Exprezidenta USA Donalda Trumpa nominovali na Nobelovu cenu za mier
- 10:49 31.01.2024
- Washington

Bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa opäť nominovali na Nobelovu cenu za mier.
Podľa navrhovateľky - republikánskej kongresmanky Claudie Tenneyovej - zohral Trump počas svojho pôsobenia v úrade dôležitú úlohu v sprostredkovaní dohôd medzi Izraelom a arabskými krajinami - Spojenými arabskými emirátmi a Bahrajnom - z roku 2020.
„Byrokrati, 'odborníci' na zahraničnú politiku a medzinárodné organizácie celé desaťročia tvrdili, že ďalšie mierové dohody na Blízkom východe nie sú možné bez vyriešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. Prezident Trump dokázal, že to nie je pravda,“ uviedla Tenneyová vo vyhlásení pre stanicu Fox News.
Pripomenula, že mierová dohoda medzi Izraelom a Egyptom z roku 1978 a dohody z Osla, ktoré pomohol v roku 1994 sprostredkovať vtedajší americkým prezident Bill Clinton, boli ocenené Nobelovou za mier. Trumpova úloha v podpísaní bilaterálnych zmlúv, známych aj ako Abrahámove dohody, ktorých cieľom bola normalizácia vzťahov na Blízkom východe, dosiaľ podľa Tenneyovej uznaná nebola.
„Donald Trump sa zaslúžil o prvé mierové dohody na Blízkom východe po takmer 30 rokoch,“ uviedla.
Spomínané Abrahámove dohody boli v čase ich podpisu vnímané ako cesta k nadviazaniu a posilneniu vzťahov Izraelom a arabskými krajinami. Kritici však poukazujú na to, že napriek očakávaniam neprispeli k riešeniu izraelsko-palestínskeho konfliktu.
„Odvážne úsilie prezidenta Trumpa pri vytváraní Abrahámových dohôd bolo bezprecedentné a naďalej zostáva bez uznania zo strany Výboru pre Nobelovu cenu za mier, čo podčiarkuje potrebu jeho dnešnej nominácie,“ dodala republikánska členka Snemovne reprezentantov USA.
Donald Trump, ktorý vedie v súboji o nomináciu Republikánskej strany do novembrových prezidentských volieb, bol na túto cenu nominovaný už trikrát. Zároveň čelí obvineniam z viacerých trestných činov vrátane snahy o zvrátenie výsledkov prezidentských volieb z roku 2020 a neoprávneného uchovávania prísne tajných dokumentov vo svojom sídle na Floride.

Severná Kórea vyšetruje nehodu pri spúšťaní nového torpédoborca na vodu
Severná Kórea vyšetruje nehodu, ku ktorej došlo počas spustenia novej vojnovej lode na vodu, informovali v piatok štátne médiá, podľa ktorých nie sú vzniknuté škody vážne.

Pád lietadla v San Diegu má najmenej tri obete
Najmenej tri osoby zahynuli pri páde súkromného lietadla, ktoré sa zrútilo vo štvrtok v meste San Diego v americkom štáte Kalifornia.

Deväť štátov EÚ žiada revíziu výkladu dohovoru o ľudských právach
Deväť členských štátov Európskej únie vrátane Talianska, Dánska, Poľska a Česka vyzvalo na prehodnotenie interpretácie Európskeho dohovoru o ľudských právach.

Ruské sily podľa Putina vytvárajú nárazníkovú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou
Ruské ozbrojené sily vytvárajú „bezpečnostnú“ nárazníkovú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou, oznámil vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin počas zasadnutia vlády.

G7 sa zhodlo na maximalizácii tlaku na Rusko, ak nepristúpi na prímerie
Ministri financií zo skupiny najvyspelejších ekonomík sveta G7 sa na zasadnutí zhodli na „maximalizácii tlaku“ na Rusko, a to aj prostredníctvom ďalších sankcií v prípade, že nepristúpi na prímerie.