• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 21.5.2025Meniny má Zina
18°Bratislava

Vo všetkých pohoriach platí mierne lavínové nebezpečenstvo

  • 8:16 03.02.2024
  • Liptovský Hrádok
Vo všetkých pohoriach platí mierne lavínové nebezpečenstvo

Mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice trvá i v sobotu vo všetkých pohoriach Slovenska.

Problémy môže spôsobiť vetrom previaty sneh. Informoval o tom Ivan Chlebovec zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

Sneh je nad pásmom lesa veľmi nerovnomerne rozmiestnený. Na svahoch orientovaných na východ - juh až juhozápad sú vankúše a dosky vetrom previateho snehu. „Pri mechanickom zaťažení sa napätie v tejto vrstve snehu dobre šíri, preto je na veľmi strmých svahoch možné uvoľnenie doskových lavín, a to najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení. To znamená pohyb na pešo alebo viac lyžiarov blízko seba,“ upozornil Chlebovec.

Vplyvom veľmi veterného víkendu je snehová pokrývka na náveterných, západných stranách vyfúkaná na tvrdú podkladovú ľadovú vrstvu, miestami až do trávy. Naopak, v záveterných muldách a žľaboch je uložené veľké množstvo vetrom previateho snehu do dosák a vankúšov. Tie ležia na tvrdom zľadovatenom povrchu, s ktorým nie sú dobre previazané. „Striedanie teplôt nad a pod nula stupňov Celzia pôsobí stabilizujúco na vrstvy v snehovej pokrývke, napriek tomu útvary vetrom previateho snehu sú na veľmi strmých svahoch stále nebezpečné,“ dodal Chlebovec.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Drucker upraví návrh o povinných škôlkach, deti budú môcť rodičia učiť aj doma

Drucker upraví návrh o povinných škôlkach, deti budú môcť rodičia učiť aj doma

DNES - 10:27Domáce

Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) pripustil zmeny v návrhu, ktorým chcel rezort zaviesť povinné škôlky pre štvorročné a neskôr trojročné deti.

Ročné dieťa zomrelo po zrážke s pohýnajúcou sa dodávkou

Ročné dieťa zomrelo po zrážke s pohýnajúcou sa dodávkou

DNES - 10:20Domáce

K tragickej udalosti, pri ktorej zomrelo ročné dieťa, došlo v utorok (20. 5.) v podvečerných hodinách pred rodinným domom v Brezne, v časti Hlavina.

Prezident v stredu vymenoval za nového predsedu Najvyššieho súdu F. Moznera

Prezident v stredu vymenoval za nového predsedu Najvyššieho súdu F. Moznera

DNES - 9:22Domáce

Prezident SR Peter Pellegrni dnes v Prezidentskom paláci vymenoval Františka Moznera do funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR.

Zmiznutie tínedžerky: Polícia pátra po 15-ročnej Sofii

Zmiznutie tínedžerky: Polícia pátra po 15-ročnej Sofii

DNES - 9:12Domáce

Polícia Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave V sa obracia na verejnosť so žiadosťou o pomoc pri pátraní po nezvestnej Sofii Suvovej, 15-ročnej tínedžerke z mestskej časti Rusovce.

Chalúpka dedka Večerníčka je na novom mieste a pripravujú ju na otvorenie

Chalúpka dedka Večerníčka je na novom mieste a pripravujú ju na otvorenie

DNES - 8:08Domáce

Podpolianska Chalúpka dedka Večerníčka je na novom mieste, v súčasnosti však ešte nie je pre verejnosť otvorená.