• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Vozidlo vám budú môcť vypnúť na diaľku. Česi vyvíjajú nový bič na vodičov

  • 18:57 21.02.2024
  • Praha
Vozidlo vám budú môcť vypnúť na diaľku. Česi vyvíjajú nový bič na vodičov

Polícia bude môcť v budúcnosti využiť bezdrôtovú technológiu, pomocou ktorej „vypne“ vozidlo unikajúceho vodiča na diaľku.

Českí vedci zastrešení pod pražskou vysokou školou ČVUT a VUT už tretí rok pracujú na vývoji systému ELORYKS. Projekt, ktorý financuje české ministerstvo vnútra, má za cieľ vytvoriť modernú bezdrôtovú technológiu, pomocou ktorej bude možné na diaľku „vypnúť“ vozidlo vodiča unikajúceho pred políciou.

Ako informujú Novinky.cz, systém sa má v budúcnosti používať v mimoriadnych a krízových situáciách, vďaka čomu nebude potrebné používať invazívne donucovacie prostriedky a zníži sa pravdepodobnosť ohrozenia ostatných účastníkov cestnej premávky.

Systém má dosah až 300 metrov a umožňuje elektronicky obmedziť alebo celkom zastaviť unikajúce vozidlo. To začne spomaľovať aj v prípade, že vodič naďalej drží nohu na plynovom pedále. Zároveň sa spustia výstražné smerovky.

V budúcnosti sa mu nevyhnete

„V rámci Európy sme, pokiaľ vieme, jediní, kto sa týmto vývojom zaoberá,“ uviedol pre Novinky.cz Zdeněk Lokaj z laboratória CertiLab na Dopravnej fakulte ČVUT.

„Tou modernou technológiou, na ktorú sa my zameriavame, je bezdrôtová komunikácia medzi vozidlami známa napríklad pod skratkou V2x (z angl. výrazu Vehicle-to-X) alebo ako kooperatívne systémy. Tieto technológie už sa dnes dostávajú do komerčne vyrobených vozidiel,“ priblížil Lokaj.

Systém V2x sa v súčasnosti nachádza napríklad v nových elektrických modeloch automobilky Volkswagen a modeloch poslednej generácie VW Golf. V budúcnosti sa počíta s jeho zavádzaním do všetkých autonómnych vozidiel.

Systém štandardne slúži na komunikáciu s ostatnými vozidlami s podobnou výbavou v okolí a so „smart“ dopravnou infraštruktúrou, ktorá vodiča upozorní na kolónu, práce na ceste či približujúcu sa sanitku.

„A nám umožňuje bezpečným a autorizovaným spôsobom vydať povel prenasledovanému vozidlu, aby sa zastavilo,“ dodal Lokaj.

Funkcia a využitie

V prípade, že si to mimoriadna situácia vyžiada, polícia bude môcť stlačením tlačidla na tablete obmedziť prívod paliva do motora prenasledovaného vozidla, v prípade elektromobilov obmedzí prívod energie z batérie.

Okrem prenasledovania nebezpečných a ozbrojených páchateľov ho polícia môže v budúcnosti využiť aj pri krádeži vozidla, obmedzení pohybu okolo chránených budov alebo pri plánovaných policajných akciách proti nebezpečným zločincom.

„Tí sú nielen schopní použiť to samotné vozidlo ako zbraň, ale ešte sú aj ozbrojení,“ podotkol zakladateľ a bývalý šéf oddelenia pre vedu, výskum a inovácie Policajného prezídia ČR Vladimír Táborský. „Ten moment prekvapenia zásahu polície je rozhodujúci. Aj keď sa páchateľ bude približovať k vozidlu, ktoré stojí, tak ho nenaštartuje,“ dodal s tým, že pre políciu to predstavuje obrovský prínos.

Po zdokonalení technickej stránky inovácie bude potrebné vyriešiť aj právne a bezpečnostné hľadisko, prípadne zladiť legislatívu v rámci celej EÚ, ktorá by spresňovala, za akých okolností sa môže systém použiť a ako zamedziť jeho zneužitiu.

Podľa Lokaja sa systém tak či tak bude implementovať do nových vozidiel, „a to z toho dôvodu, že keď [automobilky] budú mať vo vozidle akúkoľvek autonómnu funkciu, tak musia mať možnosť ho na diaľku deaktivovať, napríklad pri indispozícii vodiča, ktorý nebude schopný prevziať od robota šoférovanie,“ dodal vedec.

Zdroj: Info.sk, novinky.cz
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

VČERA - 17:44Zahraničné

Počet prípadov osýpok v Európe naďalej prudko rastie a ohrozuje milióny detí.