Thunbergová sa pridala k protestu proti rozšíreniu letiska
- 6:24 28.01.2024
- Londýn

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová sa v sobotu pridala k protestu v južnom Anglicku proti používaniu súkromných lietadiel a rozšíreniu tamojšieho letiska. Informovala o tom agentúra AP, píše TASR.
Stovky miestnych obyvateľov a aktivistov s transparentmi s nápisom „Zakážte súkromné lietadlá“ pochodovali k letisku Farnborough, ktoré slúži prevažne súkromným lietadlám.
Letisko sa nachádza asi 64 kilometrov juhozápadne od Londýna a vlani požiadalo o zvýšenie maximálneho počtu letov z 50.000 na 70.000 ročne.
Skupiny zasadzujúce sa za boj proti klimatickej zmene tvrdia, že súkromné lietadlá sú oveľa väčším zdrojom znečistenia než komerčné dopravné lietadlá. Stroje štartujúce z letiska Farnborough a pristávajúce na ňom viezli v roku 2022 v priemere 2 a pol pasažiera na lietadlo, uviedli organizátori sobotňajšieho protestu z hnutia Extinction Rebellion (Vzbura proti vyhynutiu).
„Je jasné, že súkromné lietadlá nie sú zlučiteľné so zaistením súčasných a budúcich podmienok pre život na tejto planéte,“ vyhlásila Thunbergová.
Letisko Farnborough uviedlo, že je dôležitým centrom pre obchodné a firemné cesty a že uznáva význam znižovania svojho vplyvu na životné prostredie.
„Environmentálna stopa tohto letiska je len zlomkom tradičného komerčného letiska, napriek tomu slúži ako jedna z najväčších lokalít zamestnanosti vo svojom regióne,“ uviedlo vo vyhlásení.
Švédka Thunbergová (21), ktorá inšpirovala celosvetové hnutie mladých ľudí proti klimatickej zmene, sa má budúci týždeň dostaviť na súd v Londýne v súvislosti s obvinením z narušenia verejného poriadku. Zadržali ju spolu s ďalšími aktivistami v októbri minulého roka počas demonštrácie proti konferencii ropného a plynárenského priemyslu. Obvinenia z blokovania prístupu k miestu podujatia poprela.

Trump oznámil, že bude v pondelok telefonovať s Putinom
Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že bude v pondelok telefonovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Macron tvrdí, že Trump zareaguje na Putinov cynizmus voči Ukrajine
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu uviedol, že si je istý, že jeho americký náprotivok Donald Trump bude reagovať na „cynizmus“ šéfa Kremľa Vladimira Putina voči Ukrajine.

Wadephul: Rusko nás všetkých ohrozuje v Baltskom mori
Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul v sobotu oznámil, že sa posilní dohľad v Baltskom mori v súvislosti so sabotážami podmorských káblov a potrubí, ktorých sa údajne dopustila ruská tzv. tieňová flotila.

Hovorca Kremľa uviedol, za akej podmienky by sa Putin stretol so Zelenským
Stretnutie Putin-Zelenskyj je podľa Peskova možné.

Izrael spustil počiatočné fázy novej operácie v Pásme Gazy
Izraelská armáda podnikla v Pásme Gazy počas piatku „rozsiahle údery“ v rámci „počiatočných fáz“ novej ofenzívy s cieľom dosiahnuť ciele vojny.