemocniciach vo Veľkej Británii a postupne sa dostáva do ďalších krajín vrátane Slovenska.

Za oblasť zelenej transformácie Forbes do rebríčka zaradil manželov Andreu a Martina Basilovcov, ktorí prišli s riešením monitorovania odpadu. Changemakerkou je podľa magazínu aj šéfka KInIT a informatička Mária Bieliková, ktorá sa venuje zviditeľňovaniu slovenského výskumu v oblasti umelej inteligencie.

Za zasadzovanie o reformu školstva a pomoc učiteľom zorientovať sa v prebytku informácií si miesto v rebríčku vyslúžil aj úradník Martin Kríž. Meniť krajinu k lepšiemu podľa Forbes pomáha tiež Milan Jurky, ktorý presvedčil nadnárodný koncern, aby na Kysuciach vyvíjal nové systémy pre elektromobily. Podporil tak vytvorenie stoviek nových pracovných miest a Slovensko zaradil na mapu centier špecializovaných na nové technológie.

Forbes tvoril rebríček na základe štatistík kvality života na Slovensku a prieskumov verejnej mienky o problémoch, ktoré Slovákov najviac trápia. „Následne sme našli prienik týchto problémov s témami, ktoré rezonujú vo svete a sú súčasťou veľkej transformácie, ktorá ľudskú spoločnosť zneisťuje i posúva vpred,“ dodal Čupka.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
TEDi sťahuje z predaja výrobok, obsahuje karcinogénnu látku

TEDi sťahuje z predaja výrobok, obsahuje karcinogénnu látku

VČERA - 20:35Ekonomické

Nebezpečný výrobok z obľúbeného reťazca obsahuje zdraviu škodlivé látky.

Richard Raši: Prijímatelia eurofondov nájdu všetky informácie v novej mape partnerstva

Richard Raši: Prijímatelia eurofondov nájdu všetky informácie v novej mape partnerstva

VČERA - 10:59Ekonomické

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR spustilo mapu partnerstva. Prijímatelia a žiadatelia o eurofondy tak nájdu všetky potrebné informácie na jednom mieste.

Francois Villeroy: ECB má dostatok priestoru na znižovanie úrokových sadzieb

Francois Villeroy: ECB má dostatok priestoru na znižovanie úrokových sadzieb

VČERA - 9:41Ekonomické

Európska centrálna banka má dostatok priestoru na znižovanie úrokových sadzieb a súčasné očakávania trhov, že bude sadzby redukovať dlhšie obdobie, sú opodstatnené.

Takáč: Slovensko nie je spokojné s kvótami na dovoz agrokomodít z Ukrajiny

Takáč: Slovensko nie je spokojné s kvótami na dovoz agrokomodít z Ukrajiny

VČERA - 5:44Ekonomické

Slovensko nie je spokojné s kvótami pre spustenie takzvanej záchrannej brzdy na ochranu jednotného trhu, ktoré boli stanovené pre dovoz agrokomodít z Ukrajiny do EÚ.

MIRRI vyhlásilo 20-miliónovú výzvu na kamerové systémy v mestách a obciach

MIRRI vyhlásilo 20-miliónovú výzvu na kamerové systémy v mestách a obciach

13:26 27.05.2024Ekonomické

MIRRI vyhlásilo prvú integrovanú výzvu, ktorá spája viacero opatrení s cieľom modernizovať inteligentné samosprávy a zvýšiť bezpečie v uliciach miest a obcí.