• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 27.2.2024Meniny má Alexander
13°Bratislava

Robbie Williams, britský popový spevák a skladateľ, slávi 50. narodeniny

  • 6:17 13.02.2024
  • Bratislava
Robbie Williams, britský popový spevák a skladateľ, slávi 50. narodeniny

Hviezdny britský spevák a skladateľ Robbie Williams bude mať 13. februára 50 rokov.

Veľký úspech dosiahol už ako člen skupiny Take That, ktorý ešte znásobil na sólovej dráhe od roku 1996. Svedčí o tom 18 cien Brit Awards a štyri ocenenia ako Najlepší britský mužský interpret.

Robbie Williams, celým menom Robert Peter Williams, sa narodil 13. februára 1974 v Stoke on Trent do rodiny Petra a Janet Williamsovcov, ktorí viedli krčmu s názvom Red Lion v Bursleme. Chodil do katolíckej školy, kde účinkoval vo viacerých školských hrách.

Mal šestnásť, keď v roku 1990 prišiel do skupiny Take That, ktorú založil v roku 1990 manažér Nigel Martin-Smith. Robbie bol najmladším z pätice jej členov. V auguste 1992 vydali prvý album s názvom Take That And Party. Robbie nahral so skupinou prvé tri albumy a v júli 1995 odišiel. V roku 2005 mal premiéru televízny dokument Take That: For the Record o tejto chlapčenskej skupine. V júli 2010 sa do skupiny vrátil, po roku z nej opäť odišiel.

Take That - Could It Be Magic

Na sólovej dráhe vydal v septembri 1997 prvý album s názvom Life Thru a Lens. Ten sa dostal na prvú pozíciu v rebríčku, hitom z neho bola skladba Angels. Jeho druhý album I've Been Expecting You vyšiel v októbri 1998 a rovnako sa dostal na prvú pozíciu. Dve skladby z neho, Millenium a She's The One sa dostali na prvé miesto v singlovej hitparáde. Úspech mu priniesol aj album Escapology, prvý v hitparáde, jeho predaj prekročil hranicu sedem miliónov nosičov.

Na svojom konte má dnes dvanásť sólových štúdiových albumov, najnovší The Christmas Present vydal v novembri 2019. Jedenásť z nich sa dostalo na prvé miesto rebríčka. V septembri 2022 vyšla kompilácia XXV, ktorá mapuje 25 rokov jeho sólovej dráhy. Šesť jeho albumov patrí medzi 100 najpredávanejších albumov v Spojenom kráľovstve.

V singlovej TOP 40 hitparáde mal doposiaľ tridsaťštyri piesní, sedem z nich na prvom mieste.

Let Me Entertain You

V rámci Let Me Entertain You Tour koncertoval Robbie Williams 18. apríla 2015 aj v Bratislave. Spieval na slávnostnom otvorení majstrovstiev sveta vo futbale na moskovskom štadióne v Lužnikách 14. júna 2018. V roku 2006 sa zapísal do Guinessovej knihy rekordov za predaj 1,6 milióna vstupeniek za jediný deň počas turné Close Encounters Tour.

Zdroj: Info.sk, TASR, Video: YouTube.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pripravovaný seriál o vražde Jána Kuciaka predstavia vo francúzskom Lille

Pripravovaný seriál o vražde Jána Kuciaka predstavia vo francúzskom Lille

VČERA - 14:41Kultúra

Pripravovaný seriál Terezy Nvotovej Naši ľudia sa zúčastní vo francúzskom Lille na koprodukčnom fóre Series Mania Forum zameranom na televízne seriály.

Zlatého medveďa za najlepší film udelili dokumentu Dahomey

Zlatého medveďa za najlepší film udelili dokumentu Dahomey

6:08 25.02.2024Kultúra

Dokumentárna snímka Dahomey francúzsko-senegalskej režisérky Mati Diopovej získala v sobotu Zlatého medveďa za najlepší film 74. ročníka filmového festivalu Berlinale v nemeckej metropole.

Britský spevák James Blunt jubiluje, v marci zavíta opäť na Slovensko

Britský spevák James Blunt jubiluje, v marci zavíta opäť na Slovensko

6:53 22.02.2024Kultúra

Pôsobil ako dôstojník britskej armády a slúžil v rámci mierovej misie NATO v Kosove v roku 1999. Do celosvetového hudobného povedomia sa dostal so singlami You're Beautiful a Goodbye My Lover.

Spevák, skladateľ a hudobník Petr Ulrych jubiluje

Spevák, skladateľ a hudobník Petr Ulrych jubiluje

6:46 21.02.2024Kultúra

Spevák, skladateľ, textár a gitarista Petr Ulrych, jedna z popredných osobností českej hudobnej scény, oslávi v týchto dňoch osemdesiatku.

Ridley Scott bude režírovať životopisný film o skupine Bee Gees

Ridley Scott bude režírovať životopisný film o skupine Bee Gees

8:31 18.02.2024Kultúra

Anglický režisér Ridley Scott sa chystá režírovať film o britskej pop-rockovej skupine Bee Gees v rámci najnovšej vlny životopisných filmov o významných osobnostiach hudobného priemyslu.