• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Konferencia predsedov Európskeho parlamentu: Za smrť Navaľného je zodpovedný Putinov režim

  • 20:44 21.02.2024
  • Brusel
Konferencia predsedov Európskeho parlamentu: Za smrť Navaľného je zodpovedný Putinov režim

Konferencia predsedov Európskeho parlamentu (EP) v stredu vydala vyhlásenie k smrti ruského opozičného politika Alexeja Navaľného.

Vyjadrila rozhorčenie nad "vraždou" tohto laureáta Sacharovovej ceny za rok 2021 v sibírskej trestanskej kolónii za polárnym kruhom, kde si odpykával neodôvodnený trest odňatia slobody.

Najvyšší predstavitelia EP vzdali hold jeho pamiatke a vyjadrili úprimnú sústrasť jeho manželke Julii Navaľnajovej a ich deťom, jeho matke, rodine a priateľom, spolupracovníkom a všetkým podporovateľom v Rusku. Informuje o tom spravodajca TASR.

Plnú zodpovednosť za túto vraždu nesie ruský štát a najmä jeho prezident Vladimir Putin. Žiadame vyšetrenie presných okolností smrti Alexeja Navaľného. Treba povedať pravdu, zabezpečiť zodpovednosť a spravodlivosť. Žiadame, aby bolo telo Alexeja Navaľného okamžite vrátené jeho rodine. Akékoľvek ďalšie meškanie ešte viac zvyšuje zodpovednosť ruských úradov za jeho smrť. Požadujeme medzinárodné a nezávislé vyšetrenie presných okolností smrti Alexeja Navaľného,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Konferencie predsedov (šéfka EP a lídri politických skupín).

Konferencia predsedov zdôraznila, že Navaľnyj sa stal „stelesnením boja ruského ľudu za slobodu a demokraciu“. Lídri EP upozornili, že Navaľnyj od svojho zatknutia bol vystavený zlému zaobchádzaniu, mučeniu, svojvoľným trestom a psychickému nátlaku, avšak aj napriek tomu „neúnavne a odvážne pokračoval vo svojom boji a odsudzoval korupciu režimu“.

My, lídri politických skupín, zostávame jednotní v odsúdení tohto zločinu ruského režimu a jeho imperialistickej a neokoloniálnej politiky. EÚ a jej členské štáty a podobne zmýšľajúci partneri na celom svete musia pokračovať v politickej, hospodárskej a vojenskej podpore pre Ukrajinu,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zároveň Moskvu vyzýva na prepustenie všetkých politických väzňov a Európanov vyzýva postaviť sa za nezávislú ruskú občiansku spoločnosť a demokratickú opozíciu.

Sme povzbudení správami o ruských občanoch, ktorí vzdávajú hold Alexejovi Navaľnému v mestách a obciach po celom Rusku. Vyjadrujeme nádej, že podobné činy budú aj naďalej ukazovať, že ruský ľud nepodporuje režim, ktorý sa zasadzuje za drakonické represie v krajine a za agresívnu vojnu proti Ukrajine. Život, politická práca a smrť Alexeja Navaľného sú svedectvom boja proti zjavnej apatii, ľahostajnosti a odovzdanosti,“ uviedla šéfka EP Roberta Metsolová a lídri jednotlivých politických frakcií.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

VČERA - 17:44Zahraničné

Počet prípadov osýpok v Európe naďalej prudko rastie a ohrozuje milióny detí.