• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 2.3.2024Meniny má Anežka
Bratislava

Básnik Peter Repka, jeden z Osamelých bežcov, slávi 80. narodeniny

  • 6:11 14.01.2024
  • Bratislava
Básnik Peter Repka, jeden z Osamelých bežcov, slávi 80. narodeniny

Jeho meno sa v kontexte slovenskej literatúry spája s časopisom Mladá tvorba a s legendárnou básnickou skupinou Osamelí bežci, ktorú okrem neho tvorili Ivan Štrpka a Ivan Laučík.

Dnes má Peter Repka, básnik, autor reportáží i prozaik, 80 rokov.

Peter Repka sa narodil 14. januára 1944 v Bratislave. V mladosti sa venoval atletike a ako dorastenec reprezentoval Československo v šprintérskych disciplínach. Študoval na Slovenskej vysokej škole technickej (SVŠT) v Bratislave a do roku 1970, keď odišiel do vtedajšej Nemeckej spolkovej republiky (NSR), pôsobil ako redaktor a reportér v časopise Mladá tvorba. Na jeho stránkach okrem poézie uverejňoval aj reportáže, napríklad v roku 1964 vyšiel na pokračovanie v dvoch číslach Mladej tvorby Repkov text o Letných olympijských hrách v Tokiu.

Po časopisecky publikovaných veršoch knižne debutoval v roku 1963 v almanachu mladej poézie Dúfam, že nevyrušujem, Eva..., kde mal svoje básne aj Štrpka. V tom istom roku vznikla tiež básnická skupina Osamelí bežci, ktorú okrem Repku a Štrpku tvoril ďalší básnik Mladej tvorby Ivan Laučík.

V časopise uverejnili aj dva manifesty skupiny Návrat anjelov a Prednosti trojnohých slávikov. V provokujúcich manifestoch sa vyhranili voči vtedajším oficiálnym hodnotám, komunizmus označili za abstraktný pojem pre svoju generáciu, odmietli nielen tvorbu niektorých básnikov staršej generácie, ale aj zasahovanie ideológie do literatúry.

Na stránkach Mladej tvorby sa okrem manifestov objavili aj Štrpkove články O otvorenej básni (1967), Predbáseň (1969), v ktorých v hlbšej teoretickej rovine priblížil postupy tvorby Osamelých bežcov.

V roku 1969 vyšla Petrovi Repkovi debutová samostatná básnická zbierka Sliepka v katedrále, v ktorej sa prezentoval aj ako básnik nadväzujúci na amerických beatníkov. V básňach dokázal esteticky príťažlivo prepojiť vysoké a nízke, vznešené a profánne, každodenné a slávnostné či modlitbu s pouličným jazykom.

O rok neskôr mala byť publikovaná aj jeho kniha reportáži Vstaň a choď, ktorá však nebola distribuovaná, pretože jej autor odišiel do NSR, pričom v Nemecku žije a pracuje doteraz.

Knižne sa na slovenskú literárnu scénu vrátil až po roku 1989, po páde totalitného režimu v Československu. V roku 1992 mu vyšla zbierka Že-lez-ni-ce, za ktorú dostal Prémiu Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska.

O štyri roky neskôr mu vyšla básnická kniha Priateľka púšť a v roku 2002 zbierka Karneval v kláštore. Svojho publikovania sa napokon dočkala aj kniha reportáži Vstaň a choď, ktorá vyšla v roku 1998. Obsahuje Repkove reportáže z rokov 1967 – 1969 uverejnených v Mladej tvorbe.

Výber z jeho predprevratovej tvorby, doplnený o nové básne vyšiel v roku 2005 pod názvom Básne. Kniha Chvála zápisníku (2011) obsahuje žánrovo nezaradené zápisníkové poznámky, glosy, postrehy, pohľadnice, reportáže a rôzne iné texty. Ako prozaik sa predstavil zbierkou poviedok Spätné zrkadlo (2012).

Repkova zbierka Že-lez-ni-ce vyšla aj v nemčine v preklade jeho manželky Angely Repkovej (Ei-sen-bah-nen, 1993, 1994, 2000).

Humorne, aforisticky či ironicky ladené Repkove básne vyšli v roku 2014 pod názvom Slabičné. V roku 2019 vydal ďalšiu zbierku s názvom Spev, ktorú dopĺňajú fotografie Petra Župníka.

Zdroj: Info.sk, TASR, Video: YouTube.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jubilant Juraj Nvota: Cením si všetko, čo si našlo cestu k srdcu a mysli diváka

Jubilant Juraj Nvota: Cením si všetko, čo si našlo cestu k srdcu a mysli diváka

VČERA - 6:14Kultúra

1. marca si pripomíname jubileum 70 rokov režiséra, scenáristu a herca Juraja Nvotu.

Pripravovaný seriál o vražde Jána Kuciaka predstavia vo francúzskom Lille

Pripravovaný seriál o vražde Jána Kuciaka predstavia vo francúzskom Lille

14:41 26.02.2024Kultúra

Pripravovaný seriál Terezy Nvotovej Naši ľudia sa zúčastní vo francúzskom Lille na koprodukčnom fóre Series Mania Forum zameranom na televízne seriály.

Zlatého medveďa za najlepší film udelili dokumentu Dahomey

Zlatého medveďa za najlepší film udelili dokumentu Dahomey

6:08 25.02.2024Kultúra

Dokumentárna snímka Dahomey francúzsko-senegalskej režisérky Mati Diopovej získala v sobotu Zlatého medveďa za najlepší film 74. ročníka filmového festivalu Berlinale v nemeckej metropole.

Britský spevák James Blunt jubiluje, v marci zavíta opäť na Slovensko

Britský spevák James Blunt jubiluje, v marci zavíta opäť na Slovensko

6:53 22.02.2024Kultúra

Pôsobil ako dôstojník britskej armády a slúžil v rámci mierovej misie NATO v Kosove v roku 1999. Do celosvetového hudobného povedomia sa dostal so singlami You're Beautiful a Goodbye My Lover.

Spevák, skladateľ a hudobník Petr Ulrych jubiluje

Spevák, skladateľ a hudobník Petr Ulrych jubiluje

6:46 21.02.2024Kultúra

Spevák, skladateľ, textár a gitarista Petr Ulrych, jedna z popredných osobností českej hudobnej scény, oslávi v týchto dňoch osemdesiatku.