Spojené štáty v BR OSN opätovne vyjadrili nesúhlas s prímerím v Pásme Gazy
- 20:56 08.12.2023
- New York

Spojené štáty v piatok na pôde Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) opätovne vyjadrili svoj nesúhlas s prímerím v Pásme Gazy. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a AFP.
„Zatiaľ čo USA pevne podporujú trváci mier, v rámci ktorého Izraelčania aj Palestínčania môžu žiť v mieri a bezpečí, nepodporujeme výzvy na okamžité prímerie,“ povedal zástupca americkej veľvyslankyne pri OSN Robert Wood. Vyjadril presvedčenie, že zastavenie vojenských operácii Izraela by zasialo semienka pre ďalšiu vojnu, pretože Hamas nemá záujem o trvalý mier s cieľom dosiahnuť riešenie na úrovni dvoch štátov.
Wood naznačil, že USA budú vetovať návrh rezolúcie, ktorá vyzýva na okamžité humanitárne prímerie v Pásme Gazy, píše AP. Skutočnosť, že BR OSN neodsúdila cezhraničný útok militantov na juh Izraela zo 7. októbra, označil za jej vážne morálne zlyhanie.
BR OSN má o rezolúcii hlasovať neskôr v piatok. Tento návrh podporujú arabské a moslimské krajiny, ako aj generálny tajomník OSN António Guterres a viacero iných krajín.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Donald Trump s manželkou pozvali pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu
Americký prezident Donald Trump v liste pozval pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu, uviedla v pondelok jeho hovorkyňa Karoline Leavittová.

Litva žaluje Bielorusko pre dianie na spoločnej hranici
Litva v pondelok podala na Medzinárodnom súdnom dvore sťažnosť na Bielorusko pre údajnú spoluúčasť na prevádzačstve veľkého množstva migrantov cez spoločnú hranicu.

Šéf WHO vyzýva členské štáty, aby prijali pandemickú dohodu
Niektoré štáty a politické skupiny predkladanú dohodu odmietajú zo strachu, že by mohla obmedziť ich suverenitu v otázkach verejného zdravia.