Nárast záujmu o homeschooling v Anglicku vyvoláva obavy
- 8:23 27.01.2024
- Londýn

Vzdelávacie inštitúcie a aktivisti v Anglicku žiadajú vládu, aby reagovala na rastúci počet detí, ktoré sa vzdelávajú doma formou homeschoolingu.
Z údajov poskytnutých miestnymi radami ministerstvu školstva (DfE) totiž vyplynulo, že počet detí v Anglicku, ktoré sa vzdelávajú doma, stúpol o viac ako 13 percent - z odhadovaných 86.200 na začiatku roka na 97.600 v letnom trimestri (od apríla do júla).
Počas posledného celého školského roka - od septembra do júla - bol vykázaný 20-percentný nárast počtu detí, ktoré sa učia doma.
Ako informovala agentúra AFP, takmer štvrtina rodičov uviedla, že vzdelávanie ich detí doma je súčasťou životného štýlu rodiny alebo sa takto rozhodli z „filozofických“ dôvodov. Iní rodičia argumentovali ochranou duševného zdravia detí (osem percent) či všeobecnou nespokojnosťou so školou (šesť percent).
Trend domáceho vzdelávania, ktorý sa zintenzívnil odvtedy, čo pandémia vyvolaná chorobou COVID-19 podnietila mnohých rodičov, aby svoje deti učili sami a dlhší čas, zvýšil v Británii obavy, že čoraz viac ľudí prichádza o odborné vzdelanie i socializáciu.
„Myslím si, že ide o prudký nárast - tieto čísla za posledných sedem alebo osem rokov raketovo vzrástli,“ upozornila v rozhovore pre stanicu BBC bývalá komisárka pre deti Anne Longfieldová, ktorá teraz predsedá think-tanku Center for Young Lives.
„Musíme to brať oveľa vážnejšie,“ apelovala a naliehala na vládu i miestne úrady, aby „skutočne pomohli školám poskytnúť deťom takú podporu, akú potrebujú, aby zostali v škole.“
Pripustila totiž, že domáca škola môže byť v niektorých prípadoch skôr zúfalou voľbou rodičov, ktorých dieťa sa v škole cíti byť nešťastné alebo tam nedostáva podporu, akú potrebuje.
Dôležitým faktorom, ktorý prispieva k rozhodnutiam o domácej škole, je aj nedostatok financovania štátom. Riaditelia škôl totiž podľa Longfieldovej hovoria napríklad o potrebe väčšieho počtu sociálnych pracovníkov a podporného personálu i o zanedbanej podpore starostlivosti o duševné zdravie.

Írsky premiér Martin kritizoval Orbána za nezmyselné vetovanie
Ukrajina by sa mala z geopolitických dôvodov pripojiť k Európskej únii a je poburujúce, že Maďarsko tomu bráni. Podľa servera economx.hu to vyhlásil írsky premiér Micheál Martin.

Za problémy v tehotenstve môže aj zmena klímy, tvrdí štúdia
Horúčavy podnietené globálnym otepľovaním celosvetovo zvyšujú riziko nebezpečných komplikácií počas tehotenstva.

Costa: EÚ je oddaná európskej budúcnosti Bosny a Hercegoviny
Predseda Európskej rady António Costa v utorok dopoludnia navštívil Bosnu a Hercegovinu v rámci turné po krajinách západného Balkánu.

Brazílsky prezident sa pokúsi presvedčiť Putina, aby osobne rokoval so Zelenským
Luiz Inácio Lula da Silva uviedol, že sa pokúsi osobne presvedčiť ruského prezidenta Vladimira Putina, aby sa zúčastnil na priamych rokovaniach s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Turecku.

Zomrel Robert Benton, režisér oscarového filmu Kramerová vs Kramer
Vo veku 92 rokov zomrel v nedeľu americký spisovateľ a režisér Robert Benton, ktorý má na konte aj cenou Oscar ocenený film Kramerová verzus Kramer.