Horváth: Je načase brať vážne odporúčania, ktoré nám OECD predostrela
- 19:19 06.10.2023
- Štrbské Pleso

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) predostrela Slovenskej republike viacero odporúčaní.
Podľa ministra financií Michala Horvátha je dôležité, aby sme ich začali ako krajina brať vážne. V mnohom sa zhodujú s odporúčaniami, ktoré vláda odborníkov pripravila pre budúci kabinet. Uviedol to na tlačovej konferencii v úvodný deň GLOBSEC Tatra Summitu, ktorý v piatok začal na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách.
Spolu s generálnym tajomníkom organizácie Mathiasom Cormannom zároveň predstavili publikáciu OECD „Going for Growth“. „OECD napríklad odporúča dynamizovanie firemného trhu, aby sa u nás ľahšie rodili nové firmy,“ priblížil minister. Najväčšia výzva podľa neho je v oblasti participácie na trhu práce a s tým súvisiaca starnúca populácia. Cormann osobitne vyzdvihol ženy, kde je miera participácie na Slovensku veľmi nízka v porovnaní s inými krajinami. „OECD napríklad navrhuje lepšiu dostupnosť škôlok a tiež hovorí o prílišnej dĺžke rodičovskej dovolenky. Tu aj my navrhujeme jej skrátenie. Šetrí to verejné financie a zvyšuje to zamestnateľnosť žien,“ podotkol Horváth. Ďalšou z výziev sú marginalizované komunity, ktorým sa podľa neho na Slovensku dlhodobo účinne nevenujeme a sú veľkým potenciálom na pracovnom trhu.
Organizácia tiež v publikácii spomína potrebu lepšie zacieliť sociálne opatrenia a nastaviť ich systém tak, aby bol únosný pre verejné financie. „To zahŕňa vyššiu adresnosť. Aj v tom sa zhodujeme s OECD. Generálny tajomník vníma, že fiškálna politika na Slovensku je príliš expanzívna, schodky sú veľmi vysoké tento rok aj s výhľadom na ďalšie roky a s tým treba niečo robiť,“ skonštatoval minister. Z ekonomického hľadiska čelí krajina veľkej zadlženosti a chýba podľa neho plán, ako sa ďalej nezadlžovať. „Ak chceme, aby životná úroveň rástla udržateľným spôsobom, jednak si musíme dať do poriadku verejný rozpočet a vytvoriť dlhodobé predpoklady, aby sme vedeli rýchlejšie rásť,“ uzavrel Horváth.
Tento rok sa GLOBSEC Tatra Summit zameriava na celosvetovú ekonomiku a výzvy, ktoré ju v roku 2024 čakajú. V poradí 12. ročník sa koná podľa organizátorov v kritickom období. Viac ako 200 osobností sa stretlo, aby spoločne diskutovali o súčasných ekonomických výzvach. Témami sú napríklad vplyv menovej politiky a energetickej autonómie na bezpečnosť Európy, financovanie infraštruktúrnych projektov a inovácie v strednej a východnej Európe či problematika súvisiaca s podporou a obnovou Ukrajiny.

Trump navrhne hlboké škrty v rozpočtových programoch, ktoré sa netýkajú obrany
Hlavné škrty vo financovaní zasiahnu ministerstvá energetiky, vzdelávania, bývania a mestského rozvoja, zdravotníctva a sociálnych služieb.

Nárok na rodičovský príspevok pri neprijatí dieťaťa do škôlky sa zmenil
Podmienky nároku na takzvaný predlžený rodičovský príspevok vyplácaný na deti, ktoré majú právo na predškolské vzdelávanie, no neboli prijaté do spádovej materskej školy, sa zmenili.

EÚ chce pomôcť pri vyšetrovaní výpadkov elektriny v Španielsku a Portugalsku
Európska komisia je pripravená prispieť k „dôkladnému vyšetrovaniu“ výpadkov elektriny v Španielsku a Portugalsku.

PS: Zamestnanci železníc upozorňujú, že vláda nemá víziu modernizácie železníc
Už aj zamestnanci železníc upozorňujú na to, že vláda a minister dopravy Jozef Ráž nemajú žiadnu víziu ako modernizovať železnice.

Nadácia Zastavme korupciu podala pre expozíciu EXPO Osaka podnet na NKÚ
Financovanie slovenskej účasti na svetovej výstave EXPO 2025 v japonskej Osake môže byť predražené.