Slovenský Facebook čaká zmena, takto Meta zasiahne už v marci

Spoločnosť Meta rozširuje možnosti overovania faktov na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Prvá zmena nastane už v marci.
Spoločnosť Meta avizuje na marec 2024 zmenu, ktorá sa dotkne sociálnych sietí Facebook a Instagram. Ako na svojej stránke uvádza portál Demagog.sk, táto slovenská organizácia na overovanie faktov sa po novom stane spolupracovníkom Mety.
„Demagog.sk bude zamestnávať iba fact-checkerov, ktorých rodný jazyk je slovenčina a ich úlohou bude kontrolovať a hodnotiť presnosť obsahu na Slovensku,“ píše Demagog.sk. Minulý rok Meta takto zahrnula do svojho programu českú pobočku Demagog.cz.
Znižovanie dosahov a upozornenie pre používateľov
Demagog.sk ďalej informuje, že Meta pri overovaní faktov spolupracuje s nezávislými organizáciami z celého sveta. „Keď fact-checker vyhodnotí príspevok ako nepravdivý, Meta ho vo Feede zobrazí nižšie, tým sa zastaví šírenie dezinformácií a zníži sa počet ľudí, ktorí príspevok uvidia,“ spresňuje portál.
Posilu pri overovaní faktov si budú môcť všimnúť aj samotní používatelia sociálnych sietí Facebook a Instagram. Stránkam a účtom, ktoré vyhodnotia ako pravidelných šíriteľov nepravdivých príspevkov, znížia dosah a zbavia ich možnosti zarábať a inzerovať. Príspevky hodnotené ako nepravdivé budú takto aj označené.
„Sme radi, že sa Demagog.sk pripája k nášmu programu overovania faktov na Slovensku a bude naďalej pomáhať Slovákom pochopiť kľúčové súvislosti toho, čo čítajú na internete,“ uviedol Public Policy Manager v spoločnosti Meta pre Slovensko Patrik Tovaryš.
„Od vzniku portálu Demagog.sk sa snažíme bojovať proti nepravdám a zavádzaniu vo verejnej diskusii. Spoluprácu so spoločnosťou Meta, vďaka ktorej sa zameriame na misinformácie šírené na sociálnych sieťach, vnímame ako ďalší krok k napĺňaniu našej misie," dodala Veronika Frankovská, projektová manažérka Demagog.sk.
Ako program funguje
Samotná Meta na svojej stránke priblížila fungovanie programu na overovanie faktov pomocou tretích strán. Program má niekoľko krokov:
Identifikovanie falošných správ: Fact-checkeri skontrolujú obsah vyhodnotený používateľmi Facebooku a Instagramu ako dezinformácia. Takýto obsah môžu vyhľadávať aj samostatne.
Preverenie obsahu: Fact-checkeri skontrolujú pravdivosť obsahu.
Označenie dezinformácií a informovanie používateľov: Meta označí dezinformačný obsah a upovedomí o ňom používateľov. Upozornenie dostanú aj používatelia, ktorí budú chcieť zdieľať daný príspevok, alebo ho v minulosti zdieľali.
Obmedzenie dosahu dezinformácie: Obsah vyhodnotený ako klamlivý, falošný alebo čiastočne falošný, sa bude zobrazovať používateľom nižšie na nástenke a bude vylúčený z položky Explore na Instagrame.
Zásah proti opakovaným porušeniam: Stránky, skupiny, účty a webové stránky, ktoré pravidelne zdieľajú dezinformácie, budú na sociálnych sieťach obmedzené.

Drucker: Predprimárne vzdelávanie je najlepšia pomoc štátu deťom a rodinám
Predprimárne vzdelávanie je najlepšia podpora, akú štát môže mladým rodinám s deťmi dať. Je to najúčinnejšia investícia do vzdelania, akú môže vláda urobiť.

Nitriansky samosprávny kraj chce zameniť pozemky na školách za súkromný penzión, SaS to kritizuje
Kšeftovaním s penziónmi a pozemkami nazvala opozičná SaS zámer Nitrianskeho samosprávneho kraja zameniť pozemky v areáloch stredných škôl v Nových Zámkoch a v Šuranoch za penzión v obci Radava.

Ministerstvo vnútra očakáva, že vysúťažené ceny na nákup počítačov budú výrazne nižšie
Ministerstvo vnútra SR očakáva, že vysúťažené ceny na nákup informačných a komunikačných technológií budú výrazne nižšie ako ceny z rámcovej dohody.

Dopravná nehoda v Partizánskom si vyžiadala dvoch zranených
Havarované automobily blokovali jeden jazdný pruh.