• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 23.4.2024Meniny má Vojtech
Bratislava

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

  • 7:29 03.12.2023
  • Londýn
Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

Najčastejším dôvodom upchatia nosa a krvácania z neho je prechladnutie. Lekárnik však hovorí aj o ďalších možnostiach.

V chrípkovom období sa mnohí z nás stretávajú s upchatým nosom. Ak však tento neduh sprevádzajú aj ďalšie príznaky, môže ísť o viac ako len prechladnutie.

Lekárnik Abbas Kanani, ktorý pracuje pre britskú spoločnosť Chemist Click, pre portál Express uvádza, že pacient s upchatým nosom sa môže stretnúť aj s krvácaním, ktoré väčšinou vypovedá o poškodenej cieve.

„V nose sa nachádza množstvo ciev, ktoré sa z rôznych dôvodov môžu poškodiť – napríklad v dôsledku prisilného alebo príliš častého siakania,“ vysvetľuje Kanani. „Často k tomu dochádza aj vplyvom vírusových infekcií alebo alergií, ktoré vysušujú tkanivá v nose.“

Krvácanie sa pri siakaní častejšie vyskytuje v zimných mesiacoch. Podľa lekárnika za to môže suchý a studený vzduch, ktorý poškodzuje cievy v nose a oberá ich o vlahu. Cievam a sliznici škodí aj vysušený vzduch vo vykúrenej domácnosti.

Ku krvácaniu z nosa môžu prispieť aj lieky na riedenie krvi. „Zriedka dochádza ku krvácaniu pri siakaní aj vplyvom nádoru v nose. Ten sa prejavuje aj príznakmi ako bolesť okolo očí, zhoršujúce sa upchatie nosa a oslabovanie čuchu,“ približuje Kanani, ktorý zároveň popisuje najčastejšie sprievodné príznaky upchatého nosa a ich význam.

Upchatý nos so zeleným alebo žltým hlienom

Ide o opuch prinosových dutín často súvisiaci so zápalom. Môže ho sprevádzať aj bolesť hlavy, oslabený čuch a slabá chuť, opuchnutie a zvýšená citlivosť okolo líc, očí a čela.

„Zápal prinosových dutín sa dá často liečiť bez lekára pomocou dostatočného odpočinku a príjmu tekutín,“ tvrdí Kanani. V prípade potreby radí používať aj sprej alebo kvapky do nosa.

Upchatý nos s priezračným hlienom

Priezračný hlien sa najčastejšie vyskytuje pri podráždení membrány vnútri nosa, ku ktorému dochádza vplyvom alergie. Okrem upchatého nosa ho sprevádza aj svrbenie nosa, hrdla, očí alebo uší a kýchanie.

Opäť ide o stav, ktorý vo väčšine prípadov netreba riešiť s lekárom. „Vyhnite sa veciam, ktoré u vás spúšťajú alergiu,“ radí Kanani. „Lekárnik vám môže odporučiť antihistaminiká, sprej alebo kvapky do nosa.“

Upchatý nos bez hlienu

Ak upchatie nosa nesprevádza žiadny hlien, príčinou môžu byť nezhubné polypy vnútri nosovej dutiny a sliznice. „Zväčša nie sú závažné, ale ak sa neliečia, môže dôjsť k ich rastu a upchatiu nosa,“ tvrdí lekárnik.

„Nosové polypy sa môžu prejavovať príznakmi podobnými nádche. Tá však zvykne odznieť po niekoľkých dňoch, naproti tomu polypy sa nezahoja, pokiaľ sa neliečia. Spočiatku sa nemusia prejavovať žiadnymi príznakmi. Po ich zväčšení sa môžete stretnúť s upchatým nosom, kašľom, bolesťou hlavy, oslabeným čuchom a slabšou chuťou a tlakom v dutinách,“ vysvetľuje Kanani. Podľa neho treba pri tomto probléme vyhľadať odbornú pomoc.

Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

20:11 18.04.2024Zdravie

Najväčším nepriateľom spánku nie je ani káva, ani čaj. Bezsenné noci vám môže priviesť aj nápoj, ktorý si mnohí spájajú s pocitom uvoľnenia pred spaním.

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

7:15 18.04.2024Zdravie

Ak na liečbu problémov s lupinami vo vlasoch využívate dostupné a lacné prostriedky, možno si tým ešte viac škodíte.

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

22:06 16.04.2024Zdravie

Menštruácia je nepohodlný proces, ktorý ešte viac komplikujú letné horúčavy. Vedeli ste o tom, že nesprávna starostlivosť o zdravie vám môže privodiť ďalšie menej známe ťažkosti?

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

6:27 16.04.2024Zdravie

Aj dobrého veľa škodí. Ak chcete vyhovieť svojmu zdraviu, dajte si pozor najmä pri užívaní týchto vitamínov.

Ako dosiahnuť, aby bolo biele pečivo zdravšie? Trik lekára vám zachráni zdravie

Ako dosiahnuť, aby bolo biele pečivo zdravšie? Trik lekára vám zachráni zdravie

6:29 15.04.2024Zdravie

Z bieleho pečiva netreba hneď robiť strašiaka. Takéto podávanie mu zaručí nižší glykemický index.