Zistili vám poruchu obličiek? Na vine môže byť tento doplnok
Ak vás čaká vyšetrenie u lekára, tento doplnok radšej neužívajte.
Lekár Karan Raj, ktorý je vďaka svojim užitočným radám dobre známy na sociálnej sieti TikTok, sa v jednom z posledných videí podelil o svoju skúsenosť s rutinným vyšetrením, ktoré podstúpil, a ktorého výsledky sa zmenili na sériu ďalších testov a varovaní.
Ako Raj tvrdí vo videu, lekári mu oznámili, že podľa výsledkov z testovania krvi trpí poruchou obličiek. „Nedávno mi brali krv – a podľa výsledkov mám niečo v neporiadku s obličkami,“ hovorí Raj vo videu.
Obľúbený najmä u športovcov
Foto: BongkarnGraphic/Shutterstock.com
Kreatinín je odpadová látka, ktorá sa prirodzene tvorí v organizme. Jej nadbytočné množstvo v krvi naznačuje, že telo ju nestíha dostatočne vyplavovať, čo pravdepodobne súvisí s poruchou obličiek, ktoré to majú na starosti.
Aj Raj vo svojich testoch postrehol nadpriemerné hodnoty kreatinínu. „To nie je dobré,“ tvrdí. Rovnako rizikové boli aj jeho hodnoty odhadu rýchlosti glomerulárnej filtrácie (eGFR), čo je veličina, ktorá určuje efektívnosť obličiek pri odstraňovaní odpadu z tela.
Lekár po rozsiahlom prieskume prišiel na to, že problém bude pravdepodobne vo výživových doplnkoch, ktoré užíva.
„Kreatinín je vedľajší produkt, ktorý vzniká pri rozklade kreatínu. Čím viac kreatínu vo forme doplnkov užívate, tým vyššia je pravdepodobnosť, že budete mať aj zvýšené množstvo kreatinínu,“ vysvetľuje Raj.
Lekár ďalej tvrdí, že hodnota eGFR závisí od hladiny kreatinínu, takže ak je jeho hladina zvýšená, získate zároveň nesprávne údaje o obličkách.
Užívanie kreatínu pred prehliadkou
Ak pravidelne užívate kreatín, oznámte to lekárovi ešte pred vyšetrením.
Ak sa chcete uistiť, že tento doplnok nijako neovplyvní výsledky krvných testov, vysaďte ho aspoň týždeň pred vyšetrením. „Na týždeň som prestal užívať doplnky s kreatínom, a potom som znova podstúpil testy – hladina kreatinínu už bola v norme,“ tvrdí Raj.
Lekár zároveň dodáva, že kreatín vo forme doplnkov sa môže udržať v organizme po dobu 6 až 8 týždňov. Sám uviedol, že podstúpi ešte jeden krvný test po niekoľkých mesiacoch bez užívania kreatínu.
„Užívanie kreatínových doplnkov neškodí obličkám,“ dodáva Raj. Dočasne však môže ovplyvniť zloženie krvi podobne, ako užívanie vitamínu B2 dočasne sfarbuje moč nažlto. V oboch prípadoch nejde o zhubné účinky podporných látok.
Slivky obsahujú mnoho prospešných živín, pomáhajú aj proti zápche
Slivky sú zdrojom množstva zdraviu prospešných živín. Okrem iného obsahujú sorbitol, ktorý má laxatívne účinky, čím pomáhajú proti zápche.
Video: Čo sa deje so slúchadlami po vložení do ucha?
Ak používate slúchadlá, ktoré sa vkladajú priamo do uší, nemali by ste ich používať príliš často. Simulácia ukazuje, čo môže nasledovať.
Video: V tejto oblasti tváre si vyrážky nikdy nevytláčajte. Viete, čo hrozí?
Vyhnite sa závažným zdravotným následkom pri odstraňovaní vyrážok. Táto oblasť tváre je na to obzvlášť citlivá.
Chirurg radí: 2 skupiny pacientov, ktorí by mali užívať aspirín každý deň
Podľa kardiochirurga existujú dve skupiny ľudí, ktorým sa oplatí preventívne užívať aspirín.
Trpíte nespavosťou? Pozor na tento doplnok, môže ju ešte zhoršiť!
Hoci sa doplnok bežne inzeruje ako pomocník pri skvalitňovaní spánku, v skutočnosti môže vašu rutinu ešte zhoršiť.