• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
22°Bratislava

SPPK: Ak farmárov nebudú brať vážne, tak ich bude v uliciach vidieť častejšie

  • 14:12 22.02.2024
  • Bratislava
SPPK: Ak farmárov nebudú brať vážne, tak ich bude v uliciach vidieť častejšie

Ak sa požiadavky farmárov nebudú brať vážne, tak v uliciach ich bude vidieť častejšie. Uviedol to vo štvrtok predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho na brífingu pred parlamentom.

Každá politická garnitúra brala agropotravinársky sektor podľa neho za posledných 30 rokov ako nutné zlo. Predstavitelia SPPK už predtým s protestujúcimi farmármi zastavili pred Zastúpením Európskej komisie (EK), kde predniesli svoje požiadavky a odovzdali ich zastúpeniu.

V parlamente sa nám za 30 rokov vystriedali politické garnitúry. Každá jedna politická garnitúra, ktorá bola pri kormidle od roku 1993, brala slovenské agropotravinárstvo ako nutné zlo. Výsledky sa dostavili. Viac sme sa sústreďovali na to, aby sme vyrábali automobily či oceľ,“ spresnil Macho. Málo podľa neho od slovenských politikov počuť slová, ako „čo si počneme bez slovenských potravín“.

Slovenské poľnohospodárstvo chce byť podľa neho pevnou súčasťou národnej ekonomiky. „Máme obrovské rezervy v potravinárskom priemysle, v poľnohospodárstve. Chyby, ktoré sa urobili v minulosti, sa budú ťažko naprávať. Krátke riešenia neexistujú, existujú len dlhodobé riešenia. Potrebujeme dialóg, potrebujeme, aby nás politici počúvali,“ podčiarkol.

Podľa predsedníčky Agrárnej komory Slovenska (AKS) Heleny Patasiovej si Slovensko pri svojom vstupe do EÚ vyrokovalo veľmi zlé podmienky. „Poľnohospodárstvo by sa malo dostať medzi špecifické odvetvia, ktoré zabezpečujú potravinovú bezpečnosť občanov,“ poznamenala Patasiová.

Uverejnil používateľ Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora - SPPK Štvrtok 22. februára 2024

Kolóna traktorov protestujúcich farmárov sa vo štvrtok zastavila pred Zastúpením EK, kde SPPK predniesla svoje požiadavky a odovzdala ich zastúpeniu. Poľnohospodári podľa Macha odmietajú prísne environmentálne obmedzenia EÚ, rastúcu byrokraciu, uvoľnenie dovozu agrokomodít z tretích krajín, ale dožadujú sa aj urýchleného vyplatenia priamych podpôr. Poľnohospodári chcú vyrábať a nie byť úradníkmi.

Protesty poľnohospodárov SPPK vo štvrtok zorganizovala na celom Slovensku. Podľa šéfa SPPK vyšlo do ulíc viac ako 2200 traktorov a 4000 poľnohospodárov. „Robíme to v prvom rade kvôli občanom, kvôli nám, kvôli našim deťom, kvôli generácii, ktorá príde po nás, aby nielen Slovensko, ale celá Európa dokázala uživiť obyvateľstvo zdravými, kvalitnými potravinami,“ povedal Macho.

Zdroj: Info.sk, TASR, facebook.com/sppk.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ÚMS varuje rezort financií pred rozpadom rozpočtov samospráv

ÚMS varuje rezort financií pred rozpadom rozpočtov samospráv

DNES - 12:45Ekonomické

Samosprávy dostanú menej peňazí, ako očakávali. Ak vláda SR nezačne seriózne rokovať so samosprávami, rozpočty miest a obcí pre rok 2024 sa rozpadnú.

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

VČERA - 21:20Ekonomické

Klienti nebudú mať dostupné viaceré služby.

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

VČERA - 19:37Ekonomické

Pre mnohých zákazníkov je potravina mimoriadne nebezpečná.

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

VČERA - 18:25Ekonomické

Eurofondy sa podľa Remišovej podarilo vyčerpať vďaka opatreniam, ktoré presadila.

Raši: Staré eurofondy sa podarilo vyčerpať na 100 %

Raši: Staré eurofondy sa podarilo vyčerpať na 100 %

VČERA - 15:24Ekonomické

Eurofondy z programového obdobia 2014-2020 sa podarilo Slovensku kompletne vyčerpať. Po štvrtkovom rokovaní vlády to povedal minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.