• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.11.2023Meniny má Ondrej, Andrej
Bratislava

Šéf NATO podporil suverenitu Bosny, odsúdil zasahovanie zo zahraničia

  • 13:00 20.11.2023
  • Sarajevo
Šéf NATO podporil suverenitu Bosny, odsúdil zasahovanie zo zahraničia

Severoatlantická aliancia (NATO) podporuje územnú celistvosť Bosny a Hercegoviny a je znepokojená "zhubným zasahovaním zo zahraničia" do záležitostí tejto balkánskej krajiny, uviedol v pondelok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Podľa jeho vyjadrenia stojí za týmto zasahovaním Rusko, ale aj ďalší aktéri. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.

Práve bosnianska metropola Sarajevo je prvou zastávkou Stoltenbergovho balkánskeho turné, v rámci ktorého navštívi aj Kosovo, Srbsko a Severné Macedónsko.

Spojenci rozhodne podporujú suverenitu a územnú integritu Bosny a Hercegoviny,“ povedal Stoltenberg novinárom „Sme znepokojení separatistickou a štvavou rétorikou, ako aj zhubným zasahovaním zo zahraničia, čo sa týka okrem iných aj Ruska,“ dodal.

Existujú rozšírené obavy, že sa Rusko pokúša destabilizovať Bosnu a zvyšok regiónu a čiastočne tak odpútať pozornosť sveta od svojej agresie na Ukrajine, konštatuje AP.

Moskva otvorene podporuje proruského bosnianskosrbského prezidenta Milorada Dodika, ktorý vystupuje proti jednote Bosny a žiada pripojenie bosnianskej Republiky srbskej (RS) k susednému Srbsku. „Podkopáva to stabilitu a marí reformy,“ upozornil šéf NATO. „Všetci (bosnianski) politickí predstavitelia musia pracovať na zachovaní jednoty, budovať štátne inštitúcie a snažiť sa o zmierenie. Toto je kľúčové pre stabilitu a bezpečnosť tejto krajiny,“ dodal.

Aliancia zohrala rozhodujúcu úlohu pri ukončení občianskej vojny v Bosne (1992-95) a implementácii mierového plánu presadzovaného Spojenými štátmi, ktorým sa Bosna rozdeľuje na dva vysoko autonómne regióny - Republiku srbskú a bosniansko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny (FBaH).

Bosnianskosrbské vedenie však už roky blokuje žiadosť Sarajeva o členstvo v NATO, proti ktorej je aj Rusko. Podľa Stoltenberga by sa táto situácia mala už skončiť. „Každá krajina má právo zvoliť si opatrenia v záujme svojej vlastnej bezpečnosti bez cudzieho zasahovania,“ upozornil.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
OSN: Rok 2023 bude pravdepodobne  najteplejší od začiatku meraní

OSN: Rok 2023 bude pravdepodobne najteplejší od začiatku meraní

DNES - 12:37Zahraničné

Rok 2023 by mohol byť najteplejším od začiatku oficiálnych meraní, oznámila vo štvrtok Organizácia Spojených národov (OSN).

Peter Pellegrini: Mohli by sme sa inšpirovať skúsenosťami volebného systému v ČR

Peter Pellegrini: Mohli by sme sa inšpirovať skúsenosťami volebného systému v ČR

DNES - 12:30Zahraničné

Slovensko by sa mohlo inšpirovať skúsenosťami, ale aj problémami v systéme viacerých volebných obvodov, ktorý funguje v Českej republike.

Blinken: Prímerie v Pásme Gazy prináša výsledky

Blinken: Prímerie v Pásme Gazy prináša výsledky

DNES - 11:42Zahraničné

Prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas prinieslo výsledky a Spojené štáty dúfajú, že bude pokračovať.

Miloš Vystrčil a Peter Pellegrini sa zhodli na potrebe spolupráce ČR a SR v energetike

Miloš Vystrčil a Peter Pellegrini sa zhodli na potrebe spolupráce ČR a SR v energetike

DNES - 10:11Zahraničné

Česká republika a Slovensko by mohli spolupracovať v oblasti energetiky v rámci projektu zdieľania rezervných kapacít.

Profil Henryho Kissingera, jedného z najvplyvnejších tvorcov svetovej politiky

Profil Henryho Kissingera, jedného z najvplyvnejších tvorcov svetovej politiky

DNES - 8:03Zahraničné

Vo veku 100 rokov zomrel v stredu bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger.