• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 27.2.2024Meniny má Alexander
13°Bratislava

4 druhy zeleniny, ktoré treba zasadiť už vo februári

  • 8:03 10.02.2024
  • Bratislava
4 druhy zeleniny, ktoré treba zasadiť už vo februári

Vo februári sa toho v záhrade nedá veľa urobiť, no pre niektoré nenáročné druhy zeleniny je to ideálny čas na sadenie.

Záhradkári sa púšťajú do sadenia väčšinou až po tom, ako odznie zima a v prírode vykvitnú prvé púčiky. Niektoré druhy hospodárskych rastlín sú však vhodnejšie na skoršie sadenie, keďže im dozrievanie trvá dlhšie.

Ide predovšetkým o koreňovú zeleninu, ktorá okrem toho, že dozrieva dlhšie, zároveň nie je príliš náročná na pestovanie, a tak vás nepotrápi ani pri skoršom sadení. Pri vysádzaní by ste si však mali dať pozor na to, aby bola pôda dobre vysušená od roztopeného snehu.

Na sadenie vo februári je vhodná najmä odolná koreňová zelenina; Foto: Valentina_G/Shutterstock.com

Semiačka mrkvy a paštrnáku môžete zasiať už vo februári alebo neskôr až do neskorého augusta. Dozretá zelenina sa dá zbierať po celý rok s výnimkou zimných mesiacov.

Február je vhodný aj na sadenie listovej zeleniny – napríklad špenát je veľmi nenáročný, stačí ho zasadiť do čiastočného tieňa. Semiačka zasaďte priamo do zeme a pravidelne ich polievajte.

V prípade, že sa vonku dramaticky ochladí, zvážte pri špenáte aj mulčovanie alebo sadenie pod malý skleník. Špenát je možné zasadiť najprv v interiéri a potom ho presadiť do zeminy vonku.

Ďalšou populárnou zeleninou na sadenie vo februári je hlávkový šalát, pri ktorom treba postupovať rovnako ako pri špenáte.

Aj reďkovky sa hodia na februárovú výsadbu. Ich výhodou je, že rýchlo rastú a sadia sa priamo do zeme. Semiačka saďte do asi 2,5-centimetrovej hĺbky a počas rastu rastliny prerieďujte, aby sa navzájom neoberali o priestor a živiny. Reďkovky preferujú suchšiu pôdu a pravidelnú zálievku.

Na čo si dať pozor pred sadením

Najväčším rizikom februárovej výsadby je nekvalitná pôda. Je preto nutné ju najprv skontrolovať – mala by byť jemná, výživná a presušená.

Premyslite si aj to, či chcete sadiť priamo do zeminy, alebo začnete s výsadbou v interiéri, ktorý vám poskytuje väčší priestor na manipulovanie podmienok pri klíčení.

Pri sadení postupujte podľa návodu uvedeného na obale semiačok. Počítajte s tým, že niektoré budete musieť vopred namáčať.

Po zasadení jemne a výdatne polejte semiačka a udržiavajte dostatočnú vlhkosť pôdy počas celého klíčenia. Rastliny pravidelne kontrolujte, aby ste sa vyhli napadnutiu škodcami alebo ochoreniami.

Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Herec s nezabudnuteľným úsmevom Anton Mrvečka sa narodil pred 90 rokmi

Herec s nezabudnuteľným úsmevom Anton Mrvečka sa narodil pred 90 rokmi

DNES - 7:34Zaujímavosti

Hral v kultových snímkach slovenskej kinematografie. Filmy ako Šťastie príde v nedeľu, Skalní v ofsajde alebo Sebechlebskí hudci dodnes tešia nejedného milovníka kvalitnej slovenskej tvorby.

5 najsledovanejších videí na TikToku za minulý rok. Číslo jeden vás prekvapí

5 najsledovanejších videí na TikToku za minulý rok. Číslo jeden vás prekvapí

DNES - 7:01Zaujímavosti

Tancovanie a otváranie úst na známe melódie už viac nekraľuje sociálnej sieti.

Ako strihať orchidey, aby kvitli častejšie: Kľúčový je čas

Ako strihať orchidey, aby kvitli častejšie: Kľúčový je čas

VČERA - 7:27Zaujímavosti

Väčšina orchideí zakvitne na tri mesiace, po čom nasleduje obdobie bez kvitnutia. Ako docieliť hustejšie okvetia na stonkách?

Takúto SMS nikdy nikomu neposielajte – ani rodine

Takúto SMS nikdy nikomu neposielajte – ani rodine

21:03 25.02.2024Zaujímavosti

Informácie, ktoré odošlete formou správy na mobile, sa môžu stať terčom tretích strán. Toto by ste v nich nikdy nemali zmieňovať.

S touto vecou ju určite neperte! Pre toto vám pri praní žltne posteľná bielizeň

S touto vecou ju určite neperte! Pre toto vám pri praní žltne posteľná bielizeň

20:03 25.02.2024Zaujímavosti

Na prvý pohľad rozumný krok, no pri praní obliečok chyba. Tento manéver sa môže podpísať na kvalite a životnosti vašej posteľnej bielizne.