• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

V Česku sa stavia najmenej domov za osem rokov, záujem je najmä o menšie domy

  • 14:34 18.11.2023
  • Praha
V Česku sa stavia najmenej domov za osem rokov, záujem je najmä o menšie domy

Od nápadu postaviť si vlastný rodinný dom upúšťa v tomto roku čoraz viac Čechov.

Nevýhodné hypotéky, drahý stavebný materiál aj nedostupní remeselníci spôsobili prepad počtu začatých stavieb rodinných domov, ktorý je porovnateľný iba s ochladením trhu v roku 2013. Navyše, dokiaľ sa úrokové sadzby neznížia, ekonómovia či dodávatelia stavebných materiálov citeľné zlepšenie neočakávajú. Informoval o tom server E15.cz.

Zatiaľ čo vlani sa za deväť mesiacov začalo stavať podľa údajov Českého štatistického úradu (ČSÚ) takmer 16.000 rodinných domov, v tomto roku to za rovnaké obdobie bolo okolo 11.000 domov, teda zhruba o tretinu menej. Podľa hlavného ekonóma banky Creditas Petra Dufka sú za tým najmä vysoké úrokové sadzby, pretože väčšina rodinných domov je financovaná prostredníctvom hypoték. „Zabudnúť by sa však nemalo ani na celkovú neistotu, ktorá investíciám do bývania nepraje,“ dodal.

Záujem o výstavbu rodinných domov pritom od roku 2015 neustále stúpal. Ani pandémia ochorenia COVID-19 či začiatok vojny na Ukrajine sa do celkových čísiel nepremietli. Zvrat prišiel až s tohtoročným ochladením na trhu s nehnuteľnosťami. Rovnako ako veľkých staviteľov, aj jednotlivcov zasiahli okrem iného vysoké ceny stavebných materiálov a prác. Ľudia tak volia medzi odložením projektu a úspornejším variantom domu.

Väčší záujem je v súčasnosti podľa Hypoteční banky o lacnejšie rodinné domy, modulárne drevostavby alebo mobilné a kontajnerové domy. To potvrdzuje aj Ondřej Pondělník zo spoločnosti Easyhomes, ktorá dodáva modulárne drevostavby. „Veľký počet klientov si zvolí menší dom a počíta s tým, že až sa situácia stabilizuje, dom si od nás nechajú rozšíriť o ďalší modul,“ uviedol. Niektorí si v rámci úspor zasa nechávajú prerábať murované projekty na drevostavby, ktoré sú momentálne lacnejšie.

Vysoké sú aj ceny pozemkov, ľudia sa tak snažia ušetriť kúpou tých s menšou rozlohou. „Súčasný trend rastu záujmu o menšie pozemky, menšie byty, menšie domy, ako aj mobilné domy pozorujeme v posledných viac než 12 mesiacoch,“ povedal Tomáš Petrů z firmy NEMO Report, ktorá sa zaoberá preverovaním rizík pri nehnuteľnostiach.

Fakt, že ľudia nestavajú, pocítili výrazne dodávatelia stavebných materiálov. Napríklad Wienerberger musel kvôli tomu pozastaviť výrobu vo svojich tehelniach. Ako povedal generálny riaditeľ firmy Kamil Jeřábek, prepad výstavby jednoznačne súvisí s poklesom objemu hypoték. Očakáva však, že v 2. polroku budúceho roka dôjde k zlepšeniu predaja. „Prieskumy ukazujú, že ľudia majú záujem stavať, iba cena peňazí je dnes taká vysoká, že to v súčasnosti nechcú zaplatiť,“ dodal Jeřábek.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovenská pošta: List či pohľadnicu Ježiškovi možno poslať ešte do 15. decembra

Slovenská pošta: List či pohľadnicu Ježiškovi možno poslať ešte do 15. decembra

DNES - 12:42Ekonomické

Na odoslanie listu Ježiškovi cez Vianočnú poštu ostáva ešte posledný týždeň. Aby stihol všetkým odpovedať, treba list či pohľadnicu aj so spiatočnou adresou poslať na adresu Ježiško 999 99 do 15. decembra.

Bývalý šéf Bundesbanky Weidmann spochybňuje prínos digitálneho eura

Bývalý šéf Bundesbanky Weidmann spochybňuje prínos digitálneho eura

DNES - 12:30Ekonomické

Bývalý prezident nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Jens Weidmann varoval pred prehnanými očakávaniami v súvislosti s možným zavedením digitálneho eura.

Združenie chovateľov rýb spustilo petíciu za zachovanie predaja živých rýb

Združenie chovateľov rýb spustilo petíciu za zachovanie predaja živých rýb

DNES - 12:25Ekonomické

Pokračovanie v tradícii predaja rýb v predvianočnom období v súlade s platnou legislatívou je hlavným cieľom petície za zachovanie tradičného predaja živých rýb.

NRSR: Dlžníkom s vyššími splátkami hypoték pomôže mimoriadny daňový bonus

NRSR: Dlžníkom s vyššími splátkami hypoték pomôže mimoriadny daňový bonus

DNES - 11:46Ekonomické

Hypotekárnym dlžníkom so zvýšenými splátkami za rok 2023 pomôže mimoriadny daňový bonus, ktorý si budú môcť uplatniť v daňovom priznaní alebo ročnom zúčtovaní za tento rok.

Líder Európskej ľudovej strany chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov v EÚ

Líder Európskej ľudovej strany chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov v EÚ

DNES - 9:38Ekonomické

Manfred Weber, predseda skupiny Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente, chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov v EÚ od roku 2035.