Spojené štáty ocenili historický krok EÚ otvoriť prístupové rozhovory s Ukrajinou
- 8:41 15.12.2023
- Washington

Biely dom privítal štvrtkový "historický" krok Európskej únie otvoriť prístupové rozhovory s Ukrajinou. Označil to za kľúčový dôkaz o západnej podpore Kyjeva, ktorý bojuje proti invázii Ruska. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.
„Vítame historické rozhodnutie EÚ začať prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom, tento rozhodujúci krok smerujúci k naplneniu ich euroatlantických snáh,“ napísal poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan na sociálnej sieti X (predtým Twitter).
Lídri členských krajín EÚ sa vo štvrtok na summite v Bruseli dohodli na otvorení prístupového procesu s Ukrajinou a Moldavskom. Začiatkom novembra im to odporučila Európska komisia.
Úvod dvojdňového summitu v Bruseli sa vo štvrtok začal v znamení neistoty. Maďarský premiér Viktor Orbán hovoril o vetovaní prístupového procesu s Ukrajinou, pretože podľa jeho slov nesplnila viacero kritérií požadovaných eurokomisiou. Na jeho odsúhlasenie bol pritom potrebný jednohlasný súhlas všetkých členských krajín. Nakoniec sa zrodil kompromis: maďarský premiér Orbán pred hlasovaním opustil sálu, takže nezablokoval spoločné rozhodnutie zvyšku členských krajín otvoriť prístupové rokovania s Ukrajinou a aj s Moldavskom.
Rozhodnutie EÚ následne privítal ukrajinský prezident. „Víťazstvo Ukrajiny. Víťazstvo celej Európy. Víťazstvo, ktoré motivuje, inšpiruje a posilňuje,“ napísal Volodymyr Zelenskyj na sociálnej sieti X.

Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo pandemickú dohodu
Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Zelenskyj vyzval Trumpa sprísniť sankcie, ak Putin nepristúpi na prímerie
Podľa ukrajinského prezidenta je potrebné také prímerie, aké navrhol Trump.

Trump: Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a ukončení vojny
Donald Trump označil konverzáciu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za veľmi dobrú.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.