• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
21°Bratislava

Maďarský parlament ratifikoval vstup Švédska do NATO

  • 17:15 26.02.2024
  • Budapešť
Maďarský parlament ratifikoval vstup Švédska do NATO

Poslanci maďarského Národného zhromaždenia v pondelok schválili vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. S odvolaním sa na server hvg.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Za ratifikáciu hlasovalo 188 poslancov, šiesti poslanci Hnutia naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom) boli proti, nikto sa nezdržal hlasovania. Po rozhodnutí sa v rokovacej sále ozval potlesk.

Maďarsko ratifikovala prijatie Švédska do NATO ako posledná členská krajina Aliancie. Turecký parlament jeho vstup schválil 23. januára. Poslanci maďarského vládneho bloku Fidesz-KDNP odkladali toto rozhodnutie už vyše poldruha roka, pričom opakovane tvrdili, že Maďarsko v tomto smere nebude posledné.

Švédsky premiér Ulf Kristersson deň schválenie ratifikácie v Budapešti označil za „historický“.

Dnes je historický deň. Parlamenty všetkých členských štátov NATO teraz hlasovali za vstup Švédska do NATO. Švédsko je pripravené prevziať svoju zodpovednosť za euroatlantickú bezpečnosť,“ uviedol Kristersson na sociálnej sieti X.

Šéf NATO Jens Stoltenberg povedal, že vojenská aliancia bude čoskoro „silnejšia“ po tom, čo maďarský parlament odstránil poslednú prekážku vstupu Švédska. „Teraz, keď to všetci spojenci schválili, sa Švédsko stane 32. spojencom NATO,“ napísal generálny tajomník aliancie na sieti X. „Členstvo Švédska nás všetkých urobí silnejšími a bezpečnejšími,“ dodal.

Vstup Švédska do NATO bude posilou pre európsku a globálnu bezpečnosť, reagoval aj nemecký kancelár Olaf Scholz na sieti X.

Podľa servera telex.hu opozičná Demokratická koalícia (DK) privítala Švédsko v NATO. „Orbán odkladaním ratifikácie iba prehĺbil izoláciu Maďarska od zvyšku Európy.“ Podľa vyhlásenia, ktoré podpísala tieňová ministerka obrany DK Ágnes Vadai, je hanbou, že Orbánova vláda od júla 2022 odďaľovala vstup Švédska do NATO. „Orbán vtedy vyhlásil, že Budapešť určite nebude posledná, ktorá zahlasuje za prijatie Švédska. Naťahovanie času nemalo žiadny význam. Celý svet videl, že Orbán hrá do karát Putina,“ dodala Vadaiová.

Prijatie Švédska do NATO privítala aj strana Momentum.

Hlasovaním za vstup Švédska do NATO Fidesz a ľavicovo-liberálna strana opäť spoločne realizovali vôľu globalistov,“ reagovalo na Facebooku Hnutie naša vlasť, ktoré poukázalo na to, že proti návrhu hlasovali len ich zástupcovia, a to preto, že podľa ich názoru nie je vstup Švédska do NATO dobrý na nič iné ako na prehlbovanie konfliktu medzi Európou a Ruskom.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Putin chce na Ukrajine prímerie na súčasných frontových líniách, tvrdia ruské zdroje

Putin chce na Ukrajine prímerie na súčasných frontových líniách, tvrdia ruské zdroje

DNES - 17:49Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin je pripravený zastaviť vojnu na Ukrajine vyrokovaným prímerím, ktoré by uznalo súčasnú líniu bojov, uviedli v piatok pre tlačovú agentúru Reuters štyri nemenované ruské zdroje.

Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v Rafahu

Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v Rafahu

DNES - 17:04Zahraničné

Medzinárodný súdny dvor v piatok nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy.

Borrell vyzval Izrael, aby pre zatykač na Netanjahua nezastrašoval sudcov ICC

Borrell vyzval Izrael, aby pre zatykač na Netanjahua nezastrašoval sudcov ICC

DNES - 13:45Zahraničné

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell vyzval v piatok Izrael, aby "nezastrašoval a nevyhrážal sa" sudcom Medzinárodného trestného súdu v Haagu.

Smutné správy z Česka: Zomrel známy herec a režisér

Smutné správy z Česka: Zomrel známy herec a režisér

DNES - 13:08Zahraničné

Herec a režisér pred týždňom na vlastnú žiadosť odišiel z pražskej nemocnice.

Orbán: Je nelogické myslieť si, že by Rusko napadlo Západ

Orbán: Je nelogické myslieť si, že by Rusko napadlo Západ

DNES - 10:15Zahraničné

Podľa Viktora Orbána sa pripravujeme na vstup do vojny.