• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.4.2024Meniny má Valér
10°Bratislava

Prieskum: O nižších odvodoch do 2. piliera vie polovica Slovákov

  • 16:56 26.02.2024
  • Bratislava
Prieskum: O nižších odvodoch do 2. piliera vie polovica Slovákov

Informáciu o znížení odvodov do 2. dôchodkového piliera od tohto roka zachytilo 56 % Slovákov.

Medzi mladou generáciou do 34 rokov vie o tejto zmene dokonca len 45 % ľudí. Vyplýva to z prieskumu z konca januára tohto roka, ktorú na reprezentatívnej vzorke 1000 obyvateľov nad 18 rokov realizovala agentúra 2Muse pre spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko.

Zníženie odvodu do 2. piliera z 5,5 na 4 % hrubej mzdy najviac zredukuje budúce dôchodky práve mladým ľuďom, upozornil finančný analytik OVB Marián Búlik. Výskumníci z Oranžovej obálky vypočítali, že 25-ročný človek s aktuálnym príjmom 1400 eur príde pri budúcom dôchodku z 2. piliera o 88 eur mesačne.

Ide o stratu už po navýšení dôchodku z 1. piliera, ktorá mala kompenzovať zníženie odvodov. V skutočnosti sa nič také neudeje, keďže dôchodková reforma spred dvoch rokov rast aktuálnej dôchodkovej hodnoty, z ktorej sa počíta dôchodok z 1. piliera, spomalila. To znamená, že ľudia by mali začať súkromne investovať na dôchodok viac, aby vykryli nižšie odvody do 2. piliera,“ upozornil Búlik.

Svoje súkromné investovanie na dôchodok chce však podľa prieskumu zvýšiť len štvrtina Slovákov. Ide pritom o mierne viac mužov (26 %) ako žien (24 %). Medzi mladou generáciou do 34 rokov plánuje svoje súkromné investovanie na dôchodok zvyšovať 39 %, vo vekovej skupine 34 - 54 rokov je to 28 %.

Analytik pripomenul, že v minulom roku zarobili fondy v 2. pilieri sporiteľom v priemere vyše 9 %. Najlepšie indexové fondy v troch správcovských spoločnostiach zhodnotili majetok klientov o vyše 18 %. Na takýto výsledok sa sporitelia nemôžu v ďalších rokoch automaticky spoľahnúť.

Je však vysoko pravdepodobné, že akciové podielové a ETF fondy pri pravidelnom investovaní dosiahnu výnos vysoko nad infláciou, a dokážu tak súkromné úspory výrazne zhodnotiť. Dokazuje to štatistika 300-ročnej existencie kapitálových trhov. Pri investovaní v trvaní niekoľko desiatok rokov sa úspory ľudí vysoko pravdepodobne znásobia, a tým pádom dokážu reálne zvýšiť ich dôchodky,“ priblížil Búlik. Na každé zvýšenie dôchodku o 100 eur potrebujú mať ľudia podľa neho našetrených približne 20.000 eur.

Pozitívom, na ktorom sa dá stavať, je podľa analytika oproti minulosti vysoký podiel investujúcich Slovákov. V prieskume uviedlo 30 % oslovených, že investujú do fondov, akcií alebo dlhopisov. Väčšina zo Slovákov (59 %) uprednostňuje pravidelné investovanie.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zhotoviteľa kysuckej D3 začne NDS obstarávať v máji

Zhotoviteľa kysuckej D3 začne NDS obstarávať v máji

DNES - 18:03Ekonomické

Zhotoviteľa prvého z troch chýbajúcich úsekov kysuckej diaľnice D3 začne Národná diaľničná spoločnosť (NDS) hľadať na budúci mesiac.

Premiér: Splnili sme sľub o plnohodnotnom 13. dôchodku

Premiér: Splnili sme sľub o plnohodnotnom 13. dôchodku

DNES - 17:22Ekonomické

Poslanci schválením novely zákona o sociálnom poistení splnili "jasný sľub" strán vládnej koalície, že dôchodcovia dostanú plnohodnotný 13. dôchodok.

Slovensko predalo švajčiarskym investorom dlhopisy za 654 miliónov eur

Slovensko predalo švajčiarskym investorom dlhopisy za 654 miliónov eur

DNES - 16:09Ekonomické

Slovensku sa vo štvrtok podarilo predať štátne dlhopisy v celkovej hodnote 654 miliónov eur.

Erik Tomáš: Dôchodcovia dostanú tento rok 13. dôchodok

Erik Tomáš: Dôchodcovia dostanú tento rok 13. dôchodok

DNES - 13:27Ekonomické

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou.

SaS chce zvolať pre údajnú nečinnosť ministerky Sakovej hospodársky výbor

SaS chce zvolať pre údajnú nečinnosť ministerky Sakovej hospodársky výbor

DNES - 12:59Ekonomické

Opozičná strana SaS požiada o zvolanie mimoriadneho parlamentného výboru pre hospodárstvo.