• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 27.2.2024Meniny má Alexander
Bratislava

Bezpečnostná rada OSN ukončila politickú misiu UNITAMS v Sudáne

  • 6:07 02.12.2023
  • New York
Bezpečnostná rada OSN ukončila politickú misiu UNITAMS v Sudáne

Bezpečnostná rada OSN v piatok ukončila politickú misiu v Sudáne.

Stalo sa tak na žiadosť orgánov tejto africkej krajiny, ktorú už viac ako sedem mesiacov sužujú boje medzi dvoma súperiacimi generálmi. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Bezpečnostná rada vzala na vedomie list Chartúmu, v ktorom žiadal okamžité ukončenie Integrovanej misie OSN na podporu transformácie v Sudáne (UNITAMS), a prijala rezolúciu o ukončení jej mandátu od nedele.

Nasledujúci deň sa začne trojmesačné prechodné obdobie, ktoré umožní odchod zamestnancov UNITAMS a presun jej úloh na iné úrady OSN, „ak to bude vhodné a možné“.

Misia zamestnáva 245 ľudí, z toho 88 v meste Port Sudan pri Červenom mori, ako aj ďalších v kenskom Nairobi a etiópskej Addis Abebe, potvrdil hovorca OSN Stéphane Dujarric.

Rezolúciu prijalo 14 z 15 členov Rady, zatiaľ čo Rusko sa zdržalo hlasovania.

Rada v texte vyjadrila „znepokojenie nad pokračujúcim násilím a humanitárnou situáciou, najmä nad porušovaním medzinárodného humanitárneho práva, ako aj závažným porušovaním a zneužívaním ľudských práv“ v Sudáne.

UNITAMS bola zriadená v roku 2020 na podporu demokratického prechodu v Sudáne po páde islamistického autokrata Umara Bašíra, ktorý v predchádzajúcom roku čelil tlaku armády aj masovým protestom. V októbri 2021 sa však cesta k civilnej vláde prerušila, keď sa šéf armády Abdal Fattáh Burhán pri prevrate ujal plnej moci.

V polovici apríla tohto roku, skôr ako mohla byť podpísaná dohoda o obnovení prechodu k demokracii, vypukli boje medzi sudánskou armádou vedenou Burhánom a polovojenskými Silami rýchlej podpory (RSF), ktoré vedie generál Muhammad Hamdán Daklú.

Burhán o niekoľko týždňov neskôr požiadal o prepustenie šéfa UNITAMS Volkera Perthesa, ktorému pripísal vinu za násilie. Nemecký diplomat, ktorému medzitým zakázali návrat do Sudánu, nakoniec v septembri odstúpil a už nebol nahradený.

Vláda v Chartúme v novembri vyhlásila, že misia je „sklamaním“, a požiadala o jej okamžité ukončenie. Bezpečnostná rada prakticky nemala na výber a musela ju stiahnuť, keďže OSN môže pôsobiť iba so súhlasom hostiteľskej krajiny.

Nútený odchod UNITAMS je ďalšou prehrou pre OSN, ktorá čelí určitému stupňu nepriateľstva - najmä v Afrike -, pokiaľ ide o účinnosť jej politických a bezpečnostných misií.

Podľa odhadu mimovládnej organizácie Armed Conflict Location & Event Data Project (ACLED) si občianska vojna v Sudáne od apríla vyžiadala už viac ako 10.000 mŕtvych, pričom tento počet sa všeobecne považuje za podhodnotený.

OSN tvrdí, že vysídlených bolo šesť miliónov ľudí a zničila sa veľká časť infraštruktúry.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Borrell zopakoval svoje stanovisko, že Izrael pomohol vzniku Hamasu

Borrell zopakoval svoje stanovisko, že Izrael pomohol vzniku Hamasu

VČERA - 22:05Zahraničné

Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell zopakoval v pondelok svoje stanovisko, že Izrael dopomohol ku vzniku palestínskeho militantného hnutia Hamas.

Fiala: Mám radosť, že Švédsko bude členom NATO, jeho cesta nebola jednoduchá

Fiala: Mám radosť, že Švédsko bude členom NATO, jeho cesta nebola jednoduchá

VČERA - 21:40Zahraničné

Český premiér Petr Fiala privítal výsledok hlasovania maďarského parlamentu o vstupe Švédska do Severoatlantickej aliancie.

Maďarsko má nového prezidenta

Maďarsko má nového prezidenta

VČERA - 19:30Zahraničné

Maďarské Národné zhromaždenie v pondelok v tajnom hlasovaní hlasmi poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP zvolilo za nového prezidenta republiky doterajšieho predsedu Ústavného súdu Tamása Sulyoka.

V Kirgizsku zahynuli štyria lyžiari, medzi obeťami je aj Slovák

V Kirgizsku zahynuli štyria lyžiari, medzi obeťami je aj Slovák

VČERA - 18:06Zahraničné

V Kirgizsku zahynul pri páde lavíny jeden Slovák a traja Česi.

Maďarský parlament ratifikoval vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament ratifikoval vstup Švédska do NATO

VČERA - 17:15Zahraničné

Poslanci maďarského Národného zhromaždenia v pondelok schválili vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie.