• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 3.3.2024Meniny má Bohumil(a)
Bratislava

Putin obvinil Západ i Ukrajinu z podnecovania nepokojov na letisku v Machačkale

  • 21:50 30.10.2023
  • Moskva
Putin obvinil Západ i Ukrajinu z podnecovania nepokojov na letisku v Machačkale

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok obvinil Spojené štáty z organizovania "smrtiaceho chaosu" na Blízkom východe. Za nedeľajšie protiizraelské nepokoje na letisku v Machačkale podľa neho môže Západ i Ukrajina. TASR správu prevzala z agentúr AFP a Reuters.

Kto organizuje tento smrtiaci chaos a kto z neho profituje, je podľa mňa dnes už zrejmé... Sú to súčasné vládnuce elity USA a ich satelity, ktoré najviac profitujú z nestability sveta,“ povedal Putin.

V televíznom vyhlásení adresovanom ruskej Bezpečnostnej rade, vláde i šéfom orgánov činných v trestnom konaní Putin zároveň obvinil Západ i Ukrajinu, ktorej približne pätinu územia obsadili ruské sily, z podnecovania protiizraelských nepokojov v Machačkale, kde dav ľudí vtrhol v nedeľu na letisko a zjavne mal v úmysle zaútočiť na židovských pasažierov vracajúcich sa z Izraela.

Udalosti v Machačkale včera večer boli podnietené aj prostredníctvom sociálnych sietí, v neposlednom rade z Ukrajiny, a to rukami agentov západných špeciálnych služieb,“ vyhlásil Putin s tým, že došlo k pokusom o destabilizáciu ruskej spoločnosti.

V tejto súvislosti zároveň vyzval ruské úrady i šéfov regiónov, aby prijali „rázne opatrenia na ochranu ústavného poriadku Ruska, práv a slobôd ruských občanov i medzietnickej a medzináboženskej harmónie“.

Agentúra AFP pripomína, že Moskva pravidelne obviňuje z domácich nepokojov vonkajšie - väčšinou západné - sily.

Hovorca amerického rezortu diplomacie Matthew Miller v pondelok označil za „absurdné“ obviňovať Ukrajinu z podnecovania nepokojov v Rusku. Podľa Bieleho domu nedeľňajšie násilné protesty v Machačkale pripomínali pogromy proti Židom.

Niektorí ľudia to budú porovnávať s pogromami z konca 19. a začiatku 20. storočia a domnievam sa, že je to pravdepodobne výstižný popis,“ uviedol hovorca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť John Kirby.

Odmietol tiež tvrdenia Putina, že nepokoje podnietila Ukrajina a Západ, a označil ich za „klasickú ruskú rétoriku“. „Západ s týmto nemá nič spoločné. Toto je len nenávisť, bigotnosť a zastrašovanie, jednoducho a proste,“ podotkol Kirby.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér Fico avizuje, že zo SR sa stiahne taliansky systém protivzdušnej obrany

Premiér Fico avizuje, že zo SR sa stiahne taliansky systém protivzdušnej obrany

VČERA - 17:09Zahraničné

Premiér SR Robert Fico avizuje, že zo Slovenska sa stiahne taliansky systém protivzdušnej obrany.

Blanár sa v Antalyi stretol so šéfom ruskej diplomacie Lavrovom

Blanár sa v Antalyi stretol so šéfom ruskej diplomacie Lavrovom

VČERA - 15:21Zahraničné

Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár sa v sobotu v tureckom meste Antalya na okraj diplomatického fóra stretol so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom.

Scholz: Nemecko vyšetruje

Scholz: Nemecko vyšetruje "veľmi závažné" úniky armádnej komunikácie o Ukrajine

VČERA - 14:22Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu uviedol, že krajina vyšetruje "veľmi závažné" úniky z armády a prisľúbil rýchle objasnenie.

V deň Navaľného pohrebu bolo v Rusku zadržaných viac ako 100 ľudí

V deň Navaľného pohrebu bolo v Rusku zadržaných viac ako 100 ľudí

VČERA - 13:15Zahraničné

V deň pohrebu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného bolo v rôznych mestách Ruska zadržaných viac ako 100 ľudí.

Pápež na súkromnej audiencii prijal nemeckého kancelára Olafa Scholza

Pápež na súkromnej audiencii prijal nemeckého kancelára Olafa Scholza

VČERA - 13:09Zahraničné

Pápež František prijal v sobotu vo Vatikáne na súkromnej audiencii nemeckého kancelára Olafa Scholza. Ide o ich prvé stretnutie tohto druhu.