• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Čína vyzýva najväčšie jadrové štáty, aby rokovali o zákaze "prvého použitia"

  • 6:45 29.02.2024
  • Peking
Čína vyzýva najväčšie jadrové štáty, aby rokovali o zákaze "prvého použitia"

Štáty s najväčším jadrovým arzenálom by mali rokovať o zmluve zakazujúcej prvé použitie týchto zbraní proti sebe alebo urobiť v tejto súvislosti politické vyhlásenie, oznámilo oddelenie čínskeho ministerstva zahraničných vecí pre kontrolu zbrojenia.

Generálny riaditeľ daného oddelenia Sun Siao-po vyzval jadrové štáty, aby si plnili svoje „osobitné a prioritné povinnosti“ v oblasti jadrového odzbrojenia podľa Konferencie OSN o odzbrojení, ktorej cieľom je zabrániť jadrovej vojne, informovala v stredu čínska štátna tlačová agentúra Sin-chua.

Počas zasadnutia fóra, ktoré sa konalo v pondelok v Ženeve, Sun uviedol, že tento orgán by mal definovať plán alebo časový rozvrh pre medzinárodný právny nástroj, ktorý by chránil nejadrové štáty pred hrozbou jadrových zbraní.

Štáty vlastniace jadrové zbrane by mali rokovať a uzavrieť zmluvu o nepoužití jadrových zbraní z pozície prvého,“ povedal Sun.

Čína a India sú v súčasnosti jediné dve jadrové mocnosti, ktoré oficiálne dodržiavajú túto politiku. Najväčší jadrový arzenál na svete majú Rusko a Spojené štáty.

Sun tiež vyzval na zavedenie univerzálneho, nediskriminačného, nešíriaceho a kontrolného poriadku vývozu s cieľom riešiť globálne bezpečnostné problémy a podporiť väčšie dodržiavanie predpisov v oblasti biochémie, aby sa zachovala autorita systému zmlúv o kontrole zbrojenia.

Konferencia OSN o odzbrojení by podľa neho mala reagovať aj na nové vedecké a technologické výzvy, ako sú umelá inteligencia, kozmický priestor či kybernetika.

Sun zdôraznil, že medzinárodná strategická bezpečnostná situácia čelí novým výzvam, a dodal, že krajiny s najväčšou vojenskou silou opakovane „porušujú zmluvy“ s cieľom „dosiahnuť vlastnú absolútnu prevahu“.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

VČERA - 17:44Zahraničné

Počet prípadov osýpok v Európe naďalej prudko rastie a ohrozuje milióny detí.