Slovensko znížilo emisie skleníkových plynov o 44 percent oproti roku 1990

Slovensko znížilo emisie skleníkových plynov o 44 percent oproti roku 1990. K poklesu emisií došlo v prípade všetkých skleníkových plynov bilancovaných na Slovensku.
Dôvodom poklesu je sprísňovanie národnej legislatívy, zmena štruktúry priemyslu, ako aj zmena spotrebiteľského správania. Vyplýva to zo súhrnnej správy o dosiahnutom pokroku, ktorú predložili experti zo slovenskej delegácie na svetovej klimatickej konferencii COP28 v Dubaji.
„Z predikcií vyplýva, že Slovensko do roku 2030 dokáže znížiť emisie oxidu uhličitého o 55 percent v porovnaní s rokom 1990. Musí však prijať ďalšie opatrenia,“ uviedlo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Priblížilo, že k dosiahnutiu cieľa výrazne prispeje koniec dotovania ťažby uhlia a výroby elektriny zo spaľovania uhlia.
Správa obsahuje informácie o emisnej inventúre skleníkových plynov, legislatívnom rámci Slovenska v oblasti boja so zmenou klímy, znižovaní emisií skleníkových plynov a aj projekcie emisií či trendy do roku 2050. Jej súčasťou bol podľa MŽP aj prehľad realizovaných adaptačných opatrení, projektov a rozvojovej pomoci.
SR tak na COP28 úspešne zavŕšila proces multilaterálneho hodnotenia Piatej dvojročnej správy Slovenska o plnení záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných dohôd.

Muž sa v obchodnom dome vyhrážal zamestnankyni
Polícia obvinila 44-ročného muža z prečinu nebezpečného vyhrážania. Muž sa v obchodnom dome v Handlovej vyhrážal zamestnankyni.

SaS a mimoparlamentné strany označujú cestu premiéra do Moskvy za hanbu
Opozičná strana SaS a mimoparlamentné strany Fórum a ODS združené v iniciatíve Pravicový blok kritizujú cestu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) do Moskvy.

ZMOS je presvedčené, že EÚ by si mala zachovať svoj pôvodný kompas
Združenie miest a obcí Slovenska je presvedčené, že Európska únia by si mala zachovať svoj pôvodný kompas, ktorým je mier, solidarita a spoločný hospodársky rozvoj.

Robert Fico sa v Moskve stretol so srbským prezidentom Vučičom
Srbský prezident Aleksandar Vučič sa vo štvrtok večer v Moskve stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom.

Stanislav Zvolenský: Teším sa s celou Cirkvou, že kardináli rýchlo zvolili nového pápeža
Bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský sa teší, že kardináli rýchlo zvolili nového Svätého Otca. Uviedol to na webstránke Bratislavskej arcidiecézy.