• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 26.2.2024Meniny má Viktor
12°Bratislava

IEA: Prísľuby samitu COP28 pokrývajú len 30 percent potrebného zníženia emisií

  • 13:59 10.12.2023
  • Dubaj
IEA: Prísľuby samitu COP28 pokrývajú len 30 percent potrebného zníženia emisií

Záväzky prijaté na klimatickom samite COP28 sľubujú do roku 2030 zníženie emisií skleníkových plynov súvisiacich s energetikou len o 30 percent z potrebného množstva.

Uviedla to v nedeľu Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) so sídlom v Paríži, informuje agentúra AFP.

Hoci sú tieto záväzky pozitívnym krokom vpred pri riešení emisií skleníkových plynov v energetickom sektore, nestačili by ani zďaleka na to, aby sa svet dostal na cestu k dosiahnutiu medzinárodných klimatických cieľov, najmä cieľa obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia,“ uvádza sa v správe IEA.

Agentúra zverejnila hodnotenie nezáväzných sľubov, ktoré dali vlády, ako aj ropný a plynárenský priemysel na samite v Dubaji v Spojených arabských emirátoch (SAE). Ide o strojnásobenie energie z obnoviteľných zdrojov a zdvojnásobenie energetickej účinnosti do roku 2030, ako aj o výrazné zníženie emisií metánu.

Podľa IEA sa k záväzku týkajúcemu sa obnoviteľných zdrojov energie a energetickej účinnosti prihlásilo 130 krajín. Nepodpísala sa však pod to Čína, ktorá je najväčším svetovým producentom skleníkových plynov, ako aj ďalší rozvojový gigant India a hlavní vývozcovia energie Saudská Arábia a Rusko.

Čína sa v spoločnom vyhlásení so Spojenými štátmi, ktoré tento záväzok podpísali, po rozhovoroch v Kalifornii v rámci príprav na konferenciu COP28 menej formálne zaviazala k cieľu strojnásobiť obnoviteľné zdroje energie.

Peking sa v minulosti zdráhal prijímať záväzky v takýchto vyhláseniach, ktoré neboli oficiálne prijaté v rámci OSN.

V parížskej klimatickej dohode z roku 2015 sa stanovila ambícia udržať mieru globálneho otepľovania na úrovni maximálne 1,5 stupňa Celzia nad predindustriálnou úrovňou, aby sa tak zabránilo najhorším následkom zmeny klímy vrátane rastúceho sucha, búrok a zvyšovania hladiny morí.

Pokiaľ ide o metán, približne 50 ropných a plynárenských spoločností prisľúbilo, že do roku 2030 vynuluje emisie a odstráni bežné spaľovanie.

Metán, ktorý je vysoko účinný, ale pomerne krátkodobý, je „zodpovedný“ za približne jednu tretinu súčasného otepľovania spôsobeného skleníkovými plynmi - hneď za oxidom uhličitým. Okrem výroby energie je hlavným zdrojom metánu aj živočíšna výroba.

Sultán Ahmad Džábir, ktorý predsedá klimatickej konferencii OSN v Dubaji, povedal, že klimatický samit napreduje, ale „nie dostatočne rýchlo“, pričom opäť vyzval zúčastnené krajiny, aby sa vzdali presadzovania svojich parciálnych záujmov.

Rokovania sú však obzvlášť napäté v súvislosti s výzvami, ktoré presadzujú ekologicky zmýšľajúce krajiny naliehajúce, aby sa postupne prestali využívať fosílne palivá. Proti tomu je ropný kartel OPEC (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu) a jeho vplyvný člen Saudská Arábia.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Kirgizsku zahynuli štyria lyžiari, medzi obeťami je aj Slovák

V Kirgizsku zahynuli štyria lyžiari, medzi obeťami je aj Slovák

DNES - 18:06Zahraničné

V Kirgizsku zahynul pri páde lavíny jeden Slovák a traja Česi.

Maďarský parlament ratifikoval vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament ratifikoval vstup Švédska do NATO

DNES - 17:15Zahraničné

Poslanci maďarského Národného zhromaždenia v pondelok schválili vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie.

Kremeľ popiera, že by tlačil na pochovanie Navaľného v tajnosti

Kremeľ popiera, že by tlačil na pochovanie Navaľného v tajnosti

DNES - 17:05Zahraničné

Kremeľ v pondelok označil za absurdné všetky tvrdenia, že na matku ruského opozičného politika Alexeja Navaľného údajne vyvíjal tlak, aby pohreb jej syna bol neverejný.

Fiala: Moje názory na Ukrajinu sú opačné ako Ficove, chcem mu to povedať do očí

Fiala: Moje názory na Ukrajinu sú opačné ako Ficove, chcem mu to povedať do očí

DNES - 16:19Zahraničné

Názory českého premiéra Petra Fialu v otázke vojny na Ukrajine sú "presne opačné", než aké v sobotu na druhé výročie ruskej invázie prezentoval slovenský premiér Robert Fico.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí bude používať názov Kyjiw z ukrajinčiny

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí bude používať názov Kyjiw z ukrajinčiny

DNES - 16:13Zahraničné

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí zmenilo oficiálny názov ukrajinského hlavného mesta.