• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Kuleba vo VZ OSN: Cieľom Ruska je zničiť Ukrajinu

  • 21:39 23.02.2024
  • New York
Kuleba vo VZ OSN: Cieľom Ruska je zničiť Ukrajinu

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v piatok pred Valným zhromaždením OSN vyhlásil, že cieľom pokračujúcej ruskej invázie je zničiť Ukrajinu.

Moskva podľa neho nerešpektuje vôľu väčšiny krajín sveta, ktoré si želajú ukončenie ruskej agresie, informuje TASR podľa správ agentúr DPA a AFP.

VZ OSN v piatok zasadlo pri príležitosti druhého výročia začiatku invázie ruských síl na Ukrajinu. Na zasadnutí vystúpilo viacero šéfov diplomacií, no na rozdiel od vlaňajška sa na ňom nebude hlasovať o rezolúcii venovanej vojne na Ukrajine, pretože OSN sa momentálne sústreďuje na konflikt v Pásme Gazy.

Presne pred rokom Valné zhromaždenie drvivou väčšinou členských štátov OSN schválilo rezolúciu, ktorá vyzývala na okamžité stiahnutie ruského vojska z ukrajinského územia. Rezolúciu podporilo 147 krajín, zatiaľ čo proti bolo sedem.

Nemenovaný diplomatický zdroj pre agentúru AFP uviedol, že v priebehu uplynulého roka sa zmenila nálada a „arabské krajiny si budú pamätať, ako Ukrajina hlasovala“ v súvislosti s konfliktom medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas. Kyjev sa totiž zdržal hlasovania vo VZ OSN, ktoré vyzývalo na okamžité prímerie v Gaze.

Cieľom Ruska je zničiť Ukrajinu a hovorí o tom dosť otvorene. Jediným dôvodom tejto vojny bolo a zostáva popieranie práva Ukrajiny na existenciu zo strany Ruska a jeho pokračujúce koloniálne výboje,“ uviedol Kuleba.

Rusko ignoruje vôľu globálnej väčšiny. Pokračuje vo svojej agresii a vrhá do plameňov vojny čoraz viac ľudí,“ vyhlásil ukrajinský minister s tým, že za posledné dva roky bolo možné vidieť, ako sa narušila globálna bezpečnosť.

Podotkol, že na celom svete sa rozpútava čoraz viac vojen a konfliktov. „Jedným z dôvodov je krvácajúca rana v srdci Európy,“ dodal šéf Kuleba s odkazom na ruskú inváziu. Ukrajina podľa neho aktívne pracuje na prípravách pre svetový mierový summit, ktorý sa uskutoční vo Švajčiarsku.

Švajčiarsky minister zahraničných vecí Ignazio Cassis pozval všetky členské štáty OSN na tento summit, ktorý by sa mal podľa neho uskutočniť ešte pred začiatkom leta.

Rusko však význam tejto iniciatívy spochybnilo ako zbytočný. „Nemali by sme strácať čas márnymi plánmi Kyjeva rokovať na základe takzvaného “mierového plánu„ (ukrajinského prezidenta Volodymyra) Zelenského,“ povedal ruský vyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia.

Tvrdil, že „nejde o nič iné, len o ultimátum a pokus za každú cenu nalákať čo najviac krajín na nekonečné stretnutia o tomto utopickom projekte“ Ukrajiny.

Kuleba sa v New Yorku tiež poďakoval všetkým členských štátov OSN, ktoré konzistentne podporili dôležité výzvy Valného zhromaždenia odsudzujúce ruskú agresiu a apelovali na Moskvu, aby zastavila svoje nepriateľské akcie.

VZ OSN „už viackrát dokázalo, že väčšina sveta stojí na strane Ukrajiny“, dodal Kuleba na záver svojho vystúpenia.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Putinom uznávaný šéf ukrajinského parlamentu odporúča Rusom čítať vlastnú ústavu

Putinom uznávaný šéf ukrajinského parlamentu odporúča Rusom čítať vlastnú ústavu

DNES - 5:12Zahraničné

Ruslan Stefančuk odmietol tvrdenie ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý ukrajinský zákonodarný zbor a jeho predsedu označil za „jedinú legitímnu moc na Ukrajine“.

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.