• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.7.2024Meniny má Dušana
25°Bratislava

Česká herečka Ivana Chýlková oslavuje 60 rokov

  • 6:44 27.09.2023
  • Praha/Bratislava
Česká herečka Ivana Chýlková oslavuje 60 rokov

Česká herečka Ivana Chýlková je stále aktívna nielen na divadelných doskách, ale aj v televízii či vo filme.

Do povedomia divákov sa dostala najmä vďaka úspešným snímkam ako Čas sluhů, Díky za každé nové ráno, Přítelkyně z domu smutku alebo Oběti a vrazi. Väčšinou stvárňuje dominantné, odvážne a zvodné ženské postavy.

Ivana Chýlková sa dnes (27. septembra) dožíva 60 rokov.

Narodila sa 27. septembra 1963 v Prahe. Po absolvovaní konzervatória v Ostrave študovala na Divadelnej akadémii múzických umení v Prahe. Spolu s ňou sa v ročníku stretli výrazné herecké talenty ako Karel Roden, Jitka Asterová, Vilma Cibulková, Veronika Žilková či Eva Holubová.

Po štúdiách, ktoré Chýlková ukončila v roku 1985, príležitostne spievala. Hosťovala napríklad v Studiu Ypsilon a v Divadle v Řeznické, v rokoch 1988 - 1991 bola súčasťou Činoherního studia v Ústí nad Labem a medzi rokmi 1991 - 1993 vystupovala na doskách Divadla Na zábradlí. Od roku 1993 je členkou pražského Činoherního klubu.

Umelkyňa sa už popri vysokoškolských štúdiách začala objavovať pred kamerou. Menšiu rolu získala v komediálne ladenej snímke Věry Chytilovej Faunovo velmi pozdní odpoledne (1983). Slovenský režisér Dušan Trančík ju obsadil do filmu Iná láska (1985), nasledovala postava vyzývavej milenky Karla Heřmánka v snímke Dobré světlo (1985) režiséra Karla Kachyňu.

Za rolu manipulatívnej medičky Dany vo filme Ireny Pavláskovej Čas sluhů (1989) získala v roku 1990 cenu na ženevskom festivale Hviezdy zajtrajška. Ako väznená disidentka sa predstavila v štvordielnej adaptácii románu Evy Kantůrkovej s názvom Přítelkyně z domu smutku (r. Hynek Bočan, 1992). Za stvárnenie hlavnej postavy v tejto snímke si odniesla Veľkú zlatú cenu na medzinárodnom televíznom festivale v Cannes.

Menšiu, ale výraznú úlohu získala ako manželka dr. Ulrycha v komédii Dědictví aneb Kurvahošigutntág (r. Věra Chytilová, 1992). Odbornú i laickú verejnosť zaujala v komédii Milana Šteindlera Díky za každé nové ráno (1994). Za rolu dospievajúcej Olgy Hakunděkovej, ktorá prežíva prvé ľúbostné sklamania, si herečka odniesla Českého leva.

Z ďalších známych filmov, v ktorých sa Chýlková objavila možno spomenúť drámu Oběti a vrazi (r. Andrea Sedláčková, 2000), Gympl (r. Tomáš Vorel st., 2007), Perfect Days - I ženy mají své dny (r. Alice Nellis, 2011), Vejška (r. Tomáš Vorel st., 2014), Dědictví aneb Kurvaseneříká (r. Robert Sedláček, 2014) či Gump - pes, který naučil lidi žít (r. F.A. Brabec, 2021).

Česká herečka si 23. júna 2018 v Košiciach od vtedajšieho prezidenta festivalu Art Film Fest Milana Lasicu prevzala ocenenie Hercova misia. Cenou odmeňuje festival výrazné herecké osobnosti za mimoriadny prínos v oblasti hereckého filmového umenia.

Ivana Chýlková aktívne pôsobí aj na divadelných doskách. Diváci ju aktuálne môžu vidieť v inscenáciách Studia DVA ako napríklad Saxana, 4 sestry alebo Vánoční koleda. Popri činohernom herectve pôsobí aj na muzikálovej scéne. V Divadle Josefa Kajetána Tyla účinkuje v muzikáli Billy Elliot a na pôde Hudebního divadla Karlín vystupuje v muzikáli Legenda jménem Holmes. V októbri 2023 sa Ivana Chýlková objaví ako súťažiaca v tanečnej súťaži StarDance.

Herečka bola v minulosti partnerkou českého herca Karla Rodena, v súčasnosti je jej manželom moderátor a herec Ján Kraus.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Známa speváčka si urobila obrovskú hanbu. Toto predviedla opitá na mol

Video: Známa speváčka si urobila obrovskú hanbu. Toto predviedla opitá na mol

DNES - 20:16Zaujímavosti

Speváčka nominovaná na ocenenie Grammy sa zahanbila pred celým svetom.

Pripravte sa na úžasný meteorický roj, podmienky na pozorovanie budú ideálne

Pripravte sa na úžasný meteorický roj, podmienky na pozorovanie budú ideálne

DNES - 19:35Zaujímavosti

Tu je dôvod, prečo tento rok budú ideálne podmienky na sledovanie Delta Aquaridov.

Toto je dôvod, prečo by ste tento mesiac mali po záhrade rozsypať pomarančové šupky

Toto je dôvod, prečo by ste tento mesiac mali po záhrade rozsypať pomarančové šupky

DNES - 6:55Zaujímavosti

Pravdepodobne neviete o tom, že aróma šíriaca sa z pomarančových šupiek vám pomáha ochrániť vašu záhradu pred niekým, kto ju chce použiť ako jeden veľký záchod.

Štyri banky ohlásili rozsiahle výpadky služieb, klienti si majú pozrieť ePIN

Štyri banky ohlásili rozsiahle výpadky služieb, klienti si majú pozrieť ePIN

VČERA - 19:27Zaujímavosti

Viacero bánk bude mať odstávku, kvôli ktorej nebudú fungovať ani základné služby.

Miloš Jakeš hovoril o koloch v plote, ale aj o slabinách socializmu

Miloš Jakeš hovoril o koloch v plote, ale aj o slabinách socializmu

7:26 17.07.2024Zaujímavosti

Prejav, ktorý vstúpil do dejín hlavne kvôli metafore "kôl v plote", odznel pred 35 rokmi.