• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 7.2.2025Meniny má Vanda
Bratislava

V Kirgizsku zahynuli štyria lyžiari, medzi obeťami je aj Slovák

  • 18:06 26.02.2024
  • Praha/Biškek
V Kirgizsku zahynuli štyria lyžiari, medzi obeťami je aj Slovák

V Kirgizsku zahynul pri páde lavíny jeden Slovák a traja Česi.

Aktualizované: 18:30

Pri páde lavíny na severovýchode Kirgizska v nedeľu zahynuli traja českí lyžiari a jeden Slovák. Správu potvrdili české a slovenské ministerstvá zahraničných vecí. Súčasťou výpravy boli podľa kirgizských úradov česki a slovenskí turisti. Na základe stanice ČT24 a agentúry AFP informuje spravodajkyňa TASR.

Môžeme potvrdiť, že na hraniciach Kirgizska a Kazachstanu zomreli traja českí občania po zosuve lavíny. Naši diplomati v Astane sú v kontakte s miestnymi úradmi a cestovnou kanceláriou,“ uviedla Mariana Wernerová z komunikačného oddelenia českej diplomacie. Rodiny obetí by mala kontaktovať cestovná agentúra, dodala stanica ČT24.

Hovorkyňa slovenského ministerstva zahraničia Beatrice Szaboová uviedla, že štvrtou obeťou bol Slovák. „Naša ambasáda v Astane prípad sleduje a... poskytuje konzulárnu pomoc,“ povedala pre agentúru AFP.

K nešťastiu došlo na severovýchode krajiny v oblasti jazera Issyk-Kuľ blízko hraníc s Kazachstanom a Čínou. Začiatkom februára tam za podobných okolností zomrel francúzsky turista.

Lavína sa spustila, keď sa tam lyžovalo 23 turistov z Česka a Slovenska,“ uviedla štátna tlačová agentúra Kabar s odvolaním sa na záchranné zložky.

Kirgizsko, bývalá sovietska krajina, sa dlhodobo snaží investovať do svojho nedostatočne rozvinutého odvetvia cestovného ruchu, najmä do zimných športov.

Nedávno uvoľnila vízové ​​obmedzenia v snahe prilákať viac zahraničných turistov, z ktorých mnohí prichádzajú kvôli rozsiahlym horským masívom, ktoré dosahujú nadmorskú výšku približne 7 000 metrov.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pápež má zápal priedušiek

Pápež má zápal priedušiek

VČERA - 21:35Zahraničné

Pápež František má už niekoľko dní zápal priedušiek.

Trumpom iniciovaná pracovná skupina má vykoreniť protikresťanské nálady v USA

Trumpom iniciovaná pracovná skupina má vykoreniť protikresťanské nálady v USA

VČERA - 20:52Zahraničné

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok oznámil, že rozhodol o vytvorení pracovnej skupiny, ktorá má vykoreniť údajné protikresťanské nálady vo federálnych úradoch i v celej spoločnosti.

Na ostrove Santorini vyhlásili núdzový stav

Na ostrove Santorini vyhlásili núdzový stav

VČERA - 18:36Zahraničné

Na gréckom ostrove Santorini bol vo štvrtok v súvislosti s pokračujúcou sériou zemetrasení vyhlásený núdzový stav.

12-ročná školáčka plánovala vraždu, polícia jej v tom zabránila

12-ročná školáčka plánovala vraždu, polícia jej v tom zabránila

VČERA - 15:45Zahraničné

Českej polícii sa podarilo zabrániť pokusu o vraždu, ktorú plánovalo dieťa.

Trump: Po skončení bojov by Izrael mohol odovzdať Pásmo Gazy Spojeným štátom

Trump: Po skončení bojov by Izrael mohol odovzdať Pásmo Gazy Spojeným štátom

VČERA - 15:21Zahraničné

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok na svojej sociálnej sieti Truth Social opätovne vyjadril k svojmu návrhu budúceho usporiadania Pásma Gazy.