• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
21°Bratislava

KDH podporuje protesty farmárov proti problémom v Bruseli aj na Slovensku

  • 13:59 22.02.2024
  • Bratislava
KDH podporuje protesty farmárov proti problémom v Bruseli aj na Slovensku

Opozičné KDH podporuje protesty slovenských farmárov voči nadmernej byrokracii z Európskej únie (EÚ), ale aj proti tým problémom, ktoré majú doma na Slovensku. V reakcii na pondelkové (19. 2.) a štvrtkové protesty poľnohospodárov to uviedli predstavitelia hnutia na tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR.

Naši slovenskí farmári nemajú problémy len s administratívnymi nariadeniami Bruselu, ale majú problémy aj s nariadeniami nášho ministerstva (pôdohospodárstva) a Pôdohospodárskej platobnej agentúry,“ vyhlásil poslanec KDH Marián Čaučík.

Hnutie kritizovalo aj účasť ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča (Smer-SD) na štvrtkových protestoch. „Toto sa nám vidí trochu vtipné, aby minister išiel na čelo protestov, ktoré sú orientované sčasti voči Európskej komisii, kde úloha ministra je ísť do Bruselu a rokovať, aby tie podmienky boli čo najlepšie. Ale časť a značná časť problémov slovenských farmárov leží na rozhodnutiach jeho ministerstva,“ zdôraznil Čaučík.

Jeho stranícky kolega Jozef Hajko upozornil, že požiadavky poľnohospodárov sú často namierené na plnenie základných funkcií štátu. „Tým myslím hlavne na platby poľnohospodárom, ale sú aj ďalšie. Poľnohospodárov tak netrápi, aby získavali selektívne nejaké odvodové prázdniny, ale skutočne ich trápi, aby vláda plnila tie základné požiadavky,“ argumentoval.

Ak má poľnohospodárstvo na Slovensku fungovať, musí si podľa neho minister a jeho rezort plniť svoje základné úlohy. A ak sú problémy s európskou Spoločnou poľnohospodárskou politikou, tak to má tiež riešiť minister v Bruseli a zastávať tam aj názory slovenských farmárov, dodal Hajko.

Protesty vo štvrtok zorganizovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) na celom Slovensku. Do ulíc pritom vyšlo viac ako 2200 traktorov a 4000 poľnohospodárov, informoval šéf SPPK Emil Macho. Poľnohospodári podľa neho odmietajú prísne environmentálne obmedzenia EÚ, rastúcu byrokraciu, uvoľnenie dovozu agrokomodít z tretích krajín, ale dožadujú sa aj urýchleného vyplatenia priamych podpôr.

Do Nových Zámkov prišiel poľnohospodárov osobne podporiť aj minister Richard Takáč. „Podporujem požiadavky poľnohospodárov, aby sme zvýšili potravinovú sebestačnosť, aby bolo viac domácich potravín v obchodných reťazcoch, aj aby robili poľnohospodári to, čo majú robiť, a nie aby sedeli za úradníckym stolom,“ vysvetlil. Zároveň potvrdil, že situácia s vyplácaním priamych platieb sa pohne vpred čo najskôr.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ÚMS varuje rezort financií pred rozpadom rozpočtov samospráv

ÚMS varuje rezort financií pred rozpadom rozpočtov samospráv

DNES - 12:45Ekonomické

Samosprávy dostanú menej peňazí, ako očakávali. Ak vláda SR nezačne seriózne rokovať so samosprávami, rozpočty miest a obcí pre rok 2024 sa rozpadnú.

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

VČERA - 21:20Ekonomické

Klienti nebudú mať dostupné viaceré služby.

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

VČERA - 19:37Ekonomické

Pre mnohých zákazníkov je potravina mimoriadne nebezpečná.

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

VČERA - 18:25Ekonomické

Eurofondy sa podľa Remišovej podarilo vyčerpať vďaka opatreniam, ktoré presadila.

Raši: Staré eurofondy sa podarilo vyčerpať na 100 %

Raši: Staré eurofondy sa podarilo vyčerpať na 100 %

VČERA - 15:24Ekonomické

Eurofondy z programového obdobia 2014-2020 sa podarilo Slovensku kompletne vyčerpať. Po štvrtkovom rokovaní vlády to povedal minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.