• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Kremeľ popiera, že by tlačil na pochovanie Navaľného v tajnosti

  • 17:05 26.02.2024
  • Moskva
Kremeľ popiera, že by tlačil na pochovanie Navaľného v tajnosti

Kremeľ v pondelok označil za absurdné všetky tvrdenia, že na matku ruského opozičného politika Alexeja Navaľného údajne vyvíjal tlak, aby pohreb jej syna bol neverejný.

Kremeľ s tým nemá nič spoločné. Kremeľ samozrejme nemôže vyvíjať nátlak. To sú ďalšie absurdné vyjadrenia (Navaľného) podporovateľov. Podľa mňa je takmer po všetkých (Navaľného kolegoch) vyhlásené pátranie a takmer všetci sú v zahraničí. Podľa toho treba pristupovať k ich vyjadreniam,“ vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Agentúra DPA sa odvoláva na ruský Interfax.

Na otázku, či o vydaní tela matke rozhodoval Putin, Peskov odpovedal záporne. Vysvetlil, že je to vec „určitých služieb a procesov, ktoré prebiehajú v súlade s pravidlami o stanovenými pre takéto situácie“.

Ruská Federálna väzenská služba (FSIN) pre Jamalskonenecký autonómny okruh oznámila Navaľného smrť na svojej webovej stránke 16. februára.

Jeho matke, ktorá na okamžite vycestovala Ďaleko za polárny kruh, bolo telo syna vydané až minulú sobotu. Dovtedy musela vyjednávať s úradmi a priamo Putinovi adresovala spolu so svojou nevestou Julijou niekoľko výziev, aby telo vydali príbuzným na pochovanie.

Ľudmila Navaľná tiež obvinila úrady, že na ňu vyvíjali tlak, aby syna pochovala len v rodinnom kruhu.

Okolnosti Navaľného smrti vo väzenskom tábore IK-3 (neoficiálny názov Polárny vlk) zostávajú nejasné. V úmrtnom liste je podľa Navaľného tímu uvedené, že zomrel prirodzenou smrťou.

Popredný ruský disident oslabený pokusom o otravu nervovoparalytickou látkou novičok a opakovaným väznením na samotke, podľa úradov odpadol pri cvičení na väzenskom dvore počas prechádzky. Zomrel napriek pokusom o resuscitáciu.

Zatiaľ nie je jasné, kde a ako bude Navaľnyj pochovaný. Jeho spolupracovníci zverejnili na sociálnych sieťach výzvu priaznivcom v Moskve a metropolitnej oblasti, aby im zasielali tipy na vhodné obradné siene. Predpokladá sa, že Navaľného pohreb sa uskutoční koncom tohto pracovného týždňa.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Putinom uznávaný šéf ukrajinského parlamentu odporúča Rusom čítať vlastnú ústavu

Putinom uznávaný šéf ukrajinského parlamentu odporúča Rusom čítať vlastnú ústavu

DNES - 5:12Zahraničné

Ruslan Stefančuk odmietol tvrdenie ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý ukrajinský zákonodarný zbor a jeho predsedu označil za „jedinú legitímnu moc na Ukrajine“.

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.