• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Vodiči elektromobilov spôsobujú menej nehôd, ich oprava je ale podstatne drahšia

  • 11:52 28.10.2023
  • Berlín
Vodiči elektromobilov spôsobujú menej nehôd, ich oprava je ale podstatne drahšia

Vodiči elektromobilov spôsobujú menej dopravných nehôd, no oprava ich vozidiel je podstatne drahšia, v priemere o 30 až 35 % ako pri porovnateľných autách so spaľovacími motormi.

Poukázali na to vo štvrtok zverejnené výsledky prieskumu Zväzu nemeckého poisťovníctva (GDV).

Zväz v rámci prieskumu porovnal 37 modelových párov elektrických áut a porovnateľných vozidiel so spaľovacími motormi. Vyššie náklady majú viaceré príčiny. Oprava batérií je v porovnaní s klasickými motormi drahá, neistota pri nakladaní s poškodenými elektromobilmi môže zase viesť k ich dlhodobému uskladneniu až k úplnému vyradeniu z prevádzky, napríklad z dôvodu prevencie pred požiarmi, uviedol Christoph Lauterwasser, výkonný riaditeľ Allianz Center for Technology, dcérskej spoločnosti poisťovne Allianz. Náklady zvyšujú aj dlhé prestoje a vysoké hodinové sadzby v opravovniach.

Máme viac ako 125 rokov skúseností so spaľovacími motormi, ale len asi desať rokov s modernými elektrickými vozidlami,“ priblížil Lauterwasser. Preto je potrebné, aby výrobcovia poskytovali kvalitné diagnostické údaje a pokyny na opravu alebo výmenu poškodených batérií, ako aj presné kritériá, ako postupovať pri nehodách, doplnil zástupca GDV Heinz Gressel.

Minimálne časť vyšších nákladov na opravu kompenzuje výrazne nižšia frekvencia poškodení elektromobilov v kategórii komplexného poistenia, teda v prípade škôd spôsobených vodičom na vlastnom vozidle. Náklady sú tu podľa štúdie o 15 až 20 % nižšie ako pri porovnateľných spaľovacích motoroch.

V segmente poistenia zodpovednosti spôsobili vodiči elektromobilov na iných autách o 5 až 10 % menej škôd, ktoré však boli v priemere o 0 až 5 % drahšie ako v prípade spaľovacích áut. Medzi možnými príčinami autori spomenuli vyššiu hmotnosť a tuhú karosériu elektromobilov.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lamborghini zavádza vo výrobe štvordňový pracovný týždeň

Lamborghini zavádza vo výrobe štvordňový pracovný týždeň

17:21 05.12.2023Auto

Vedenie talianskej automobilky Lamborghini sa dohodlo s odbormi na zavedení štvordňového pracovného týždňa vo výrobe. Oznámili to v utorok odborové zväzy FIOM a FIM-CISL.

Nemecká vláda chce urýchliť rozvoj elektromobility

Nemecká vláda chce urýchliť rozvoj elektromobility

10:50 27.11.2023Auto

Nemecký minister dopravy Volker Wissing vyzval domáce automobilky, aby sa aktívnejšie zapojili do rozvoja elektromobility.

Tesla plánuje v Nemecku vyrábať elektromobil za 25.000 eur

Tesla plánuje v Nemecku vyrábať elektromobil za 25.000 eur

10:37 06.11.2023Auto

Spoločnosť Tesla plánuje vo svojej nemeckej továrni vyrábať elektrické auto s predajnou cenou 25.000 eur.

Volkswagen obmedzuje v Nemecku prijímanie nových zamestnancov

Volkswagen obmedzuje v Nemecku prijímanie nových zamestnancov

13:49 03.11.2023Auto

Skupina Volkswagen v snahe ušetriť miliardy eur dočasne zmrazuje prijímanie zamestnancov vo svojich kľúčových domovských závodoch.