Obetiam sexuálneho násilia môžu pomôcť na novej webstránke

Obetiam sexuálneho násilia už od pondelka poskytuje útočisko a pomoc nový web nemlcme.sk.
Dôvodom býva hlavne strach z reakcií okolia. Znásilnení tak zostávajú so svojou traumou v osamotení. Za projektom a portálom Nemlčme! stojí Dália Gregorová, ktorá na vlastnej koži zažila sexuálne násilie a verejne o tomto probléme prehovorila.
Všetko sa začalo blogom
Autori spúšťajú projekt na Medzinárodný deň eliminácie násilia páchaného na ženách, aj keď pripomínajú, že obeťou sexuálneho násilia môže byť človek akéhokoľvek pohlavia.
Nápad vytvoriť portál pre všetky obete sexuálneho násilia, nielen ženy, nosila iniciátorka projektu Dália Gregorová v hlave už roky, svetlo sveta uzrel v pondelok.
Definitívne sa ho rozhodla uskutočniť po tom, čo o svojej skúsenosti prehovorila verejne a napísala blog. Ten spustil nečakanú odozvu, otvoril diskusiu a vyvolal záujem.
"Nečakala som to. Najviac ma prekvapilo, že v priebehu pár dní sa ozvali ďalšie obete sexuálneho násilia a boli ochotné o tom hovoriť. Zrazu som cítila veľkú úľavu. Tento pocit však čoskoro prerástol do pocitu zodpovednosti, pretože z vlastnej skúsenosti viem, aké ťažké je o tom hovoriť s kýmkoľvek, nieto ešte verejne. Pod dojmom spontánnej kladnej reakcie som sa rozhodla, že skúsim pomôcť aj ďalším, ktorí to potrebujú," povedala.
Portál ponúka aj odbornú pomoc
Projekt sa na filantropickom portáli ĽudiaĽuďom.sk v súčasnosti uchádza o podporu verejnosti, ktorá môže pomôcť jeho realizácii.
"Portál a projekt ĽudiaĽuďom.sk je postavený na myšlienke ochoty ľudí nezištne pomáhať. Keď sme sa dozvedeli o iniciatíve pre podporu obetí sexuálneho násilia, ktorá vznikla presne v duchu tejto myšlienky, boli sme radi, že sme jej mohli poskytnúť jedno z prvých útočísk v slovenskom virtuálnom priestore," uviedol výkonný riaditeľ portálu Roland Kyška.
Portál pre obete sexuálneho násilia chce pokryť viaceré aspekty problému. Nechce byť iba miestom prvého kontaktu a podpory pre obete, svedkov a príbuzných, chce tiež poskytovať vstupnú bránu k odbornej pomoci a poskytnúť útočisko komunite, kde si môže vymieňať informácie.
Rovnako by mal šíriť osvetu a vytvoriť priestor na poskytnutie hmotnej pomoci znásilneným. "Jedným z najkrikľavejších a, žiaľ, v dnešnej slovenskej spoločnosti ešte stále pomerne tabuizovaných a prehliadaných problémov, ktorý súvisí s celospoločenskou paradigmou odlišného vnímania ženského sveta, je násilie na ženách a v rámci neho hlavne sexuálne násilie. Som rada, že sa rýchlo sformoval malý akčný tím a že sa na webe a facebookovej stránke dostavila taká pozitívna odozva na jeho prvé kroky," zhrnula na záver aktivistka v oblasti práv žien a tajomníčka vládneho výboru pre rodovú rovnosť Oľga Pietruchová.

Polícia pátra po 13-ročnej Victórii, je nezvestná už niekoľko dní
Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po 13-ročnom nezvestnom dievčati.

Šimkovičová: Odvolanie Špotáka z funkcie riaditeľa FPU bolo v súlade so zákonom
Na piatkovej tlačovej konferencii to vyhlásila ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Veronika Remišová: V čase, keď Európa oslavuje spoluprácu, premiér robí hanbu v Moskve
V čase, keď demokratická Európa oslavuje mier a spoluprácu, premiér Robert Fico (Smer-SD) robí hanbu v Moskve.

Bober: Zvolením za pápeža sa plány kardinála Prevosta navštíviť Slovensko zmenili
Plány bývalého kardinála Roberta Francisa Prevosta navštíviť Slovensko v najbližších týždňoch sa jeho zvolením za pápeža zrejme zmenili.

Muž sa v obchodnom dome vyhrážal zamestnankyni
Polícia obvinila 44-ročného muža z prečinu nebezpečného vyhrážania. Muž sa v obchodnom dome v Handlovej vyhrážal zamestnankyni.