• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Vianočná nádielka bude tento rok skromnejšia, ľudia kupujú menej hračiek

  • 9:47 18.11.2023
  • Londýn
Vianočná nádielka bude tento rok skromnejšia, ľudia kupujú menej hračiek

Obľúbený Santa Claus bude mať možno tento rok prázdnejšie sane, keďže spotrebitelia v USA aj v Európe pri nákupoch uprednostňujú potraviny a tzv. základné položky. Uviedli to svetoví výrobcovia hračiek a odborníci z odvetvia. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Spotrebitelia na celom svete zápasia s vysokou infláciou a pomalým hospodárskym rastom. Očakáva sa, že tohtoročná vianočná nákupná sezóna, ktorá sa začína čiernym piatkom na konci novembra, bude zvlášť náročná pre maloobchodníkov, ktorí predávajú iné ako základné tovary.

Bábiky Barbie, akčné figúrky Transformers a autá Hot Wheels sú stále na vrchole zoznamu detských želaní, mnohí rodičia si ich však tento rok nemôžu dovoliť. „Najdôležitejšie pre ľudí počas týchto sviatkov bude mať na stole jedlo pre rodinu,“ povedal Isaac Larian, generálny riaditeľ výrobcu bábik Bratz MGA Entertainment.

Výrobcovia hračiek Hasbro a Mattel už tiež varovali pred slabšími predajmi. A konečné výsledky by mohli byť ešte horšie, ako sa očakáva, uviedli pre agentúru Reuters manažéri štyroch výrobcov hračiek a experti.

Larian odhaduje, že globálne vianočné tržby jeho firmy budú v porovnaní s minulým rokom nižšie o 10 - 12 %. Aj Nic Aldridge, riaditeľ spoločnosti Bandai, ktorá vyrába virtuálne zvieratá Tamagoči, sa domnieva, že tohoročný odbyt pred Vianocami bude slabší ako minulý rok. Predpovedá tiež ďalšie znižovanie cien, keďže maloobchodníci sa snažia zbaviť starších produktov.

V očakávaní nižšieho dopytu a v dôsledku nadmerných zásob si mnohí maloobchodníci tento rok objednali menej produktov ako zvyčajne. To však tiež znamená, že produkty, po ktorých je dopyt, sa môžu rýchlo vypredať. Čierny piatok poskytne maloobchodníkom prvý náhľad.

Dovoz hračiek do USA klesol za tri mesiace do konca augusta 2023 v dolárovom vyjadrení medziročne o 32 % podľa údajov firmy Panjiva zo S&P Global Market Intelligence. To je zvyčajne kľúčové obdobie z hľadiska objednávania vianočných zásob. Dodávky po mori, merané počtom kontajnerov, sa v septembri znížili o 8 %.

Trh s hračkami po celý rok klesá,“ skonštatoval Florian Sieber, generálny riaditeľ nemeckého výrobcu hračiek Simba. Dopyt zo strany spotrebiteľov v Európe je nižší ako minulý rok a pritom už minulý rok bol v porovnaní s predchádzajúcim rokom slabší, dodal Sieber.

Podľa Frédérique Tuttovej z dátovej firmy Circana však predaj hračiek môže na poslednú chvíľu ožiť. Za prvých deväť mesiacov 2023 síce klesol medziročne o 7 % v krajinách, ktoré sleduje, ale očakáva, že tri týždne pred Vianocami sa zvýši.

Na hračky budú vyčlenené nejaké peniaze,“ poznamenal Jerry Storch, generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti Storch Advisors a bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Toys-R-Us a Hudson 's Bay Co. „Ale je to realita že tento rok sa nepredá toľko hračiek ako minulý rok,“ dodal.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovenská pošta: List či pohľadnicu Ježiškovi možno poslať ešte do 15. decembra

Slovenská pošta: List či pohľadnicu Ježiškovi možno poslať ešte do 15. decembra

DNES - 12:42Ekonomické

Na odoslanie listu Ježiškovi cez Vianočnú poštu ostáva ešte posledný týždeň. Aby stihol všetkým odpovedať, treba list či pohľadnicu aj so spiatočnou adresou poslať na adresu Ježiško 999 99 do 15. decembra.

Bývalý šéf Bundesbanky Weidmann spochybňuje prínos digitálneho eura

Bývalý šéf Bundesbanky Weidmann spochybňuje prínos digitálneho eura

DNES - 12:30Ekonomické

Bývalý prezident nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Jens Weidmann varoval pred prehnanými očakávaniami v súvislosti s možným zavedením digitálneho eura.

Združenie chovateľov rýb spustilo petíciu za zachovanie predaja živých rýb

Združenie chovateľov rýb spustilo petíciu za zachovanie predaja živých rýb

DNES - 12:25Ekonomické

Pokračovanie v tradícii predaja rýb v predvianočnom období v súlade s platnou legislatívou je hlavným cieľom petície za zachovanie tradičného predaja živých rýb.

NRSR: Dlžníkom s vyššími splátkami hypoték pomôže mimoriadny daňový bonus

NRSR: Dlžníkom s vyššími splátkami hypoték pomôže mimoriadny daňový bonus

DNES - 11:46Ekonomické

Hypotekárnym dlžníkom so zvýšenými splátkami za rok 2023 pomôže mimoriadny daňový bonus, ktorý si budú môcť uplatniť v daňovom priznaní alebo ročnom zúčtovaní za tento rok.

Líder Európskej ľudovej strany chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov v EÚ

Líder Európskej ľudovej strany chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov v EÚ

DNES - 9:38Ekonomické

Manfred Weber, predseda skupiny Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente, chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov v EÚ od roku 2035.