• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 3.3.2024Meniny má Bohumil(a)
Bratislava

Svetovo uznávaný operný spevák Peter Mikuláš slávi 70. narodeniny

  • 6:22 23.01.2024
  • Nitra/Bratislava
Svetovo uznávaný operný spevák Peter Mikuláš slávi 70. narodeniny

Dnes (23. januára) bude mať operný spevák Peter Mikuláš 70 rokov.

Patrí medzi popredných predstaviteľov vokálneho umenia na Slovensku a je vyhľadávaným umelcom aj v zahraničí. Od svojho debutu v roku 1978 je viac ako 45 rokov nepretržite sólistom Opery Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave.

Peter Mikuláš sa narodil 23. januára 1954 v Nitre. Od detstva mal hudobný talent, ktorý rodičia podporovali. Po skončení gymnázia ho ako výnimočný talent prijali bez absolvovania konzervatória na Vysokú školu múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

Operu videl prvý raz naživo, až keď začal študovať operný spev. Už pred tým navštevoval ľudovú školu umenia. Ešte počas vysokoškolských štúdií dostal v poslednom ročníku angažmán v Slovenskom národnom divadle, na doskách ktorého začal ako sólista pôsobiť - a dodnes pôsobí - už od roku 1978.

V roku 1977 zvíťazil na prestížnej Dvořákovej súťaži v Karlových Varoch a v roku 1982 sa stal laureátom Medzinárodnej súťaže P. I. Čajkovského v Moskve.

Od začiatku svojej umeleckej dráhy sa vyznačuje nielen krásou a farebnosťou hlasového fondu, ale tiež muzikalitou a štýlovou všestrannosťou. Je najvýznamnejším slovenským interpretom basového odboru.

Na prvej slovenskej divadelnej scéne stvárnil desiatky postáv vo vyše 70 naštudovaniach operných titulov. Od roku 1985 patrí k jeho profilovým postavám Svätopluk. Petra Mikuláša možno v Opere SND aj v súčasnosti vidieť napríklad ako Ramfisa vo Verdiho Aide, ako Zachariáša v ďalšej Verdiho opere Nabucco, či v postavách Vodníka a Lucifera v Dvořákových operách Rusalka a Čert a Káča.

Peter Mikuláš spieval a spieva na mnohých významných zahraničných operných scénach a koncertných pódiách ako Metropolitná opera a Carnegie Hall v New Yorku, Royal Albert Hall v Londýne, Musikvereinssaal a Konzertsaal vo Viedni, Deutsche Staatsoper v Berlíne alebo Národné divadlo v Prahe.

Popri operných dielach sa venuje tiež piesňovej tvorbe. Patrí medzi majstrov piesňovej interpretácie, pričom jeho piesňové recitály sa tešia veľkej obľube.

V sezóne 2006/2007 bol Peter Mikuláš riaditeľom Opery SND a podieľal sa na zložitých organizačných prípravách jej pôsobenia v nových priestoroch divadla. S jeho menom sa spája slávnostné otvorenie Novej budovy SND 14. apríla 2006.

Svoje skúsenosti odovzdáva aj mladej generácii. Od roku 1994, teda už 30 rokov, je pedagógom na VŠMU, v roku 2011 bol menovaný za profesora.

Za svoju tvorbu získal viacero uznaní a ocenení. V rokoch 2000, 2010 a 2013 dostal ceny Literárneho fondu a v roku 2010 Krištáľové krídlo za postavu Sarastra v opere Čarovná flauta.

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila pred niečo viac ako týždňom (14. januára) Petrovi Mikulášovi štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí. V ten istý nedeľný večer sa na dlhoročnej domovskej scéne slovenskej opernej legendy - Opere SND - konal na počesť jubilanta slávnostný galavečer.

Zdroj: Info.sk, TASR, Video: YouTube.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jubilant Juraj Nvota: Cením si všetko, čo si našlo cestu k srdcu a mysli diváka

Jubilant Juraj Nvota: Cením si všetko, čo si našlo cestu k srdcu a mysli diváka

6:14 01.03.2024Kultúra

1. marca si pripomíname jubileum 70 rokov režiséra, scenáristu a herca Juraja Nvotu.

Pripravovaný seriál o vražde Jána Kuciaka predstavia vo francúzskom Lille

Pripravovaný seriál o vražde Jána Kuciaka predstavia vo francúzskom Lille

14:41 26.02.2024Kultúra

Pripravovaný seriál Terezy Nvotovej Naši ľudia sa zúčastní vo francúzskom Lille na koprodukčnom fóre Series Mania Forum zameranom na televízne seriály.

Zlatého medveďa za najlepší film udelili dokumentu Dahomey

Zlatého medveďa za najlepší film udelili dokumentu Dahomey

6:08 25.02.2024Kultúra

Dokumentárna snímka Dahomey francúzsko-senegalskej režisérky Mati Diopovej získala v sobotu Zlatého medveďa za najlepší film 74. ročníka filmového festivalu Berlinale v nemeckej metropole.

Britský spevák James Blunt jubiluje, v marci zavíta opäť na Slovensko

Britský spevák James Blunt jubiluje, v marci zavíta opäť na Slovensko

6:53 22.02.2024Kultúra

Pôsobil ako dôstojník britskej armády a slúžil v rámci mierovej misie NATO v Kosove v roku 1999. Do celosvetového hudobného povedomia sa dostal so singlami You're Beautiful a Goodbye My Lover.

Spevák, skladateľ a hudobník Petr Ulrych jubiluje

Spevák, skladateľ a hudobník Petr Ulrych jubiluje

6:46 21.02.2024Kultúra

Spevák, skladateľ, textár a gitarista Petr Ulrych, jedna z popredných osobností českej hudobnej scény, oslávi v týchto dňoch osemdesiatku.