• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.4.2024Meniny má Dana, Danica
Bratislava

Takto si vyrobíte cibuľový olej aj doma, pomáha vlasom aj pokožke

  • 8:27 02.03.2024
  • Svet
Takto si vyrobíte cibuľový olej aj doma, pomáha vlasom aj pokožke

Cibuľový olej nepatrí medzi tie najznámejšie a možno ste teda ani nevedeli, že si ho dokážete jednoducho pripraviť aj sami doma.

Niektoré domáce „babské“ recepty sú dobre známe, iné takmer neznáme. Medzi ne patrí napríklad aj používanie cibuľového oleja pre krásu, ktorý si viete jednoducho pripraviť aj doma. Dnes vám stručne ukážeme jednoduchý postup a presvedčíme vás, že sa cibuľu oplatí využívať aj mimo kuchyne.

Vypadávanie vlasov je častý problém mužov aj žien. Za bežné vypadávanie vlasov sa považuje 50 až 100 vlasov denne, čo síce môže vyzerať ako veľké číslo, ale bežne si to ani nevšimnete. Z rôznych dôvodov sa ale môže situácia s vypadávaním zhoršovať, či už v dôsledku zhoršenia zdravotného stavu, stresu, genetiky, nedostatku vitamínov alebo iných problémov.

Kým mnohí v tejto situácií siahajú pro prostriedkoch, ktoré nájdete v obchodoch alebo v lekárňach, pomôcť si môžete aj domácim cibuľovým olejom. Cibuľa totiž obsahuje antioxidanty a vďaka nim dokáže telo bojovať proti voľným radikálom, čo sa podľa výsledkov vedeckých štúdií dá využiť aj pri starostlivosti o vlasy a pokožku hlavy. Nebudete si však hlavu potierať cibuľou, keď oveľa elegantnejšie a jednoduchšie je použiť spomínaný olej.

Foto: Africa Studio/Shutterstock.com

Čo budete potrebovať na prípravu cibuľového oleja?

  • 200ml kokosového oleja
  • 100-150ml olivového oleja
  • Polovicu cibule
  • Šálku bobkových listov

Každá z týchto surovín má v oleji svoje dôležité miesto. Kokosový olej hydratuje, posilňuje vlasy aj vlasové folikuly a podporuje cirkuláciu v pokožke. Olivový olej vyhladzuje vlasový stvol a zabraňuje ďalšiemu poškodeniu. Bobkový list pôsobí proti zápalu, upokojuje podráždenie, taktiež stimuluje rast vlasov a zároveň redukuje nepríjemný zápach cibule. No a význam cibule sme si už priblížili vyššie.

Postup

Cibuľu najskôr olúpte, ale šupky nevyhadzujte. Nakrájajte ju na menšie kocky a ručným mixérom ju rozmixujte. Pridajte bobkové listy a ďalej mixujte, kým vám z toho nevznikne hrubá pasta. Pastu preneste do hrnca a pridajte oba oleje. Zmes pomaly zahrievajte vo vodnom kúpeli. Po chvíli uvidíte, že olej stmavol.

Olej nechajte odležať cez noc a ráno ho po opätovnom zahriatí sceďte pomocou sitka. Majte však na pamäti, že táto zmes je mierne hustá a rýchlo chladne, čo znamená, že bude nejaký čas trvať, kým ju prepasírujete. Potom cibuľový olej prelejte do uzatvárateľnej fľaštičky a môžete ho začať používať ho používať.

Ako používať cibuľový olej

Používanie domáceho cibuľového oleja na starostlivosť o vlasy sa nijako zvlášť nelíši od používania iných prípravkov, takže sa nemusíte báť. Jednoducho si nakvapkajte niekoľko kvapiek do dlaní a olej jemne vmasírujte do hlavovej pokožky. Následne ho tam nechajte pôsobiť aspoň nejakých 30 minút a potom si hlavu môžete umyť. Takto by ste cibuľový olej mali používať dvakrát týždenne, čo vám zaručí najlepšie výsledky. Toto množstvo vám vydrží niekoľko mesiacov, takže ho môžete používať naozaj pravidelne.

Zdroj: Info.sk, MŠ, sciencedirect.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čo robiť, ak pri pristávaní lietadla začujete desivé zvuky?

Čo robiť, ak pri pristávaní lietadla začujete desivé zvuky?

VČERA - 22:09Zaujímavosti

Počas pristávania lietadla sa pasažieri na palube môžu stretnúť s celým radom nepríjemných zvukov, ktoré stupňujú strach z lietania. Často sa ich však vôbec netreba báť.

Pred 130 rokmi sa narodil Nikita Chruščov, ktorý odhalil zverstvá Stalina

Pred 130 rokmi sa narodil Nikita Chruščov, ktorý odhalil zverstvá Stalina

VČERA - 6:31Zaujímavosti

Zanechal značne rozporuplné politické dedičstvo, ktoré charakterizujú mnohé neúspechy a sklamania. Na čele Sovietskeho zväzu stál v rokoch 1953 až 1964.

Zádušník brečtanovitý nie je len burina. Takto vám pomôže pri liečbe ochorení aj v kuchyni

Zádušník brečtanovitý nie je len burina. Takto vám pomôže pri liečbe ochorení aj v kuchyni

20:28 14.04.2024Zaujímavosti

Zistite, aké využitia má táto liečivá bylinka a ako ju môžete pestovať.

Takto dokážete pestovať sladké figy aj v našich podmienkach

Takto dokážete pestovať sladké figy aj v našich podmienkach

20:05 14.04.2024Zaujímavosti

Exotické figy sa mnohým spájajú s letnými dovolenkami, ale dopestovať si ich dokážete aj doma.

Odporúčanie zubárky pre všetkých, čo pijú kávu: Takto vám zostanú zuby biele a žiarivé

Odporúčanie zubárky pre všetkých, čo pijú kávu: Takto vám zostanú zuby biele a žiarivé

19:27 14.04.2024Zaujímavosti

Káva a čaj sú známe tým, že sfarbujú zuby. Ako sa vyhnúť tomuto nepríjemnému následku? Nechajte si poradiť od zubárky.