• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 27.2.2024Meniny má Alexander
12°Bratislava

Vlani sa na Slovensku ubytoval druhý najvyšší počet turistov od roku 2000

  • 9:18 12.02.2024
  • Bratislava
Vlani sa na Slovensku ubytoval druhý najvyšší počet turistov od roku 2000

Na Slovensku sa počas roka 2023 ubytovalo 5,7 milióna hostí, bol to druhý najvyšší počet za posledných 23 rokov.

Najviac, vyše 1,3 milióna návštevníkov, sa ubytovalo v Bratislavskom a Žilinskom kraji. K rekordnej návštevnosti z roku 2019 sa ako jediný priblížil Žilinský kraj. V pondelok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Návštevnosť vzrástla takmer o pätinu (o 18,5 %). Na to, aby sa podarilo návštevnosť dotiahnuť na rekordný turisticky najúspešnejší rok 2019, chýbalo ubytovateľom ešte 11 % (707.000) hostí. Naďalej takmer dve tretiny (3,6 milióna hostí) celkovej návštevnosti, tvorili v roku 2023 domáci turisti. Domáca návštevnosť medziročne vzrástla dvojciferne (o 13 %) a počet ubytovaných obyvateľov Slovenska sa priblížil rekordom z roku 2019 tesnejšie ako zahraničná klientela, chýbalo už len 8 % domácich hostí.

Vývoj cestovného ruchu počas roka 2023 sa niesol najmä v znamení trendu návratu zahraničnej klientely, ich návštevnosť v súhrne za rok vzrástla takmer o tretinu, v SR sa ubytovalo sa 2,1 milióna cudzincov. Ani nárast však nedokázal úplne vymazať prepady zahraničnej návštevnosti z predošlých troch rokov poznačených pandémiou, do hodnôt spred pandémie chýbalo ešte takmer 400.000 (16 %) hostí spoza hraníc.

Regióny sa od seba líšili len mierou zaostávania počtu hostí za najúspešnejším posledným predkovidovým rokom 2019. Jediný kraj, ktorý sa vlani dostal takmer na hodnoty z roku 2019, bol Žilinský kraj. Naopak, v Nitrianskom a Trenčianskom kraji chýbalo ešte približne 20 % hostí. Najnavštevovanejšími regiónmi v roku 2023 boli Bratislavský a Žilinský kraj s približne 1,3 miliónmi turistov. Kým v Bratislavskom kraji bolo 6 z 10 návštevníkov zo zahraničia, v Žilinskom kraji dominovala domáca klientela. Miliónovú hranicu počtu návštevníkov prekročil rovnako aj Prešovský kraj.

V decembri minulého roka navštívilo ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku 373.000 hostí. Dosiahnutá návštevnosť takmer o 13 % prekonala čísla z rovnakého obdobia predchádzajúceho roka. V porovnaní s turisticky úspešným rokom 2019 však v hoteloch a penziónoch chýbalo stále vyše 14 % hostí, čo v absolútnych číslach predstavovalo viac ako 61.000 návštevníkov. Hostia strávili v hoteloch a penziónoch 841.000 nocí, priemerná doba pobytu predstavovala 2,3 noci.

V štruktúre ubytovaných hostí tvorili takmer dvojtretinový podiel domáci návštevníci. Ich celkový počet sa medziročne zvýšil o viac ako 12 % a dosiahol 239.000 ubytovaných. Zahraničných hostí oproti minulému roku pribudlo o 13 %, ubytovacie zariadenia na Slovensku využilo 134.000 cudzincov. Z regionálneho hľadiska, medziročne rástla návštevnosť vo všetkých krajoch, ale len Žilinský kraj prekonal aj hodnoty návštevnosti roka 2019. K novému rekordu prispeli najmä cudzinci.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SaS: Odchod investora Bosch je prvou obeťou ničnerobenia ministerky Sakovej

SaS: Odchod investora Bosch je prvou obeťou ničnerobenia ministerky Sakovej

DNES - 18:15Ekonomické

Investor Bosch, ktorý plánoval vytvoriť pri Prešove 4000 až 8000 pracovných miest pri výrobe elektromotorov do bicyklov, napokon od svojho zámeru ustúpil.

SaS: Neschválením výdavkových limitov vláda ženie Slovensko na grécku cestu

SaS: Neschválením výdavkových limitov vláda ženie Slovensko na grécku cestu

DNES - 17:37Ekonomické

Neschválením výdavkových limitov vláda ženie Slovenskú republiku na tzv. grécku cestu, pretože nie je schopná ani ochotná schváliť si žiadnu brzdu na míňanie verejných zdrojov.

Ministerstvo hospodárstva reagovalo na koniec Bosch na východe Slovenska

Ministerstvo hospodárstva reagovalo na koniec Bosch na východe Slovenska

DNES - 15:53Ekonomické

Spoločnosť Bosch potvrdila, že zastavuje výrobu vo svojom existujúcom závode v Petrovanoch.

Richard Takáč: Situácia v agrosektore je vážna a vyžaduje si urýchlenú podporu

Richard Takáč: Situácia v agrosektore je vážna a vyžaduje si urýchlenú podporu

DNES - 10:49Ekonomické

Slovensko naďalej trvá na doplnení obilnín a iných citlivých komodít do automatického ochranného opatrenia.

Pri odhalení poškodení po kúpe nehnuteľnosti možno žiadať zľavu z ceny

Pri odhalení poškodení po kúpe nehnuteľnosti možno žiadať zľavu z ceny

DNES - 9:03Ekonomické

V prípade objavenia nedostatkov či poškodenia po kúpe bytu alebo domu, na ktoré predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci nárok na primeranú zľavu z ceny.