Rozvedenej matke v Rusku nariadili exekútori vstúpiť do armády, aby splatila dlhy
- 6:05 01.11.2023
- Moskva

Rozvedenej ruskej matke dvoch detí nariadili exekútori v sibírskom meste Krasnojarsk nastúpiť na vojenskú službu, aby tak splatila svoje dlhy.
TASR o tom informuje na základe utorňajšej správy tlačovej agentúry DPA, ktorá citovala ruské médiá.
Žena našla pod stieračmi svojho auta list, v ktorom bolo predvolanie na miestny vojenský odvodový úrad, informovala v utorok miestna spravodajská webstránka NGS24.RU. Z predvolania vyplývalo, že má narukovať do ruskej armády ako radová vojačka.
Ruska má dve deti vo veku 9 a 13 rokov. Údajne si chcela zrekonštruovať byt a vzala si preto pôžičku vo výške 800.000 rubľov (8105 eur), ktorú však po rozvode načas nesplácala. Začalo sa tak voči nej exekučné konanie.
Rusko spustilo pred vyše 20 mesiacmi inváziu na Ukrajinu. Na jeseň minulého roka následne - pre rozsiahle straty na bojisku - vyhlásilo čiastočnú mobilizáciu 300.000 vojakov a bývalých brancov.
Ruské vedenie sa chce podľa nezávislých pozorovateľov vyhnúť ďalšej mobilizácii, ktorá by mu mohla pred budúcoročnými voľbami spôsobiť pokles popularity. Namiesto toho sa teraz Moskva spolieha na krátkodobé kontrakty s vojakmi. Ruské úrady zároveň len nedávno oznámili, že do armády sa už môžu hlásiť aj ženy.

Zelenskyj sa zúčastní na inauguračnej omši pápeža Leva XIV
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v nedeľu zúčastní na inauguračnej omši novozvoleného pápeža Leva XIV spolu s mnohými ďalšími zahraničnými lídrami, uviedol Vatikán.

Trump oznámil, že bude v pondelok telefonovať s Putinom
Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že bude v pondelok telefonovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Macron tvrdí, že Trump zareaguje na Putinov cynizmus voči Ukrajine
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu uviedol, že si je istý, že jeho americký náprotivok Donald Trump bude reagovať na „cynizmus“ šéfa Kremľa Vladimira Putina voči Ukrajine.

Wadephul: Rusko nás všetkých ohrozuje v Baltskom mori
Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul v sobotu oznámil, že sa posilní dohľad v Baltskom mori v súvislosti so sabotážami podmorských káblov a potrubí, ktorých sa údajne dopustila ruská tzv. tieňová flotila.

Hovorca Kremľa uviedol, za akej podmienky by sa Putin stretol so Zelenským
Stretnutie Putin-Zelenskyj je podľa Peskova možné.