• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 14.4.2024Meniny má Justína
12°Bratislava

Bezpečnostná rada OSN ukončila politickú misiu UNITAMS v Sudáne

  • 6:07 02.12.2023
  • New York
Bezpečnostná rada OSN ukončila politickú misiu UNITAMS v Sudáne

Bezpečnostná rada OSN v piatok ukončila politickú misiu v Sudáne.

Stalo sa tak na žiadosť orgánov tejto africkej krajiny, ktorú už viac ako sedem mesiacov sužujú boje medzi dvoma súperiacimi generálmi. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Bezpečnostná rada vzala na vedomie list Chartúmu, v ktorom žiadal okamžité ukončenie Integrovanej misie OSN na podporu transformácie v Sudáne (UNITAMS), a prijala rezolúciu o ukončení jej mandátu od nedele.

Nasledujúci deň sa začne trojmesačné prechodné obdobie, ktoré umožní odchod zamestnancov UNITAMS a presun jej úloh na iné úrady OSN, „ak to bude vhodné a možné“.

Misia zamestnáva 245 ľudí, z toho 88 v meste Port Sudan pri Červenom mori, ako aj ďalších v kenskom Nairobi a etiópskej Addis Abebe, potvrdil hovorca OSN Stéphane Dujarric.

Rezolúciu prijalo 14 z 15 členov Rady, zatiaľ čo Rusko sa zdržalo hlasovania.

Rada v texte vyjadrila „znepokojenie nad pokračujúcim násilím a humanitárnou situáciou, najmä nad porušovaním medzinárodného humanitárneho práva, ako aj závažným porušovaním a zneužívaním ľudských práv“ v Sudáne.

UNITAMS bola zriadená v roku 2020 na podporu demokratického prechodu v Sudáne po páde islamistického autokrata Umara Bašíra, ktorý v predchádzajúcom roku čelil tlaku armády aj masovým protestom. V októbri 2021 sa však cesta k civilnej vláde prerušila, keď sa šéf armády Abdal Fattáh Burhán pri prevrate ujal plnej moci.

V polovici apríla tohto roku, skôr ako mohla byť podpísaná dohoda o obnovení prechodu k demokracii, vypukli boje medzi sudánskou armádou vedenou Burhánom a polovojenskými Silami rýchlej podpory (RSF), ktoré vedie generál Muhammad Hamdán Daklú.

Burhán o niekoľko týždňov neskôr požiadal o prepustenie šéfa UNITAMS Volkera Perthesa, ktorému pripísal vinu za násilie. Nemecký diplomat, ktorému medzitým zakázali návrat do Sudánu, nakoniec v septembri odstúpil a už nebol nahradený.

Vláda v Chartúme v novembri vyhlásila, že misia je „sklamaním“, a požiadala o jej okamžité ukončenie. Bezpečnostná rada prakticky nemala na výber a musela ju stiahnuť, keďže OSN môže pôsobiť iba so súhlasom hostiteľskej krajiny.

Nútený odchod UNITAMS je ďalšou prehrou pre OSN, ktorá čelí určitému stupňu nepriateľstva - najmä v Afrike -, pokiaľ ide o účinnosť jej politických a bezpečnostných misií.

Podľa odhadu mimovládnej organizácie Armed Conflict Location & Event Data Project (ACLED) si občianska vojna v Sudáne od apríla vyžiadala už viac ako 10.000 mŕtvych, pričom tento počet sa všeobecne považuje za podhodnotený.

OSN tvrdí, že vysídlených bolo šesť miliónov ľudí a zničila sa veľká časť infraštruktúry.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Biden ocenil americké sily, ktoré pomohli zostreliť iránske rakety a drony

Biden ocenil americké sily, ktoré pomohli zostreliť iránske rakety a drony

DNES - 6:58Zahraničné

Sily Spojených štátov pomohli zostreliť "takmer všetky" drony a rakety vypálené Iránom na Izrael, uviedol Biden po telefonáte s Netanjahuom.

Británia, Francúzsko aj EÚ odsúdili iránsky útok na Izrael

Británia, Francúzsko aj EÚ odsúdili iránsky útok na Izrael

DNES - 5:45Zahraničné

Britský premiér Rishi Sunak v noci nedeľu odsúdil prebiehajúci iránsky útok proti Izraelu ako "bezohľadný".

Guterres odsúdil iránsky útok na Izrael; vyzval na zastavenie bojových akcií

Guterres odsúdil iránsky útok na Izrael; vyzval na zastavenie bojových akcií

DNES - 5:42Zahraničné

Generálny tajomník OSN António Guterres dôrazne odsúdil iránsky útok na Izrael.

Biden prisľúbil neochvejnú podporu Izraela, ktorý čelí útoku Iránu

Biden prisľúbil neochvejnú podporu Izraela, ktorý čelí útoku Iránu

DNES - 5:40Zahraničné

Americký prezident Joe Biden v noci na nedeľu prisľúbil neochvejnú podporu Izraela, na ktorý zaútočil Irán.

Izrael apeluje na obyvateľov Golanských výšin, aby sa zdržiavali pri úkrytoch

Izrael apeluje na obyvateľov Golanských výšin, aby sa zdržiavali pri úkrytoch

DNES - 5:34Zahraničné

Izraelská armáda v noci na nedeľu apelovala na občanov žijúcich v anektovaných Golanských výšinách, aby sa až do odvolania zdržiavali v blízkosti bezpečných úkrytov.