• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.11.2023Meniny má Ondrej, Andrej
Bratislava

Predseda snemovne McCarthy bol odvolaný z funkcie

  • 1:20 04.10.2023
  • Washington
Predseda snemovne McCarthy bol odvolaný z funkcie

Predsedu americkej Snemovne reprezentantov Kevina McCarthyho v utorok kongresmani odvolali z funkcie. Podľa agentúry AP sa tak stalo prvýkrát v histórii Spojených štátov.

Za odvolanie McCarthyho z postu predsedu Snemovne reprezentantov hlasovalo na napätej schôdzi 216 kongresmanov, proti bolo 210.

Návrh na odvolanie McCarthyho predložil v pondelok jeho rival, republikánsky kongresman Matt Gaetz. Za odvolanie predsedu snemovne hlasovalo osem republikánov a všetci kongresmani Demokratickej strany, ktorí tvrdili, že McCarthy nie je hodný vedenia snemovne.

AP konštatuje, že ďalšie kroky sú nejasné, pričom neexistuje zrejmý nástupca, ktorý by viedol Snemovňu reprezentantov, v ktorej majú republikáni väčšinu.

Snemovňu podľa pravidiel dočasne povedie McCarthyho spojenec Patrick McHenry, kým kongresmani nezvolia nového predsedu. Republikán McCarthy (58) sa k svojmu odvolaniu bezprostredne nevyjadril, všíma si AFP.

Gaetz je vedúcou postavu malej skupiny krajne pravicových republikánskych kongresmanov. Ich odmietavý postoj priviedol federálnu vládu na pokraj tzv. shutdownu - prerušenia financovania štátnych inštitúcií. V piatok 29. septembra odmietli návrh zákona o dočasnom financovaní vlády, ktorý navrhol samotný McCarthy.

Táto skupina tiež odmieta poslať ďalšiu pomoc Ukrajine s tým, že tieto prostriedky sa dajú lepšie využiť v USA na boj s nezákonnou migráciou.

„Dôvod, prečo Kevin McCarthy dnes padol, je ten, že Kevinovi McCarthymu nikto neverí,“ povedal Gaetz po hlasovaní. Bývalý republikánsky prezident Donald Trump, ktorý sa v roku 2024 chystá opäť kandidovať, reagoval na odvolanie McCarthyho v príspevku na sociálnej sieti slovami: „Prečo republikáni vždy medzi sebou bojujú.“

Americká Snemovňa reprezentantov odvolala svojho predsedu prvýkrát vo svojej 234-ročnej histórii, píše agentúra AFP. Stalo sa tak rok pred konaním prezidentských volieb.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
OSN: Rok 2023 bude pravdepodobne  najteplejší od začiatku meraní

OSN: Rok 2023 bude pravdepodobne najteplejší od začiatku meraní

DNES - 12:37Zahraničné

Rok 2023 by mohol byť najteplejším od začiatku oficiálnych meraní, oznámila vo štvrtok Organizácia Spojených národov (OSN).

Peter Pellegrini: Mohli by sme sa inšpirovať skúsenosťami volebného systému v ČR

Peter Pellegrini: Mohli by sme sa inšpirovať skúsenosťami volebného systému v ČR

DNES - 12:30Zahraničné

Slovensko by sa mohlo inšpirovať skúsenosťami, ale aj problémami v systéme viacerých volebných obvodov, ktorý funguje v Českej republike.

Blinken: Prímerie v Pásme Gazy prináša výsledky

Blinken: Prímerie v Pásme Gazy prináša výsledky

DNES - 11:42Zahraničné

Prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas prinieslo výsledky a Spojené štáty dúfajú, že bude pokračovať.

Miloš Vystrčil a Peter Pellegrini sa zhodli na potrebe spolupráce ČR a SR v energetike

Miloš Vystrčil a Peter Pellegrini sa zhodli na potrebe spolupráce ČR a SR v energetike

DNES - 10:11Zahraničné

Česká republika a Slovensko by mohli spolupracovať v oblasti energetiky v rámci projektu zdieľania rezervných kapacít.

Profil Henryho Kissingera, jedného z najvplyvnejších tvorcov svetovej politiky

Profil Henryho Kissingera, jedného z najvplyvnejších tvorcov svetovej politiky

DNES - 8:03Zahraničné

Vo veku 100 rokov zomrel v stredu bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger.