• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.4.2024Meniny má Valér
10°Bratislava

Neurológ: Nikdy nepite kávu s mliekom! Takéto to má následky na črevá a mozog

  • 6:31 03.03.2024
  • Bratislava
Neurológ: Nikdy nepite kávu s mliekom! Takéto to má následky na črevá a mozog

Káva sa obvykle považuje za celkom zdravý nápoj. Zvrat nastáva, ak ju pijete spolu s ochucovadlom.

O pozitívnych účinkoch kávy na zdravie svedčia mnohé výskumy. Nejeden napríklad naznačuje, že jej pravidelné pitie pomáha redukovať riziko ochorení srdca, cukrovky a Parkinsonovej choroby.

Takéto štúdie však berú na ohľad pitie kávy ako samostatného nápoja – teda bez akýchkoľvek ochucovadiel vrátane mlieka. Neurológ Robert Love totiž vo videu zverejnenom na sociálnej sieti TikTok poznamenáva, že pridávanie takýchto prísad do kávy môže mať na svedomí znehodnotenie jej pozitívnych účinkov.

„Nikdy si do kávy nepridávajte mliečne výrobky,“ radí Love vo videu. „Ak chcete z kávy vyťažiť maximum, nikdy do nej nepridávajte mlieko.“

Hlavným dôvodom, prečo je káva taká prospešná pre zdravie, je jej vysoký obsah polyfenolov. V prípade, že do nej pridáte mlieko či smotanu, ich bielkoviny sa naviažu na polyfenoly a znížia tak množstvo, ktoré sa vstrebe do krvného obehu.

„Po pridaní mlieka, či už ide o obyčajné kravské mlieko alebo smotanu, do kávy, tým naviažete ich molekuly na polyfenoly a znížite schopnosť tela vstrebať zdravé polyfenoly a vyťažiť ich pozitívne účinky,“ dodáva Love.

@robertwblove NEVER Add Dairy To Coffee. #coffee #dairy #milk #mctoil #mct #coconutmilk #polyphenols #antioxidants #blueberries #memory #alzheimers #healthandwellness #nutrition #robertlove #robertwblove ♬ original sound - Robert Love

Hlavná rola polyfenolov

Káva je jedným z celosvetovo najbohatších nápojov z hľadiska obsahu polyfenolov. Na 100 mililitrov totiž obsahuje asi 214 miligramov polyfenolov.

Čo však tieto látky vôbec sú a aká je ich úloha v tele?

Polyfenoly sú rastlinné zlúčeniny, ktorých hlavnou úlohou v organizme je podporovať trávenie a zdravie mozgu a chrániť telo pred srdcovými ochoreniami, cukrovkou a niektorými druhmi rakoviny.

Okrem kávových zŕn sa polyfenoly prirodzene nachádzajú aj v ďalších tmavo sfarbených potravinách, ako je červené víno, horká čokoláda, čaj či lesné plody.

Polyfenoly v tele zabraňujú rozkladu škrobu na jednoduché cukry, vďaka čomu znižujú pravdepodobnosť stúpania hladiny cukru v krvi po jedle. Táto ich funkcia slúži aj ako bariéra pred vznikom cukrovky.

Polyfenoly majú aj antioxidačné účinky, ktoré znižujú mieru zápalu v tele, čím ho zároveň chránia pred srdcovými ochoreniami. Podľa niektorých výskumov tiež zabraňujú nadmernému zrážaniu krvi, a tak chránia pred tvorbou zrazenín.

Ich protizápalové a antioxidačné účinky polyfenolom navyše prepožičiavajú schopnosť brániť telo pred niekoľkými druhmi rakoviny, ako je rakovina prsníka a prostaty.

Zdroj: Info.sk, DP, tiktok.com/@robertwblove, healthline.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

DNES - 7:15Zdravie

Ak na liečbu problémov s lupinami vo vlasoch využívate dostupné a lacné prostriedky, možno si tým ešte viac škodíte.

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

22:06 16.04.2024Zdravie

Menštruácia je nepohodlný proces, ktorý ešte viac komplikujú letné horúčavy. Vedeli ste o tom, že nesprávna starostlivosť o zdravie vám môže privodiť ďalšie menej známe ťažkosti?

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

6:27 16.04.2024Zdravie

Aj dobrého veľa škodí. Ak chcete vyhovieť svojmu zdraviu, dajte si pozor najmä pri užívaní týchto vitamínov.

Ako dosiahnuť, aby bolo biele pečivo zdravšie? Trik lekára vám zachráni zdravie

Ako dosiahnuť, aby bolo biele pečivo zdravšie? Trik lekára vám zachráni zdravie

6:29 15.04.2024Zdravie

Z bieleho pečiva netreba hneď robiť strašiaka. Takéto podávanie mu zaručí nižší glykemický index.

Gynekológovia o nohavičkách: 6 pravidiel, ktoré musíte ovládať

Gynekológovia o nohavičkách: 6 pravidiel, ktoré musíte ovládať

21:42 08.04.2024Zdravie

Na čo treba dbať pri nákupe dámskej spodnej bielizne? Odborníci na reprodukčné zdravie žien prezradili 6 princípov, ktorými sa treba riadiť.