• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 24.4.2024Meniny má Juraj
Bratislava

9 dôvodov, prečo počas noci priberáte

  • 21:42 14.02.2024
  • Bratislava
9 dôvodov, prečo počas noci priberáte

Priberanie počas noci vôbec nie je výnimočné a vo väčšine prípadov ani nebezpečné, dá sa mu však zabrániť. Čo zaberá?

Priberanie nie je znakom neúspešnej diéty a cvičenia. Naopak, v určitých obdobiach ho možno považovať za neškodné a prirodzené, a to dokonca aj vtedy, keď k nemu dochádza počas spánku.

Ako pre portál Mirror vysvetľuje osobná trénerka Jess Suthardová, o priberanie počas v noci sa môžu postarať aj maličkosti v podobe dehydratácie alebo nespavosti. Kilá navyše vám pravdepodobne pribudnú aj vtedy, keď jete krátko pred spaním alebo počas dňa prijímate nadbytok sacharidov.

Častým dôvodom priberania počas noci je nespavosť; Foto: Marcos Mesa Sam Wordley/Shutterstock.com

Suthardová pripomína, že číslo na váhe by pri chudnutí nemalo byť jediným ukazovateľom úspechu. Okrem neho sa treba pravidelne merať v obvode pása a končatín a všímať si, do akej miery vám pasuje bežne nosené oblečenie.

„Priberanie počas noci vám naozaj nemusí robiť vrásky na čele a rozhodne nie je dôvodom na zmenu stravovania alebo fitness rutiny,“ ubezpečuje Suthardová. „Rovnako nie je dôvodom na nerobenie vecí, ktoré zbožňujete.“

Ku kolísaniu váhy bežne dochádza aj pri dodržiavaní stravy s obmedzeným množstvom kalórií. Ak sa s ním stretnete počas noci, najčastejšiu príčinu treba hľadať v týchto dôvodoch:

1. Intenzívne cvičenie

Po intenzívnej fyzickej aktivite sa telo potrebuje regenerovať a opraviť „každú drobnú ranku a tlak aplikovaný na svaly, čo môže vyústiť do priberania počas noci,“ vysvetľuje trénerka.

2. Nedostatok spánku

Spánok je dôležitý pre regeneráciu celého tela. Jedným z následkov jeho nedostatku je aj zadržiavanie vody v tele, čo ráno vedie k pribúdajúcim číslam na váhe.

3. Dehydratácia

V prípade, že organizmus nezásobujete dostatkom vody, obličky ju začnú zhromažďovať, čo sa môže podpísať aj na hmotnosti. „Začnite sa znovu hydratovať, a všetko sa vráti do normálu,“ uvádza Suthardová.

4. Alkohol

Aj v tomto prípade treba myslieť na dehydratáciu. Keďže alkohol pôsobí močopudne, z tela sa pri jeho konzumácii vyplavuje množstvo tekutín, čo vedie k snahe organizmu zadržiavať všetku vodu, ktorú potom vypijete. Opäť sa to podpíše aj na váhe.

5. Zlé trávenie

Starostlivosť o telo a jedenie jedál, ktoré podporujú trávenie, pomáha v regulácii chodu tráviacej sústavy a zbavuje nás prebytočných kíl. „Je dôležité, aby strava obsahovala dostatok vlákniny,“ uvádza trénerka. „Inak sa môžete stretnúť s problémami pri vylučovaní.“

6. Neskorá večera

Ak jete len krátko pred spaním alebo neskoro večer, je vysoko pravdepodobné, že sa to ráno ukáže aj na váhe. Ide však o prirodzený následok a jeho dlhodobých účinkov sa netreba obávať.

7. Zvýšený počet sacharidov

Ak ste počas dňa zjedli jedlá s vyšším obsahom škrobu alebo iných sacharidov, neskôr sa môžete stretnúť s nafukovaním, čo má vplyv aj na telesnú hmotnosť.

8. PMS

„Priberanie pred menštruáciou je normálne. Každá žena je iná – môžete pribrať krátko pred menštruáciou, alebo počas jej prvého dňa,“ vysvetľuje Suthardová.

9. Stres

Stres vyčerpáva celý organizmus, ktorý sa kvôli tomu snaží v sebe zadržiavať všetku vodu, aká sa k nemu dostane. Opäť ide o prirodzenú reakciu, ktorá pominie, keď dosiahnete vnútorný pokoj.

Zdroj: Info.sk, DP, mirror.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vysoký krvný tlak sa môže prejavovať bolesťou hlavy či chronickou únavou

Vysoký krvný tlak sa môže prejavovať bolesťou hlavy či chronickou únavou

DNES - 9:04Zdravie

Vysoký krvný tlak nebolí. Pacient o ňom často nemusí vedieť. Prejaviť sa môže bolesťou hlavy, krvácaním z nosa, bolesťami na hrudníku či chronickou únavou.

Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

20:11 18.04.2024Zdravie

Najväčším nepriateľom spánku nie je ani káva, ani čaj. Bezsenné noci vám môže priviesť aj nápoj, ktorý si mnohí spájajú s pocitom uvoľnenia pred spaním.

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

7:15 18.04.2024Zdravie

Ak na liečbu problémov s lupinami vo vlasoch využívate dostupné a lacné prostriedky, možno si tým ešte viac škodíte.

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

22:06 16.04.2024Zdravie

Menštruácia je nepohodlný proces, ktorý ešte viac komplikujú letné horúčavy. Vedeli ste o tom, že nesprávna starostlivosť o zdravie vám môže privodiť ďalšie menej známe ťažkosti?

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

6:27 16.04.2024Zdravie

Aj dobrého veľa škodí. Ak chcete vyhovieť svojmu zdraviu, dajte si pozor najmä pri užívaní týchto vitamínov.