• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.4.2024Meniny má Aleš
25°Bratislava

Vlani sa na Slovensku ubytoval druhý najvyšší počet turistov od roku 2000

  • 9:18 12.02.2024
  • Bratislava
Vlani sa na Slovensku ubytoval druhý najvyšší počet turistov od roku 2000

Na Slovensku sa počas roka 2023 ubytovalo 5,7 milióna hostí, bol to druhý najvyšší počet za posledných 23 rokov.

Najviac, vyše 1,3 milióna návštevníkov, sa ubytovalo v Bratislavskom a Žilinskom kraji. K rekordnej návštevnosti z roku 2019 sa ako jediný priblížil Žilinský kraj. V pondelok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Návštevnosť vzrástla takmer o pätinu (o 18,5 %). Na to, aby sa podarilo návštevnosť dotiahnuť na rekordný turisticky najúspešnejší rok 2019, chýbalo ubytovateľom ešte 11 % (707.000) hostí. Naďalej takmer dve tretiny (3,6 milióna hostí) celkovej návštevnosti, tvorili v roku 2023 domáci turisti. Domáca návštevnosť medziročne vzrástla dvojciferne (o 13 %) a počet ubytovaných obyvateľov Slovenska sa priblížil rekordom z roku 2019 tesnejšie ako zahraničná klientela, chýbalo už len 8 % domácich hostí.

Vývoj cestovného ruchu počas roka 2023 sa niesol najmä v znamení trendu návratu zahraničnej klientely, ich návštevnosť v súhrne za rok vzrástla takmer o tretinu, v SR sa ubytovalo sa 2,1 milióna cudzincov. Ani nárast však nedokázal úplne vymazať prepady zahraničnej návštevnosti z predošlých troch rokov poznačených pandémiou, do hodnôt spred pandémie chýbalo ešte takmer 400.000 (16 %) hostí spoza hraníc.

Regióny sa od seba líšili len mierou zaostávania počtu hostí za najúspešnejším posledným predkovidovým rokom 2019. Jediný kraj, ktorý sa vlani dostal takmer na hodnoty z roku 2019, bol Žilinský kraj. Naopak, v Nitrianskom a Trenčianskom kraji chýbalo ešte približne 20 % hostí. Najnavštevovanejšími regiónmi v roku 2023 boli Bratislavský a Žilinský kraj s približne 1,3 miliónmi turistov. Kým v Bratislavskom kraji bolo 6 z 10 návštevníkov zo zahraničia, v Žilinskom kraji dominovala domáca klientela. Miliónovú hranicu počtu návštevníkov prekročil rovnako aj Prešovský kraj.

V decembri minulého roka navštívilo ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku 373.000 hostí. Dosiahnutá návštevnosť takmer o 13 % prekonala čísla z rovnakého obdobia predchádzajúceho roka. V porovnaní s turisticky úspešným rokom 2019 však v hoteloch a penziónoch chýbalo stále vyše 14 % hostí, čo v absolútnych číslach predstavovalo viac ako 61.000 návštevníkov. Hostia strávili v hoteloch a penziónoch 841.000 nocí, priemerná doba pobytu predstavovala 2,3 noci.

V štruktúre ubytovaných hostí tvorili takmer dvojtretinový podiel domáci návštevníci. Ich celkový počet sa medziročne zvýšil o viac ako 12 % a dosiahol 239.000 ubytovaných. Zahraničných hostí oproti minulému roku pribudlo o 13 %, ubytovacie zariadenia na Slovensku využilo 134.000 cudzincov. Z regionálneho hľadiska, medziročne rástla návštevnosť vo všetkých krajoch, ale len Žilinský kraj prekonal aj hodnoty návštevnosti roka 2019. K novému rekordu prispeli najmä cudzinci.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Fico: Zdrojom konsolidácie je aj prezamestnanosť v štátnej správe

Fico: Zdrojom konsolidácie je aj prezamestnanosť v štátnej správe

DNES - 14:30Ekonomické

Jedným zo zdrojov konsolidácie verejných financií na Slovensku je prezamestnanosť v štátnej správe.

Akcionári U.S. Steel schválili prevzatie koncernom Nippon Steel

Akcionári U.S. Steel schválili prevzatie koncernom Nippon Steel

DNES - 13:45Ekonomické

Akcionári americkej oceliarne U.S. Steel v piatok (12. 4.) v súlade s očakávaniami schválili jej prevzatie japonským koncernom Nippon Steel za 14,9 miliardy USD (13,99 miliardy eur).

SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

DNES - 10:32Ekonomické

Platnosť rekreačných poukazov by sa mohla rozšíriť pre ďalšie osoby.

Ministerstvo spravodlivosti odmieta kritiku EK, na pozastavenie plánu obnovy nevidí dôvody

Ministerstvo spravodlivosti odmieta kritiku EK, na pozastavenie plánu obnovy nevidí dôvody

VČERA - 18:07Ekonomické

Ministerstvo spravodlivosti SR je presvedčené, že na pozastavenie plánu obnovy a odolnosti neexistujú dôvody.

Denisa Saková podpísala memorandum o spolupráci s Ukrajinou

Denisa Saková podpísala memorandum o spolupráci s Ukrajinou

VČERA - 18:02Ekonomické

„Spolupráca medzi Slovenskom a Ukrajinou v energetickom sektore je strategická pre obe naše krajiny, ale aj pre celý región.“ uviedla Saková.