• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.4.2024Meniny má Valér
12°Bratislava

Pri odhalení poškodení po kúpe nehnuteľnosti možno žiadať zľavu z ceny

  • 9:03 27.02.2024
  • Bratislava
Pri odhalení poškodení po kúpe nehnuteľnosti možno žiadať zľavu z ceny

V prípade objavenia nedostatkov či poškodenia po kúpe bytu alebo domu, na ktoré predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci nárok na primeranú zľavu z ceny.

Pri závažnom poškodení, pre ktoré sa nehnuteľnosť nedá užívať, môže kupujúci od zmluvy aj odstúpiť. Ako postupovať pri zistení poškodení po kúpe nehnuteľností, poradil partner právnickej firmy Vojčík & Partners Michal Lapšanský.

Podľa Občianskeho zákonníka v prípade, ak dodatočne, teda po kúpe nehnuteľnosti, vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dohodnutej ceny, zodpovedajúcu povahe a rozsahu škody,“ priblížil Lapšanský. Ide pritom o také poškodenie, ktoré pri kúpe nehnuteľnosti nebolo poznať, ale v čase predaja existovalo, prípadne si ho kupujúci pri uzatváraní zmluvy nevšimol, teda o ňom nevedel.

Pri zistení vážneho poškodenia či nedostatkov, pre ktoré sa nehnuteľnosť nedá užívať, teda sú neodstrániteľné a trvalé, má podľa Lapšanského kupujúci právo od zmluvy aj odstúpiť. Môže ísť napríklad o vážne narušenie statiky, ktoré nie je možné opraviť či o poškodenie, ktoré má vplyv na obývateľnosť nehnuteľnosti, majetok či zdravie obyvateľov. „Pre odstúpenie od zmluvy a uplatnenie nároku zo škôd je rozhodujúci obsah kúpnej zmluvy, a to najmä v časti o technickom stave nehnuteľnosti,“ vysvetlil Lapšanský.

Odstúpenie od zmluvy je možné aj vtedy, ak predávajúci uviedol kupujúceho do omylu v otázke stavu danej nehnuteľnosti. „Teda, ak predávajúci kupujúceho ubezpečil, že nehnuteľnosť má určité vlastnosti. Najmä vlastnosti požadované kupujúcim, alebo že nemá žiadne nedostatky a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým,“ vysvetlil Lapšanský.

Spresnil, že na dodatočné zistenie poškodení či nedostatkov v kúpenej nehnuteľnosti pritom nemá vplyv to, či bola financovaná prostredníctvom hypotéky. Avšak Lapšanský odporučil, aby v takom prípade kupujúci uplatňovanie nárokov zo zistených poškodení a prípadných škôd konzultoval s financujúcou bankou, prípadne s advokátom. Vyžiadať by si mal aj informáciu o prípadnom vrátení hypotéky, najmä ak bolo na nehnuteľnosti zriadené záložné právo.

V zmysle Občianskeho zákonníka môže zmluvná strana od zmluvy odstúpiť len v prípadoch, ktoré sú dohodnuté v zmluve, alebo ak túto možnosť ustanovuje zákon. Teda bude potrebné dodržať podmienky pre odstúpenie od zmluvy upravené v zmluve, respektíve v zákone,“ uzavrel Lapšanský.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér: Splnili sme sľub o plnohodnotnom 13. dôchodku

Premiér: Splnili sme sľub o plnohodnotnom 13. dôchodku

DNES - 17:22Ekonomické

Poslanci schválením novely zákona o sociálnom poistení splnili "jasný sľub" strán vládnej koalície, že dôchodcovia dostanú plnohodnotný 13. dôchodok.

Slovensko predalo švajčiarskym investorom dlhopisy za 654 miliónov eur

Slovensko predalo švajčiarskym investorom dlhopisy za 654 miliónov eur

DNES - 16:09Ekonomické

Slovensku sa vo štvrtok podarilo predať štátne dlhopisy v celkovej hodnote 654 miliónov eur.

Erik Tomáš: Dôchodcovia dostanú tento rok 13. dôchodok

Erik Tomáš: Dôchodcovia dostanú tento rok 13. dôchodok

DNES - 13:27Ekonomické

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou.

SaS chce zvolať pre údajnú nečinnosť ministerky Sakovej hospodársky výbor

SaS chce zvolať pre údajnú nečinnosť ministerky Sakovej hospodársky výbor

DNES - 12:59Ekonomické

Opozičná strana SaS požiada o zvolanie mimoriadneho parlamentného výboru pre hospodárstvo.

SaS navrhuje zníženie spotrebnej dane a DPH z benzínu a nafty

SaS navrhuje zníženie spotrebnej dane a DPH z benzínu a nafty

VČERA - 12:30Ekonomické

Aktuálne vysoké ceny benzínu a nafty sa môžu znížiť poklesom spotrebnej dane a dane z pridanej hodnoty, navrhuje to opozičná strana SaS.