• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
15°Bratislava

S Navaľného pohrebom sú ťažkosti, hovorí jeho spolupracovník

  • 16:48 28.02.2024
  • Moskva
S Navaľného pohrebom sú ťažkosti, hovorí jeho spolupracovník

Pohreb ruského opozičného politika Alexeja Navaľného chceli jeho rodina a spolupracovníci zorganizovať vo štvrtok 29. februára, ale podľa riaditeľa Fondu boja proti korupcii Ivana Ždanova sa na tento deň "nenašiel nikto, kto by mohol vykopať hrob".

Dal to do súvisu so štvrtkovým výročným prejavom prezidenta Vladimira Putina vo Federálnom zhromaždení. Informuje o tom TASR s odvolaním sa na vyhlásenie Ždanova na sociálnej sieti X a na správu agentúry AP.

Podľa Ždanova bolo možné usporiadať pohreb v stredu 28. februára alebo aj v piatok 1. marca. „Ale 29. (februára) sa hrob nekope,“ napísal Ždanov.

Začali teda hľadať pohrebnú sálu a chrám na piatok. „Všade nám odmietali čokoľvek dať,“ posťažoval sa Ždanov. Napokon sa im podarilo zabezpečiť bohorodičný Chrám ikony Utíš môj smútok v moskovskom rajóne Maryno. Pohrebné obrady v chráme budú o 14.00 h (12.00 h SEČ) a Navaľného pochovajú na Borisovskom cintoríne o dve hodiny neskôr.

Pohrebnú sálu sa podarilo nájsť v moskovskom rajóne Novokosino, rozlúčku v nej plánovali na piatok ráno. Avšak neskôr si jej vedenie položilo ako podmienku tichý rodinný pohreb na Chovanskom cintoríne, tlačila na to vraj priamo kancelária moskovského starostu. Rozlúčka v sále tak nakoniec nebude.

Navaľného právnika Vasilija Dubkova, ktorý pomáhal matke zosnulého Ľudmile získať pozostatky, v utorok nakrátko zadržali, keď chcel ísť do márnice. Podľa Ždanova je márnica v týchto chvíľach strážená políciou.

Ždanov sa v rozhovore pre server Meduza odmietol vyjadriť k okolnostiam Navaľného smrti, ale potvrdil slová politikovej spolupracovníčky Marije Pevčichovej, že rokovania o výmene Navaľného za účasti Spojených arabských emirátov a podnikateľa Romana Abramoviča ako sprostredkovateľov boli pred jeho úmrtím v záverečnej fáze. Rusko malo za Navaľného vraj dostať zabijaka pracujúceho pre Federálnu bezpečnostnú službu (FSB) Vadima Krasikova, ktorého väznia v Nemecku.

Navaľnyj zomrel náhle 16. februára po tom, čo mu po prechádzke v trestaneckej kolónii za polárnym kruhom prišlo nevoľno a odpadol. Podľa jeho spolupracovníkov sa v úmrtnom liste uvádza, že zomrel prirodzenou smrťou. Západní politici a vdova Julija Navaľná zo smrti vinia ruského prezidenta Vladimira Putina. Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov pred niekoľkými dňami podľa servera Hromadske vyhlásil, že Navaľnyj zomrel v dôsledku krvnej zrazeniny.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

VČERA - 17:44Zahraničné

Počet prípadov osýpok v Európe naďalej prudko rastie a ohrozuje milióny detí.