• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
24°Bratislava

Pred 15 rokmi zahynulo v autobuse smrti na priecestí v Polomke 12 ľudí

  • 7:22 21.02.2024
  • Polomka/Bratislava
Pred 15 rokmi zahynulo v autobuse smrti na priecestí v Polomke 12 ľudí

Obrovská tragédia, ktorá otriasla celým Slovenskom sa udiala pred 15 rokmi na železničnom priecestí v Polomke v okrese Brezno.

Osobný vlak narazil na trati Červená Skala - Banská Bystrica do ľavej strednej časti autobusu, pričom došlo k jeho prevráteniu na pravú stranu a k vykoľajeniu motorového vozňa. Autobus smrti bol takto tlačený 26 metrov až do zastavenia vlaku. Nehoda si vyžiadala dvanásť mŕtvych, šesť ťažko zranených a 19 ľahko.

Obyvatelia Bánoviec nad Bebravou a okolia, ktorí sa stali účastníkmi nešťastia, sa pritom tešili na príjemne strávenú lyžovačku.

K nehode došlo 21. februára 2009. Deň nato, 22. februára, vyhlásila slovenská vláda 12-hodinový štátny smútok od 8.00 h do 20.00 h. Na mieste tragédie odhalili 30. októbra 2009 pamätník obetiam. O mesiac neskôr na železničnom priecestí dali do prevádzky nové signalizačné zariadenie za 200.000 eur.

Vodiča autobusu Minaroviča uznali vinného z prečinu všeobecného ohrozenia. Najprv ho odsúdil 26. mája 2011 samosudca Okresného súdu v Brezne na súhrnný trest odňatia slobody na 8,5 roka do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Tiež dostal trest zákazu činnosti vedenia motorových vozidiel na štyri roky. Obhajca aj obžalovaný podali vtedy odvolanie ohľadne viny aj výšky trestu.

Následne Krajský súd v Banskej Bystrici 27. februára 2012 zamietol odvolanie vodiča autobusu. Taktiež zamietol aj odvolanie prokurátora. Platilo tak rozhodnutie Okresného súdu v Brezne.

Podľa obžaloby vodič autobusu Minarovič vošiel na železničné priecestie bez toho, aby sa presvedčil, či môže bezpečne prejsť. Prichádzajúci vlak totiž už bolo vidieť a počuť.

Minarovič si napokon odsedel len necelého 4,5 roka. „Okresný súd Trenčín rozhodol 30. júna 2016 o podmienečnom prepustení odsúdeného. Odsúdený splnil všetky zákonné podmienky, aby mohol byť podmienečne prepustený, s čím sa stotožnil aj prokurátor, ktorý sa vzdal práva podať sťažnosť proti rozhodnutiu súdu,“ odôvodnil rozhodnutie hovorca trenčianskych súdov Roman Tarabus.

Nakoľko odsúdený pred podmienečným prepustením naposledy vykonával nepodmienečný trest odňatia slobody na otvorenom oddelení Opatovce, ktoré je organizačnou súčasťou Nemocnice pre obvinených a odsúdených a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Trenčíne, miestne príslušný na rozhodovanie o podmienečnom prepustení bol Okresný súd Trenčín,“ uviedli pre TASR justičné zdroje.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Domáci roztok na plesne je lepší ako bielidlo. Takto sa zbavíte plesní a zabránite ich návratu

Domáci roztok na plesne je lepší ako bielidlo. Takto sa zbavíte plesní a zabránite ich návratu

DNES - 19:37Zaujímavosti

Vlastnoručne vyrobený roztok je lepší ako prostriedky z obchodu.

Letuška prezradila, čo by nikdy nerobila v lietadle ako cestujúca

Letuška prezradila, čo by nikdy nerobila v lietadle ako cestujúca

VČERA - 21:13Zaujímavosti

Bývalá stewardka sa podelila o svoje skúsenosti z práce v niekoľkých aerolinkách.

Bohatá úroda čučoriedok: Takto ju dosiahnete správnym hnojením

Bohatá úroda čučoriedok: Takto ju dosiahnete správnym hnojením

VČERA - 20:33Zaujímavosti

Pri hnojení čučoriedok je potrebný trochu iný prístup a aj látky, keďže čučoriedky si vyžadujú rozdielne podmienky ako iné rastliny vo vašej záhrade.

Kvety pažítky nevyhadzujte, takto ich využijete v kuchyni

Kvety pažítky nevyhadzujte, takto ich využijete v kuchyni

VČERA - 18:35Zaujímavosti

Pažítku pozná každý a mnohí majú radi. Dokážete z nej však zužitkovať viac ako len zelené stonky, takže rozhodne nezabúdajte ani na kvety.