• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.4.2024Meniny má Dana, Danica
Bratislava

Konferencia predsedov Európskeho parlamentu: Za smrť Navaľného je zodpovedný Putinov režim

  • 20:44 21.02.2024
  • Brusel
Konferencia predsedov Európskeho parlamentu: Za smrť Navaľného je zodpovedný Putinov režim

Konferencia predsedov Európskeho parlamentu (EP) v stredu vydala vyhlásenie k smrti ruského opozičného politika Alexeja Navaľného.

Vyjadrila rozhorčenie nad "vraždou" tohto laureáta Sacharovovej ceny za rok 2021 v sibírskej trestanskej kolónii za polárnym kruhom, kde si odpykával neodôvodnený trest odňatia slobody.

Najvyšší predstavitelia EP vzdali hold jeho pamiatke a vyjadrili úprimnú sústrasť jeho manželke Julii Navaľnajovej a ich deťom, jeho matke, rodine a priateľom, spolupracovníkom a všetkým podporovateľom v Rusku. Informuje o tom spravodajca TASR.

Plnú zodpovednosť za túto vraždu nesie ruský štát a najmä jeho prezident Vladimir Putin. Žiadame vyšetrenie presných okolností smrti Alexeja Navaľného. Treba povedať pravdu, zabezpečiť zodpovednosť a spravodlivosť. Žiadame, aby bolo telo Alexeja Navaľného okamžite vrátené jeho rodine. Akékoľvek ďalšie meškanie ešte viac zvyšuje zodpovednosť ruských úradov za jeho smrť. Požadujeme medzinárodné a nezávislé vyšetrenie presných okolností smrti Alexeja Navaľného,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Konferencie predsedov (šéfka EP a lídri politických skupín).

Konferencia predsedov zdôraznila, že Navaľnyj sa stal „stelesnením boja ruského ľudu za slobodu a demokraciu“. Lídri EP upozornili, že Navaľnyj od svojho zatknutia bol vystavený zlému zaobchádzaniu, mučeniu, svojvoľným trestom a psychickému nátlaku, avšak aj napriek tomu „neúnavne a odvážne pokračoval vo svojom boji a odsudzoval korupciu režimu“.

My, lídri politických skupín, zostávame jednotní v odsúdení tohto zločinu ruského režimu a jeho imperialistickej a neokoloniálnej politiky. EÚ a jej členské štáty a podobne zmýšľajúci partneri na celom svete musia pokračovať v politickej, hospodárskej a vojenskej podpore pre Ukrajinu,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zároveň Moskvu vyzýva na prepustenie všetkých politických väzňov a Európanov vyzýva postaviť sa za nezávislú ruskú občiansku spoločnosť a demokratickú opozíciu.

Sme povzbudení správami o ruských občanoch, ktorí vzdávajú hold Alexejovi Navaľnému v mestách a obciach po celom Rusku. Vyjadrujeme nádej, že podobné činy budú aj naďalej ukazovať, že ruský ľud nepodporuje režim, ktorý sa zasadzuje za drakonické represie v krajine a za agresívnu vojnu proti Ukrajine. Život, politická práca a smrť Alexeja Navaľného sú svedectvom boja proti zjavnej apatii, ľahostajnosti a odovzdanosti,“ uviedla šéfka EP Roberta Metsolová a lídri jednotlivých politických frakcií.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Irán varoval Izrael aj pred

Irán varoval Izrael aj pred "najmenšou" odvetou za nedávny útok

DNES - 16:12Zahraničné

Iránsky prezident Ebrahím Raísí varoval Izrael, že ak podnikne "čo i len najmenší krok" ako odvetu za víkendový iránsky raketový a dronový útok, odpoveď z Iránu bude preň "bolestivá".

Pavel: Názory na zahraničnú politiku by nemali narúšať vzťahy Čechov a Slovákov

Pavel: Názory na zahraničnú politiku by nemali narúšať vzťahy Čechov a Slovákov

DNES - 15:29Zahraničné

Rozdielne názory na zahraničnú politiku medzi niektorými českými a slovenskými politikmi by podľa českého prezidenta Petra Pavla nemali narúšať vzťahy medzi občanmi oboch krajín.

Ruské úrady nariadili evakuáciu záplavami ohrozených lokalít na západe Sibíri

Ruské úrady nariadili evakuáciu záplavami ohrozených lokalít na západe Sibíri

DNES - 15:27Zahraničné

Ruské úrady v utorok vyzvali obyvateľov 21 záplavami ohrozených miest a obcí na západnej Sibíri, aby opustili svoje domovy.

Nemecko vyzvalo EÚ na uvalenie nových sankcií na iránske drony

Nemecko vyzvalo EÚ na uvalenie nových sankcií na iránske drony

DNES - 14:13Zahraničné

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v utorok vyzvala Európsku úniu, aby po víkendovom útoku Teheránu na Izrael uvalila nové sankcie na iránske drony.

Zelenskyj: Ukrajine sa minuli rakety pri obrane dôležitej elektrárne

Zelenskyj: Ukrajine sa minuli rakety pri obrane dôležitej elektrárne

DNES - 14:10Zahraničné

Rusko dokázalo zničiť dôležitú elektráreň dodávajúcu elektrickú energiu do Kyjeva, pretože sa Ukrajine minuli obranné rakety. Vyhlásil to v utorok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.