• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Šmyhaľ: Je poľutovaniahodné, že na hranicu neprišiel nikto z poľskej vlády

  • 20:55 23.02.2024
  • Kyjev
Šmyhaľ: Je poľutovaniahodné, že na hranicu neprišiel nikto z poľskej vlády

Ukrajinský premiér vyzval protestujúcich poľnohospodárov na ukončenie blokády.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ, ktorý v piatok prišiel na hranicu s Poľskom s cieľom rokovať s poľskými predstaviteľmi o ukončení blokády poľnohospodármi, označil za "poľutovaniahodné," že nikto z poľskej strany sa s ním neprišli stretnúť. Protestujúcich zároveň vyzval na prehodnotenie blokády, keďže podľa neho škodí obom krajinám. TASR informuje na základe správ agentúr AFP a DPA.

Poľskí vládni predstavitelia, žiaľ, neprišli, ale verejne sme ich vyzvali, dali sme im naše návrhy a budeme v tejto práci pokračovať,“ povedal ukrajinský premiér. Uviedol, že ukrajinská vláda je v kontakte s premiérom Poľska Donaldom Tuskom. Zopakoval, že krízu musia čo najskôr vyriešiť.

Šmyhaľ podľa svojho vyjadrenia na sociálnej sieti Telegram protestujúcim poľnohospodárom vysvetlil, že Ukrajina nepredáva Poľsku obilie už päť mesiacov a obilie prekračuje poľské hranice len v rámci tranzitu. „Cez poľské hranice prechádza len päť percent nášho poľnohospodárskeho exportu,“ napísal premiér.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu navrhol stretnutie s poľskou vládou na spoločnej hranici s cieľom vyriešiť situáciu. Tusk vo štvrtok oznámil, že stretnutie oboch vlád sa uskutoční 28. marca vo Varšave.

Poľskí poľnohospodári blokujú hraničné priechody s Ukrajinou a protestujú tak proti podľa nich nespravodlivej konkurencii a dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny. V piatok informovala poľská polícia o tom, že na tamojšej železnici pri hraniciach s Ukrajinou neznáme osoby vysypali z troch vagónov repku. K podobnému incidentu došlo aj v utorok, keď protestujúci poľnohospodári na hraničnom priechode Medyka vysypali obilie z ukrajinských nákladných vagónov.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Putinom uznávaný šéf ukrajinského parlamentu odporúča Rusom čítať vlastnú ústavu

Putinom uznávaný šéf ukrajinského parlamentu odporúča Rusom čítať vlastnú ústavu

DNES - 5:12Zahraničné

Ruslan Stefančuk odmietol tvrdenie ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý ukrajinský zákonodarný zbor a jeho predsedu označil za „jedinú legitímnu moc na Ukrajine“.

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.