Pred 15 rokmi zahynulo v autobuse smrti na priecestí v Polomke 12 ľudí
- 7:22 21.02.2024
- Polomka/Bratislava
Obrovská tragédia, ktorá otriasla celým Slovenskom sa udiala pred 15 rokmi na železničnom priecestí v Polomke v okrese Brezno.
Osobný vlak narazil na trati Červená Skala - Banská Bystrica do ľavej strednej časti autobusu, pričom došlo k jeho prevráteniu na pravú stranu a k vykoľajeniu motorového vozňa. Autobus smrti bol takto tlačený 26 metrov až do zastavenia vlaku. Nehoda si vyžiadala dvanásť mŕtvych, šesť ťažko zranených a 19 ľahko.
Obyvatelia Bánoviec nad Bebravou a okolia, ktorí sa stali účastníkmi nešťastia, sa pritom tešili na príjemne strávenú lyžovačku.
K nehode došlo 21. februára 2009. Deň nato, 22. februára, vyhlásila slovenská vláda 12-hodinový štátny smútok od 8.00 h do 20.00 h. Na mieste tragédie odhalili 30. októbra 2009 pamätník obetiam. O mesiac neskôr na železničnom priecestí dali do prevádzky nové signalizačné zariadenie za 200.000 eur.
Vodiča autobusu Minaroviča uznali vinného z prečinu všeobecného ohrozenia. Najprv ho odsúdil 26. mája 2011 samosudca Okresného súdu v Brezne na súhrnný trest odňatia slobody na 8,5 roka do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Tiež dostal trest zákazu činnosti vedenia motorových vozidiel na štyri roky. Obhajca aj obžalovaný podali vtedy odvolanie ohľadne viny aj výšky trestu.
Následne Krajský súd v Banskej Bystrici 27. februára 2012 zamietol odvolanie vodiča autobusu. Taktiež zamietol aj odvolanie prokurátora. Platilo tak rozhodnutie Okresného súdu v Brezne.
Podľa obžaloby vodič autobusu Minarovič vošiel na železničné priecestie bez toho, aby sa presvedčil, či môže bezpečne prejsť. Prichádzajúci vlak totiž už bolo vidieť a počuť.
Minarovič si napokon odsedel len necelého 4,5 roka. „Okresný súd Trenčín rozhodol 30. júna 2016 o podmienečnom prepustení odsúdeného. Odsúdený splnil všetky zákonné podmienky, aby mohol byť podmienečne prepustený, s čím sa stotožnil aj prokurátor, ktorý sa vzdal práva podať sťažnosť proti rozhodnutiu súdu,“ odôvodnil rozhodnutie hovorca trenčianskych súdov Roman Tarabus.
„Nakoľko odsúdený pred podmienečným prepustením naposledy vykonával nepodmienečný trest odňatia slobody na otvorenom oddelení Opatovce, ktoré je organizačnou súčasťou Nemocnice pre obvinených a odsúdených a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Trenčíne, miestne príslušný na rozhodovanie o podmienečnom prepustení bol Okresný súd Trenčín,“ uviedli pre TASR justičné zdroje.
OSN vyhlásila 9. december za Medzinárodný deň boja proti korupcii v roku 2003
Korupcia je podľa Organizácie Spojených národov (OSN) závažný problém, ktorý oslabuje spoločnosť a zasahuje bohaté aj chudobné krajiny.
Video s Putinom vyvolalo obavy. Toto robil s nohami
Obavy o zdravie ruského prezidenta narastajú.
WhatsApp prestane fungovať na viacerých zariadeniach
Četovacia aplikácia WhatsApp prestane fungovať na niekoľkých mobilných zariadeniach, varujú vývojári.
Toto chcú zamestnanci najčastejšie pred vianočnými sviatkami
Prieskum ukázal, že finančná odmena nie je pre zamestnancov na prvom mieste.
Ženatí alebo slobodní? Títo muži starnú rýchlejšie
O tom, ako na vás dolieha vek, rozhoduje aj to, či ste zadaní. U žien je to však komplikovanejšie.