Lexmann: Belgicko nevyšlo Slovensku v ústrety pri vyšetrovaní prípadu Chovanec
- 16:29 06.02.2024
- Brusel/Štrasburg

Vyšetrovanie sa naťahuje aj vinou Slovenska, tvrdí poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann.
Je neakceptovateľné, že sa prípad slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorý zomrel po zásahu polície na letisku v belgickom Charleroi vo februári 2018, naťahuje už šiesty rok, a to aj vinou Slovenska. Uviedla to v utorok poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Miriam Lexmann (EPP), ktorá žiada euroinštitúcie, aby pomohli pri vyšetrovaní tohto prípadu, informuje spravodajca TASR.
Poslankyňa sa vyjadrila k medzištátnej sťažnosti zo strany Slovenska v prípade smrti Jozefa Chovanca v Belgicku. Ako povedala pre TASR, je neakceptovateľné, že sa tento prípad naťahuje už šiesty rok.
„Je to aj vinou našej krajiny, ktorá sa nie vždy a včas postavila za práva svojho občana. Spravodlivosti musí byť učinené zadosť. Zaslúži si to zosnulý Jozef Chovanec a má na to nárok predovšetkým jeho manželka a celá rodina,“ skonštatovala Lexmann.
Podľa nej je neprijateľné, že podľa predchádzajúcich stanovísk belgickej prokuratúry nebude vyvodená žiadna trestnoprávna zodpovednosť za neprimerané správanie sa belgických policajtov voči Chovancovi. Jedna z policajtiek navyše podľa kamerových záznamov počas zásahu hajlovala.
„Už pred niekoľkými rokmi som sa obrátila na Európsku komisiu, aby v rámci svojich právomocí dohliadla na dovyšetrenie tohto prípadu. Na pôde Európskeho parlamentu som iniciovala zahrnutie prípadu do kapitoly o právnom štáte v Belgicku. Apelovala som aj na riadne vypočutie priameho svedka zatknutia a vyvlečenia Jozefa Chovanca z lietadla na letisku v Charleroi. Avšak svedka Romana Behúla ako priameho účastníka diania belgická polícia nebrala na vedomie,“ upozornila poslankyňa.
Dodala, že spolupracovala aj s bývalým ministrom spravodlivosti SR Viliamom Karasom, aby Slovensko požiadalo belgickú stranu o ďalšie nevyhnutné expertízne úkony, lebo slovenskí forenzní experti po preskúmaní dôkazov spochybnili postupy a závery belgickej strany. Belgicko všetky tieto podnety ignorovalo.
Lexmann tvrdí, že je dôležité, aby sa Slovenská republika jasne postavila za svojho tragicky zosnulého občana a konala kroky v prospech dôsledného, spravodlivého a transparentného vyšetrenia prípadu vrátane potrestania vinníkov.

Lavrov: Rusko Kyjevu predloží návrh mierovej dohody po ukončení výmeny zajatcov
Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Harvardova univerzita podala na Trumpovu vládu žalobu
Harvardova univerzita v piatok zažalovala administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa po tom, ako vo štvrtok zakázala tejto prestížnej škole prijímať zahraničných študentov.

Berlín bude lobovať za svojich študentov na Harvardovej univerzite
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí bude so svojimi partnermi v Spojených štátoch rokovať v záujme nemeckých študentov na americkej Harvardovej univerzite.

Merz vyzval čínskeho prezidenta na podporu úsilia Západu o prímerie na Ukrajine
Nemecký kancelár Friedrich Merz v telefonickom rozhovore vyzval čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby podporil úsilie Západu o dosiahnutie prímeria na Ukrajine.

Lavrov: Vatikán nie je vhodné miesto na rokovania pravoslávnych štátov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok spochybnil možnosť, že by sa ďalšie rusko-ukrajinské rozhovory mohli uskutočniť vo Vatikáne.